Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lmoldoveanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor !
Imi cer scuze ca, in calitate de membru nou incep prin a cere un sfat, dar din cautarile pe forum nu am gasit o solutie la problema mea.

De curand am mers la mecanic pentru a schimba placutele de frana de pe spate. Iarna trecuta imi ramasese blocata frana de mana si simteam ca ceva e in neregula. Din cate mi-a zis el pistonasele ramasesera blocate la o roata. Am schimbat placutele si cablul de la frana de mana dar acum m.am ales cu o alta problema: in mers, daca apas de 5-6 ori pedela de frana, aceasta se intareste si nu-mi mai tin franele deloc. La prima frana nu am probleme, problemele apar cand tin frana apasata mai prelung, sau o actioneza de mai multe ori in cateva secunde. Mentionez ca atunci cand apas frana, se aude si un fasait ca si cum ar scapa/trage aer pe undeva.

Daca aveti vreo solutie, va rog sa ma ajutati.

Multumesc !

Laurentiu
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Verifica s nu fie aer in instalatie.Fa o aerisire.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Atentie la aerisire, trebuie echipament special deca e cu ABS. Problema ta e de la o supapa. Intr-o zi tineam apasata pedala mai mult si se lasa dupa cateva secunde. Am fost la un mecanic si mi-a spus ca e normal sa faca asa si cand ramane tare sa ma ingrijorez. Mi-a explicat ceva legat de servofrana si cum ca exista ceva acolo care descarca lichidul de frana in momentul cand tii apasat mai mult timp. Adica e bine. Sper ca m-am facut inteles.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa fie de la cablul de frana de mana. Cat de jos tine? Daca a fost strans prea tare apare efectul asta de frana care se intareste. Nu trebuie neaparat sa nu fie aerisita instalatia.
Skip ads

  • lmoldoveanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nu e de la frana de mana, simptomele au aparut inainte sa schimb cablul. frana de mana tine la 7 dinti.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca si dupa aerisire se intareste, vezi daca ai vacuum de la pompa de vacuum, sau verifica pompa de frana (la pedala). Verifica si furtunul de vacuum.
  • zaky 26

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ai rezolvat ceva? cred ca am acceiasi problema si voiam sa stiu cum ai rezolvat
  • lmoldoveanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
zaky 26 a scris:ai rezolvat ceva? cred ca am acceiasi problema si voiam sa stiu cum ai rezolvat


am rezolvat, am schimbat oala de servo. problema a disparut. iti recomand totusi sa faci si o aerisire inainte, poate nu e de la oala servo.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
marin70 a scris:Salut. Atentie la aerisire, trebuie echipament special deca e cu ABS.


Franele se aerisesc ca la orice masina: de la roata cea mai departat(dreapta spate).

treba la cele cu ABS e alta: mare atentie sa nu ramai fara lichid in vas in timp ce o aerisesti. atunci se intampla "minunea".
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR