Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
problema incepe asa, veneam din viena spre tg mures, am vrut sa intru intr-o depasire prin ungaria cand mi sa aprins masinuta cu cheita in bord, nu se mai accelera peste 3500. Am oprit in vama am facut testul cu agrafa aveam eroare p0170. Consumul inainte si dupa sa se aprinda masinuta cu cheita in bord a fost dezastru, Viena-Vama Bors aproape un plin :O si sunt maxim 450 de km. IN vama am bagat benzina de 1 mil masina a inceput sa mearga binisor martorul la fel aprins, cu 1 mil am mers de la vama pana in tg mures adica relativ ok.
Acum mi se aprinde martorul se stinge masina merge ok dar nu ca in zilele bune, consumul e in continuare mare.
Am scos mufa de la sonda lambda 1 si nu mi se aprinde nimic in bord masina merge la fel cu sau fara mufa bagata, ce imi zice asta? sonda e stricata sau problema la ecu cablaje etc?

a si inca ceva cand se aprinde martorul in bord masina se tureaza normal deci nu-mi pune limitare la 3500
Skip ads

  • jonnutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut,o problema asemanatoare am si eu,de fapt,am mai si avut,aceeasi problema,nu mergea turata peste 3500,atunci era defect ECU,imi dadea doua erori,clapeta acceleratie,si ceva de senzor axul cu came,acum problema e ca am doar o eroare,ceva gen senzor temperatura racire 2 pe radiator ,ma gandesc ca ar putea fi sonda lamba 2,care are niste valori mai ciudate,daca nu...probabil ECU,ma gandesc ca ai putea avea aceeasi problema,dar sa speram ca nu,un ECU ajunge cam la 5000 ron,nu prea se merita
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai teoretic cand nu te lasa sa o turezi mai mult de 3500 inseamna ca masina merge in regim de avarie , ecu se repara Smile
  • jonnutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
da,cam asa ceva,pacat ca nu mai isi da nimeni cu parerea,eu nu stiu ce sa ii fac masinii....sper sa fie sonda aia,mai nou nici nu se mai stinge martorul acela galben/portocaliu ceva de noxe era parca,o mai plimb prin service-uri,poate o rezolv cumva
Skip ads

  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pai merge in regim de avarie ii protejeaza motoru , trebuie sa mergi la cineva cu un calculator
  • jonnutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu,problema asta a fost,acum se manifesta diferit,se ineaca,dar nu mai are limitare la 3500,imi da P0105,am comandat acel senzor poate o fi de la el
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat sonda lambda 1 sa speram ca nu mai da eroare Sad
  • jonnutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
a fost costisitor?eu ma gandeam ca la mine ar fi s. lambda 2 dusa,imi dadea P0105,am schimbat senzoru,a mers ok o zi apoi iar a revenit problema cu acel martor aprins in bord,am trimis ECU la reparat dar baietii de acolo mi'au spus ca nu e defect,ceva idei/sfaturi?
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu nu mai am probleme , doar ca pe la 2000 cam da un pic in nas, fara coduri de eroare , e mai curat un egr etc Smile)
pai p0105 ceva cu map sensor debimetrul din cate stiu , la z16xe e doar senzorul ala care e mai sus de filtru de aer pe admisie, nu cred ca e ceva scump
  • Mircea88

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Am si o intrebare la un opel vectra b mobelul motorului este z16xe imi apare eroarea P0170 are cineva idee ce poate sa fie (prima sonda lamba am schimbato)
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
arhi-bine-cunoscuta P0170 Fuel Trim Malfunction
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR