Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai e nevoie ca semanalele luminoase de culoare rosie sa fie insotite de semnale acustice pentru a trebui sa tragem pe dreapta si sa oprim ?

ORDONANTA DE URGENTA nr. 195 din 12 decembrie 2002
ART. 37
(1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa opreasca cat mai
aproape de bordura sau acostament la trecerea autovehiculelor
politiei si pompierilor aflate în misiune si care au în
functiune semnalele acustice si pe cele luminoase de culoare
rosie.

Noul Cod Rutier
Art.32- (1) Semnalele speciale de avertizare luminoase sunt emise intermitent de dispozitivele de iluminare montate pe autovehicule si au urmatoarele semnificatii:
a) lumina rosie obliga participantii la trafic sa opreasca in directia de mers cat mai aproape de marginea drumului;
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cu mare tam-tam de astazi a intrat in vigoare noul cod rutier. sunt curios daca s-a deschis (sau redeschis) si sezonul de vanatoare de soferi Rolling Eyes
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fratilor nu mai e de glumit
ori ne pun cu botul pe la be ori ne potolim noi singuri Shocked
chiar e foarte drestic noul cod
nu e de joaca cu el
prin asta urmaresc sa mai puna pe liber multi dintre asa zisii soferi parerea mea Rolling Eyes
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Are cineva un document(color) cu semnele de circulatie?
Adica anexa la Codul Rutier?
Vreau sa-i fac sotiei o documentatie pentru scoala de soferi.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am anexa color in pdf
Sa-mi dai adresa ta de mail
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca este cineva interesat de noul cod rutier valabil de la 01.12.2006 , l-am uploadat la adresa http://www.rogepost.com/dn/9r0m , inclusiv anexa cu semnele de circulatie .
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cum scriam mai sus.
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Statzi linishtitzi s'a schimbat doar Codul Rutier....nu s'au facut shi angajari in POLITIE!!...peste 2-3 luni uita shi POLITIA de el...shi totul va fi va inainte!!
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ramane in picioare faza ca organul nu te opreste decat in cazul in care sesizeaza ca ai incalcat legea sau in cazul raziilor ???
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:ramane in picioare faza ca organul nu te opreste decat in cazul in care sesizeaza ca ai incalcat legea sau in cazul raziilor ???

dupa ei legea am incalcat'o in momentul in care ne'am nascut!Smile)
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mai, s-a aprobat pana la urma sau nu, noul cod rutier?? auzisem ca nu, sa nu in totalitate... are cineva detalii?
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Operabilus a scris:mai, s-a aprobat pana la urma sau nu, noul cod rutier?? auzisem ca nu, sa nu in totalitate... are cineva detalii?


are deja vechime 3 zile...a fost publicat in monitorul oficial...daca vrei sa te uiti peste el Codrin la uploadat,ai aici si adresa.... http://www.rogepost.com/dn/9r0m

succes la lectura!
Skip ads

  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ehee.. o data cu noul cod rutier sunt fericitul posesor a doua bile negre.. Very Happy 66km/h pe chei.. asta e.. enervat de situatie am continuat pe chei pana la autovit de unde am achizitionat un detector de radar.. iar la drumul de intoarcere spre casa, am ratat un radar Very Happy
Sa speram ca nu o sa dureze mult chestia cu politistii care vaneaza la greu soferii in momentul de fata...
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
mai in gluma mai in serios eu cred ca mai bine achizitionai un tempomat (in caz ca nu ai) si-l setai frumos pe 60kmh Smile (cu eroarea vitezometrului picai sub 60 si nu te baga nimeni in seama).
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
masca a scris:ehee.. o data cu noul cod rutier sunt fericitul posesor a doua bile negre.. Very Happy 66km/h pe chei.. asta e.. enervat de situatie am continuat pe chei pana la autovit de unde am achizitionat un detector de radar.. iar la drumul de intoarcere spre casa, am ratat un radar Very Happy
Sa speram ca nu o sa dureze mult chestia cu politistii care vaneaza la greu soferii in momentul de fata...


Shocked pe chei nu era limita la 60km/h??? parca acceptau marja de pana la 69km/h...... eroarea vitezometrului... s.a.m.d...... Shocked poate tb sa-i ceri expertiza metrologica a aparatului..... Evil or Very Mad
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ahh.. sry.. uitasem sa precizez.. probabil din cauza durerii de cap.. 66km/h in procesul verbal.. erau peste 80 aia reali , dar a fost politistul foarte de treaba.. Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
peste 80 insemand cam 120..... ?
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
masca a scris:ahh.. sry.. uitasem sa precizez.. probabil din cauza durerii de cap.. 66km/h in procesul verbal.. erau peste 80 aia reali , dar a fost politistul foarte de treaba.. Smile


Pai e frumos musiu? Adecatelea omu' e om: Te ajuta cu un proces verbal in loc sa-ti ia permisu ca ai depasit cu peste 20 la ora si matale zici ca te vaneaza? Hai totusi sa fim drepti pana la capat si asta din prima, nu ne plangem ce nervosi suntem noi ca ne-a ars "meletianul" cand bagam viteza la greu si asta unde, intr-un loc unde DE OBICEI e radar.
Locatiile de radar sunt in general (80% din cazuri) aceleasi, daca as avea timp as enumera pe loc cel putin 20 dar va las placerea de a le descoperi singuri. Cheiul Dambovitei intre Mihai Bravu' si Autovit este unul dintre ele.
  • Zafira

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare.

Am o nelamurire legislativa si nu am reusit sa gasesc raspuns la ea in noul cod rutier. As dori sa cumpar o remorca pe care s-o tractez cu masina din semnatura.
* In talonul masinii scrie ca remorcabila fara disp. de franare max 600kg.
* Insa remorcile de dimensiuni normale (nici f. mici, nici prea mari - la un Humbaur 1340 m-am gandit) au sarcina maxima autorizata 750kg.
Eu nu intentionez s-o incarc nici pe departe pana la 750kg, mai mult pentru lucruri voluminoase dar usoare am nevoie de ea.

Intrebarea este: daca politia ma opreste ce se ia in considerare: greutatea in acel moment asa cum o vede el acolo (ne putem deplasa si la un cantar), sau sarcina maxima autorizata poansonata pe remorca?
In al doilea caz, cred ca si daca tractez remorca goala avand ~130kg as putea lua amenzi. Nu am gasit in codul rutier nimic la acest timp de contraventie, me rog poate nici nu este contraventie.

Later edit: cu permisul de conducere sigur nu vor fi probleme deoarece am categoriile A, B, C, E.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Puncte de penalizare? Eu zic ca o sa dispara. Sa nu`mi ziceti ca daca vine un alt cetatean al UE, altul decat unul roman pe aici si calca linia continua isi ia puncte de penalizare...... =)) Domnii din sefie vor sa ne frece pana intram in stari de meditatie.......
Altceva dubios: nivelul de zgomot ridicat care e periculos pt. sofer, cat si pt. ceilalti participanti la trafic este interzis. Cum se masoara acest nivel si care este pragul-limita?
Sau aia cu injuriile; am ras de m`am prapadit. Toata stima ca au interzis injuriile, dar cum dovedesc ei ca eu am injurat alt sofer?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR