Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema careia nu ii dau de cap. Imi bate ceva in usile cu geamuri electrice, cele de pe fata.
Am citit toate turorialele/thread-uri cum sa desfac si sa ung. Azi am desfacut usile, am uns si tot bate.
Tacanitul se aude numai la gropi. Daca dau bass-ul mai tare, tot se aude tacanitul ala, chiar daca stau pe loc. In rest, nu bate cand se ridica/ lasa geamurile.
Sper sa nu ma repet cu acest topic, dar chiar am citit azi cam tot ce se putea si nu am dat de capat.
Multumiri anticipate!
Skip ads

  • zildan

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine bate. Senzatia e ca bat yalele de la usile din fata. Daca deschizi usa in timpul mersului nu se mai aude trancanitu ala.
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine bate, usa din stanga, tot asa doar cand las geamul jos. Asa stand lucrurile, eu cred ca zgomotul nu are legatura cu incuietoarea insa oricum mi-e lene sa stau sa desfac fatza aia de usa. De fapt am desfacut-o odata si mi-a fost greu sa ma uit p-acolo ce si cum. Mai citisem undeva ca ar putea fi si zgomot de cheder dar nici asta n-are legatura cu lasatul/ridicatul geamului...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine bate. Senzatia e ca bat yalele de la usile din fata. Daca deschizi usa in timpul mersului nu se mai aude trancanitu ala.



Asa este, dar vine iarna. Very Happy Si chiar vreau sa scap de trancanit... ceva sugestii?
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La mine se aude dupa ce dau geamul jos si il ridic la loc. DAca deschid usa si o inchid la loc nu se mai aude. SAu mai nou am descoperit ca daca ii dau un pumn in capitonaj nu mai trancane, e mai simplu decat deschiderea usii. Cred ca e de la ghidajele geamurilor. Dar la mine face numai usa de la sofer.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi pb. dar numai la usa stg fata. am tot citit pe aici. multi se plang in legatura cu acest zgomot. cred ca este ceva caracteristic opel astra
  • Dr.M

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z 13 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La mine la Corsa zdrangane haionul din cand in cand si nu-mi dau seama de unde e problema, o sa verific incuietoarea...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@octav- deschide usa si , la balamaua de sus a usii, vezi ca are un boltz care se uzeaza prematur; boltul are la capete niste tampoane de plastic..probabil menite sa retina vaselina. scoate tampoanele si modifica prin batere cu un ciocan mic, pozitia boltului; s-ar putea sa ai surprize placute.
@dr. M vezi ca la hayon sunt doua tampoane de cauciuc, pe partea interioara; Daca sucesti de ele o sa vezi ca se infileteaza si desfileteaza...desfileteaza-le cate putin pana o sa ai senzatia ca nu se mai inchide hayonul cum treba. Apoi mai infiletezi o juma de tura..si ar trebui sa fie reglate corespunzator.
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
am avut probl cu usile fata
nu se rezolva-am fost la trei reprez
cred ca e defect de proiectare
sau materiale plastice-ieftine
se mai poate stringe usa dar nu mai ai planeitate
asta vroia sa faca un destept dar nu l-am lasat
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si la mine am avut asemenea probleme se auzea parca din balamale...dar numai cand mergeam pe drum rau...
problema a fost la ansamblul inchidere(iala) de la usa....original are un plastic tras pe partile metalice si cu timpul s-a belit si a ramas fier pe fie ...am bandajat cu banda izolera tija din catoserie(pe care se incaleca limba de la )si parca as fi schimbato .... nimic nu se aude(doar afurisita de consola centra Smile .)
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asa am avut si eu,luati un pray cu vaselina cu litiu si dati si pe balamale si pe incuietori,eu asa am scapat de bataia respectiva Laughing
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La mine se aude la fel trancanitul in usa fata stanga .
Misto este ca exista o pozitie la geam , care daca merg pe gropi multe oricat de incet , fiind geamurile mari si fara rama , zdrangane ceva in geam rau de tot . Trebuie se cobor inca un pic geamul .
Si inca o chestie daca incerc sa ridic geamul pe gropi se duce inapoi in jos . Trebuie ori pe loc , ori pe drum ca in palma .
Skip ads

  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bertone aveam fix aceeasi problema si eu de cateva zile (tot asa daca dadeam geamul putin in jos nu mai se auzea asa - daca il ridicam la maxim zdranganea). SOLUTIE = am dat cu spary cu vaselina siliconica pe la balamale usi si iala + (FOARTE IMPORTANT) am dat cu banda izoliera pe plasticul care imbraca carligul aflat pe stalp de care se prinda iala ca sa se inchida usa. (am abservat ca era destul de mancat si l-am bandajat).
toata operatiunea dureaza max. 5 minute si rezultatele sunt remarcabile - nu mai e nici un zgomot Smile
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La frecare metal pe metal siliconul e catastrofa!
Plastic pe plastic sau cauciuc e ok!

Exista o banda autoadeziva cu burete, speciala pentru izolarea fonica a diverselor cabluri si mataraie.
Partea proasta e ca nu stiu de unde se poate procura la noi. In Germania se foloseste obligatoriu la montajul de cabluri audio sau car kit telefoane auto.
Pana la urma se poate matisa problema cu pricina si cu banda izolatoare PVC.
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema cu trancanitul geamului deschis partial am rezolvat-o in felul urmator:
Am demontat fata de usa si inauntru exista un ghidaj vertical al geamului care este prins in doua nituri oarbe, unul sus si unul jos, care se slabesc datorita gropilor si greutatii geamului. Solutia este sa tai nitul care e slabit si sa-l inlocuiesti cu altul.
Bataia apare mai ales in partea stanga pentru ca geamul din stanga sta mai mult deschis decat celelalte iar niturile respective se slabesc doar daca geamul e lasat jos sau partial deschis. Cand e inchis sta bine in chedere si de aceea nu bate.
Geamurile sunt cu macarale electrice. Nu stiu daca e aceiasi solutie si la macarale manuale.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR