Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare..am aflat de la un prieten de asa zisa ''folie termoizolanta''pentru a imbraca galeria de admisie,pentru a proteja furtunele de cauciuc de temperatura mare de la motor....stie cineva daca se merita,sau daca exista asa ceva de cumparat?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
folia termoizolanta se foloseste de obicei in insalatiile sanitare si de incalzire, cea ce te intereseaza pe tine se numeste banda termoizolanta
si poate sa fie din diferite materiale cea mai utilizata este de grafit, si ea se foloseste pentru a reduce temperaturile din compartimentul motor,
gasestiaicisau aici sau aici
PS
ai grija ce cumperi trebuie sa reziste la temperaturi de 1000grade celsius sa nu ai alte surprize
linkurile de mai sus sunt informative o firma de renume in domeniu este techflex dar nu stiu daca gasesti produsele lor la noi Rolling Eyes
bafta
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@lucio85

Eu am vrut ceva pentru furtunul de la iesirea din intercooler pana in admisie, ai ideie ce se preteaza cel mai bine ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu am folosit asa ceva sa iti zic care e mai buna dar in general astea se folosesc pe evacuare(serpisori de iasa din motor) acolo ai cele mai mari temperaturi, nu vad de ce vrei sa pui pe iesirea din intercooler ca acolo temperaturile sunt mai scazute si din ce stiu eu ai un furtun acolo, nu e teava
uite exemplu

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea am tragere de inima sa folosesc la mine pe evacuare din mai multe motive :
- daca folia care imbraca evacuarea nu e de calitate, ai sanse sa iei foc si ti-ai facut-o cu mana ta
- evacuarea la 1.7TD cu turbina este una scurta, nu am serpisori asa cum le zici tu si nu am ce sa invelesc in folie ca e un corp comun solid
- turbina e pozitionata in fata si are ventilatie exterioara ceva mai buna decat daca era pozitionata in spatele motorului
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR