Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • edyedutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare posesorilor opel. Am opel vectra b din 2001, benzina 1,6 in 16 valve. Am schimbat placutele de frana pe fata, dar le-am pus fara senzor. Dupa ce le-am schimbat, a inceput sa imi faca probleme ABS-ul, mai exact intre 40-60 de km/h intra pompa si face zgomot ca atunci cand franezi si intra ABS-ul, daca mergi cu viteza sunt 40 km/h sau peste 60 km/h nu se intampla nimik. Daca mergi intre 40-60 km/h in 10-15 km se aprinde martorul de ABS in bord si il scoate din functiune. Am pus de 3 ori pe tester si a dat defecte senzorul stanga si modul ABS, am schimbat senzorul si nu am rezolvat nimik, am schimbat modulul ABS si nimik. Pe tester nu mai dau erori dar se comporta la fel. Placutele sa fie de vina, ca nu sunt cu senzor?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu am mers fara senzori la placutele de frina aproape 1 an si nu am avut probleme la ABS ( a functionat fara probleme, masina mea fiind o zafira 2002, y20dth). Insa intotdeauna cind puneam contactul calculatorul masinii ma avertiza ca am probleme la placute (brake pad). Personal cred ca ai deranjat mufele ABS, care sint in apropiere de placute, probabil cind au fost acestea schimbate.Din cite stiu se rezolva cu spray pentru contacte electrice si o uscare sanatoasa a mufelor de abs de la roti. Vezi ca mufele sa aiba garnitura contra umezelii, sa fie bine infipte una in alta si sa nu ai cumva fire in scurtcircuit sau intrerupte pe la senzorii de abs.
Altfel... la service cu ea pentru o diagnoza.
Bafta.
  • edyedutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Iti multumesc mult pentru sfaturi, cred ca o sa merg la un service sa ii fac o diagnoza pentru ca am schimbat senzorii la ABS si am dat si cu spray si nu a fost nici o schimbare
  • cdragos

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Senzorul de pe placutele de frana este ca sa iti arate in bord cand trebuie sa schimbi placutele. Daca ai luat fara senzor le schimbi cand auzi ca scartaie la franare. Nu au legatura cu sezorii de ABS.
Ai schimbat cumva planetarele sau capetele planetarelor?
  • edyedutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Nu am schimbat planetarele, dar mi-a zis cineva ca poate fi de acolo, de la rotile alea zimtate din capatul planetarelor
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR