Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In urma cu 2 saptamani am schimbat distributia, apoi am curatat EGR de 2 x si clapeta de acceleratie.

Am facut plinul cu EFIX 95

Dupa aceste operatiuni am iesit la un drum de vreo 60-70KM (la peshte) alaturi de un Astra Caravan 2001 de 1,7DTI(motor Isuzu) -75CP, care merge f bine desi nu este "supradozat", in plus i se mai aprinde martorul noxe Shocked . Problema este ca de abia am putut sa ma tin dupa el, are un zvac la plecari si destul de vioi la tinuta de drum, numai ca eu nu am fost deloc ajutat de motorul de 103CP.

NU STIU CE ARE, SUNT DEJA UN PIC NERVOS PT CA SE VEDE LA DRUMURI BANALE DE ZI CU ZI CA MASINA NU TRAGE
Cine poate sa imi spuna de la ce ar putea fi ?
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu fie vorba de vreo montare defectuoasa a distributiei
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Distributia a fost montata folosindu-se un mic set de aliniere a camelor, nu stiu daca/cat permite montarea gresita acest kit format din 2 bucati de teflon galben cu marcaje pe ele..nu ma pricep eu dar cred ca mecanicul a facut treaba bine, mai ales ca nu e la prima distributie de acest fel. Ma rog.. Dar de la ce altceva ar mai fi aceasta lipsa de putere? Am avut Corsa 1,2Twinport si cred ca se compara la momentul de fata ca putere cu asta Very Happy
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu ar fi primul mecanic"care a mai schimbat",vorba aia ei sunt mecanici de o viata le sta lor in cale un motor de Opel,ei au reparat motoare de BMW,Mecedes si nu repara o jucarie de Opel.Cam asta isi zic ei,asa imi zicea si mie mecanicul ca el monteaza distributia si fara trusa, ca el a mai facut nu stiu cate,insa saracul la mine a clacat.Eu am 1.4 twinport(distributie pe lant),ceva treaba a facut el incat sa nu loveasca pistonul in supape,dar restul reglajelor daca nu a avut trusa a iesit un mare rahat.Din ce detalii dai altceva nu-mi vine in minte decat ca sunt sanse ca distributia sa fi fost montata defectuos.Intotdeuna documenteaza-te in prealabil inainte sa te duci la un mecanic pentru orice operatiune.
Skip ads

  • bogdankirk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca distributia poate fi montata defectuos si totusi sa functioneze motorul.
Cauza cred ca e alta si poate fi depistata doar in service cu tester.
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ba, am inteles ca poate fi montata cureaua/lantul decalat cu un dinte si atunci functioneaza motorul dar nu "da totul"
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Merlucius a scris:Ba, am inteles ca poate fi montata cureaua/lantul decalat cu un dinte si atunci functioneaza motorul dar nu "da totul"


Fa-i testul pseudo-agrafei. Daca distributia e decalata cu unul sau mai multi dinti, vei avea eroare de senzor axe cu came.

PS: Z16XEP trage bine incepand de la 3500 rot/min.
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
= la tester nu da nici o eroare, dar mecanicul a zis ca poate fi decalata axa de evacuare si atunci nu da la nici un test. Asa o fi? Poate citeste cineva mai experimentat si poate sa confirme...

=am facut plinul cu Alto 101 (parca nu e aditivata ci doar e in norma Euro 5 ca poluare, nu?) si am schimbat galeria de evacvuare+catalizatorul (sunt corp comun, nu am putut altfel), acum imi pare mai vioaie desi se resimte cam mult la mersul prin oras daca dau drumul la AC...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai bagati carburanti de la Rompetrol.Se pare ca au schimbat reteta si carburantii sunt mult mai puturosi.Bagati de la MOL.
Aceeasi experienta o am si eu.Bag efix si se aprinde martorul de emisii in bord si nu mai trage.Am fost la tester si nimic.
Am bagat de la MOL si masina si-a revenit.
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
de obicei nu bag de la ei dar am cautat benzina aditivata. Prefer Petrom sau OMV. Pana la urma cred ca ii pun "ad-labam" niste aditiv pt benzina si stau departe de ROmpetrol pt ca - confirm - mi-au facut surprize si mie la un motor care mergea impecabil si din cauza lor am ajuns la service. Hmm
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu am fost consistent sa bag de la ei si sa pastrez chitantele.Ca ce i-as fi tarat pe la OPC.
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Pacat ca nu am fost consistent sa bag de la ei si sa pastrez chitantele.Ca ce i-as fi tarat pe la OPC.


vrei sa zici...consecvent nu consistent Laughing
Skip ads

  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ai incercat sa-i schimbi bujiile ?
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am pus bujii noi odata cu sch distributiei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR