Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • otonel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vreau sa modific alimentarea brichetei care este pe contact , nu ca am nevoie de bricheta cand nu este contactul pus ci o folosesc pentru detectorul radar si modulatorul fm.
Modulatorul fm vreau sa functioneze si cand nu am contactul pus si nu stiu de unde pot lua un + care sa nu fie pe contact fara sa ard ceva la instalatie electrica si ideal ar fi sa mai pot pune inca o priza de bricheta ca cea care o are masina este amplasata cam aiurea pentru a sta modulatorul in ea mai ales cand dau in cate o groapa
Alt lucru pe care vreau sa-l modific este alimentarea becului din portbagaj care imi consuma fara rost cand am portbagajul deschis spre exemplu cand merg undeva la iarba verde si las portbagajul deschis cateva ore becul ala arde si imi consuma din baterie, si nu stiu ce varianta ar fi mai buna sa-i pun un intrerupator in portbagaj sau sa-i schimb alimentarea sa o fac sa se aprinda doar cand am pozitiile aprinse
Poate va-ti lovit si voi de problemele astea sau stiti o rezolvare mai buna decat cele la care m-am gandit eu sau poate o sa mi spuneti sa merg la un electrician dar am chef sa bat drumul si sa dau bani pentru ceva ce as putea face si eu numai ca nu stiu exact legaturile si schema electrica
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bricheta... cel mai sigur si mai bine e sa o pui direct pe baterie daca vrei sa fie alimentata mereu. in felul asta poti baga ce vrei tu la ea (statie, lada frigorifica) fara sa-ti fie frica ca se arde. Insa trebuie sa ai grija sa nu-ti pape baterie cand le uiti conectate... asta ar fi cel mai bun mod dupa mine. Eu mi-am pus in portbagaj priza si e legata direct la baterie.

cat despre becul din portbagaj.. eu i-as pune intrerupator.... partea cu pozitiile e buna si nu prea... ce faci noaptea cand vii de la cumparaturi si e intuneric. te dai jos din masina, lasi pozitiile aprinse, descarci portbagajul si apoi te apuci sa intri iar in masina sa stingi pozitiile?
Nu te duci zilnic la gratar, si nici tot anul... pentru o chestie ce e temporara si foarte rara, un intrerupator si-ar face treaba ideal. cand ajungi la gratar si descarci apesi pe intrerupator si stingi becul, iar cand incarci sa pleci il aprinzi iar.
Oricum, sa ai grija cu cosumul si sa nu uiti din greseala ceva conectat la priza legata pe direct.

P.S. la bricheta trebuie sa aduci doar cablul de plus de la baterie... caci masa e deja legata la caroserie (sau asa ar fi normal).
  • vulgaru

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca pui plus permanent pune si o siguranta pe fir ca altfel la suprasolicitarea firului ati ia foc:p
  • otonel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu lumina din portbagaj cu un intrerupator pe fir, acuma sa vad cum pot trage un plus de la baterie sau ma gandeam sa folosesc plusul de la casetofon care are si siguranta iar in plus vreau sa fac o gaura undeva in plasticul care acopera frana de mana si sa mai montez o priza de bricheta acolo
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
poti lua plusul si de la casetofon, insa ai grija cat amperaj pui pe fir si ce siguranta ai acolo.
  • levi88

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pt bricheta: https://www.clubopel.com/vie...0686&start=20

si pt portbagaj: http://www.clubcorsa.ro/ind...254.html#msg98254
Asta am facut eu pt un prieten. Am pus 12 led-uri (dar se poate si mai mult sau mai putin), care impreuna consuma mult mai putin decat orice de pe masina... practic poti sa lasi si o saptamana portbagajul deschis, pt ca iti garantez ca nu descarca bateria.
  • otonel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Tare lampa cu leduri! o sa incerc si eu cand o sa am timp si bani de "tuninguri"
Pana atuncea lampa din portbagaj am rezolvata-o cu un intrerupator pe fir iar bricheta am montat-o in drapta la frana de mana in carcasa de plastic cu alimentarea luata de la casetofon si cu becul de iluminare scos din functiune si functioneaza perfect cu modulatorul fm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR