Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cretu-v

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y 17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am nevoie urgent de aceste doua garnituri de la compresorul AC , stie cineva unde le pot gasi? am cautate pe la magazinele de piese auto si nu am gasit niciunde, nici macar la service opel di-bass.

Skip ads

  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu aceeasi problema dar nu la compresor ci la filtrul dehidrator. Un simplu oring de dimensiunea þ. Ma-m dus la un magazin de piese auto sa-l caut. Nenea de la tejghea mi-a luat seria de la caroserie, trimis fax la depozit , primit inapoi fax cu toata instalatia A.C. a masinii sa identific ce imi trebuie. Imi vin o-ringurile, bucuros, doua bucatele de cauciuc 15 RON. Desfac conductele sa inlocuiesc garnituricile ,Surprise!!!!!, nu se potrivesc erau un pic mai mari. Ma duc inapoi la magazin boierii, foarte amabili, cautam la alta firma. Trimis din nou fax la alta firma, primit inapoi direct oferta fara poze fara nimic, " se vinde numai la set , 4 buc. 45RON ". O.K am zis, dar se potrivesc ? Aaa, nu stim. Asa ca am lasat-o mai moale ca a venit toamna si poate nu mai este chiar asa necesar A.C-ul.
Deci in concluzie, cam greu cu garniturile din instalatia A.C-ului. Desi sunt foarte cautate nu le aduce nimeni, poate la un sevice specilizat in A.C-uri care numai asta fac si ei ar trebui sa aiba cam tot ce le trebuie.
Incearca aici;

http://www.climauto.ro/contact.html
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Pt. motor Y17DT codurile sunt urmatoarele:
1. O-ring 9.19x2.62 refrigerant pipe to condenser
Cod GM: 90459254 Cod Kat: 1850714
2. O-ring 18.97 OD. refrigerant pipe to compressor
Cod GM: 52474373 Cod Kat: 1850929
Le poti comanda la orice magazin mai serios de piese, pe original. Vin in max. 1 saptamana.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
incearca pe la instalatii si vezi ce se potriveste. sunt niste banale garnituri de etansare. dar ce s-a intimplat cu cele originale le-ai pierdut?
Skip ads

  • cretu-v

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y 17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
multumsc mult ,le-am gasit la romad,49 ron
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cat ajung aparatorile de noroi fata+spate pt. astra clasic II?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@iulius: Chiar daca omul si-a rezolvat treaba, am sa intervin totusi cu o precizare. Acele O-ringuri nu sunt niste banale garnituri, sunt dintr-un material numit HNBR (asa cum este si simeringul de la axul fuliei compresorului), un cauciuc special verde, rezistent la actiunea freonului de tip R132a. La freon R12 erau din cauciuc negru, oarecum normal (probabil ca cel rezistent la medii petroliere). Acest tip de o-ringuri echipeaza toate jonctiunile dintre conducte si celelalte subansamble A/C. Se gasesc la toate service-urile de clima auto, pentru ca ei cumpara seturi en gros (kit-uri sub forma de trusa de reparatie). De obicei la orice interventie asupra unui racord, se schimba si o-ringul, preventiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR