Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • andy4you2005

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am un corsa D 1.7 cdti,92 kw, 125 cp....tip motor z17dtr...6 trepte....cat scrie pe bord atat s-a dus ...adica...220....hai ca nu or fi reali ..220......cam 210.....dar acul vitezometrului la 220 a ramas...
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
eu pe A1 am reusit sa merg cu 180km/h apoi am lasat mai moale stilul pentru ca nu-mi permitea nici drumul si nici ceilalti participanti la trafic.
sunt multuimit ca masina trage bine.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mileacla a scris:nu mai bagati in seama viteza constructiva.....totul depinde de atmosfera(cald,rece)si de drum...el a facut o poza sau filmare ce are dar noi nu stim daca nu cumva era intr-o vale...si iar si cel mai important este motorina...depinde si ce motorina avea.......ma credeti ca eu cu supernova dupa ca am alimentat in austria,intr-o vale dinspre viena spre linz l-am depasit pe un prieten care circula cu 215........care e viteza constructiva la dacia supernova?asa ca nu mai bagati in seama vitezele constructive
Inca doi care sa minta ca tine si se face vara prematur!!!!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
acum ca am aflat cu ce viteza merg oamenii astia cu bicicletele vrem si niste opinii serioase legat de niste viteze credibile cu care se mai circula pe strazi din romania sau de aiurea! nu faceti din carute ferari ca nu va crede nimeni!
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
sorindf2000 a scris:
bbbogdannn a scris:Cam asta ar fi. Mai tare de 170 nu am mers niciodata in rest... Nefacuta asta am facut-o in 2012 pe autostrada Arad-Timisoara si imi era defect un senzor ABS

Motorizare: 1.7CDTi 80cp Laughing



poti sa mai pui poza asta de 10 ori si eu tot nu te cred...ceva este in neregula, am avut si eu motorizarea asta pe Astra H Caravan...mai mult de 180 km/h pe ceas nu a vrut niciodata. Turatia era cam tot aia ca si la tine. Pana pe la 160 km/h pe ceas ajungea ea cum ajungea...de acolo si pana la 180km/h trebuia ceva distanta..am incercat de vreo cateva ori, rotile erau pe 16', motorina din aia normala...masina nu avea absolut nimic defect...Eu zic ca daca aveam vreun GPS cei 180 km/h se transformau in 170 km/h...asa ca cei 210 km/h de pe ceasul tau nu sunt reali. Parca 165 sau 168 km/h are masina viteza maxima constructiva...


In treapta a 6-a poate ajungi la raportul asta turatie/viteza...dar la mine mai mult de 190km/ora si 4000 rot/min nu s-a dus...


Problema...pe langa martorul ala ABS cu care cred ca are legatura "problema din poza de fata"..este ca, pe 1.7CDTI, Z17DTL...nu vei gasi in Vecii, Vecilor Amin! cutie de viteze cu 6+1 trepte Smile. Masina ta este Z17DTH si la astea am auzit si eu ca exista cutii de viteze cu 6+1 trepte...
Eu nu cred ca exista, Astra H, ma refer la Caravan, cu motor Z17DTL, 80CP, neremapat, care sa depaseasca viteza de 180km/h...real, pe GPS indifferent de ce motorina si/sau aditivi...acum ca pe ceasuri arata ea...190...195km.h, faza asta este discutabila si depinde de multe. Daca o sa am ocazia, o sa postez in acest topic cateva poze cu diferente intre GPS si bord la masina mea care acum pe iarna are roti pe 15', 195/65R15 fata de rotile de 16' cu care a veni ea din fabrica 205/55R16...sa mai temperam din "vitezomanii" astia cu motoare de 80 CP care depasesc cu vant din spate si la vale in jos 210km/h...Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,670
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Astra H, motor 1.7CDTi 80cp :



Astra H, motor 1.7CDTi 100cp :



Astra H, motor 1.8 125cp (asta ultima, pentru colegul @sorindf2000) :



Motorul asta de 1.8 pe benzina cel mai probabil face 200km/h cu motor jante si anvelope stock, celelalte motorizari de mai sus in niciun caz (caroserie grea, Cx peste 0.30).
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si uite ca m-am apucat sa fac pozele promise...din pacate, vremea+traficul nu mi-au permis decat 160km/h pe ceas..Smile...oricum...pozele sunt relevante si la vara cu anvelope cu indice de viteza care permite 200km/h si rotile stock pe 16' voi face alte teste.Rotile sunt pe 15', cauciucuri 195/65 R15, anvelope de iarna si anvelopele de iarna merg doar pana la 190km/h.
Deci, pozele sunt asa: 1-a este bordul, 2-a este GPS+meniul ascuns al masini cu ecranul unde se vede viteza
1) 100km/h

2) 120km/h

3)140 km/h

4)160km/h


Cine vrea poate sa verifice calculand matematic si se va vedea ca viteza de pe GPS este 100% reala. In continuare...daca voi avea 200km/h pe bord, viteza reala pe GPS va fi cam de 190km/h si ca sa ating viteza maxima data de producator de 198 km/h real..adica sa fie si pe GPS, bordul ar trebui sa indice cam 208-209 km/h...asta la rotile de 15' cu 195/65R15.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,670
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca masina s-a vandut cu roti pe 16" de fabrica? Pentru ca cu rotile pe 15" si anvelopele tale (sa zicem usor uzate, maxim 2 ierni) viteza reala este foarte apropiata de viteza de pe BC (se vede pe GPS).

Eu cred ca a iesit din fabrica cu roti pe 15" cu motorul de 1.8 (la fel si cel de 1.7 diesel).
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asa apare din decodarea VIN...roti pe 16'...iar rotile de iarna nu sunt usor uzate ca sunt noi noute...au aprox. 5000km.Oricum, daca ne luam dupa turatia motorului mai mult de 220 km/hpe bord =6000rot/min ,nu cred ca masina cu motorul asta poate mai mult, cat de lunga ar fi valea...Smile...iar 220km/h pe bord reprezinta probabil un 205 km/h pe GPS, ceea ce mie mi se pare foarte realist, practice este foarte apropiat de ce zice si producatorul pentr Z18xe Astra H...Acum, ce sa mai zicem de ce-am vazut pe la alti, de curand, care mai au un pic si decoleaza cu motoare de 80 CP. Chiar sunt curios cu rotile de 16' ce viteze vor fii...vedem la vara, am de gand sa-i cumpar anvelope noi si o voi testa...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
A mea poate mai mult cu OP-COM




ca sã nu mai povestesc despre corsa z12xe




Ultima modificare facuta de livcro la Sam 16 Feb, 2013 11:37 pm
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
...pune si GPS-ul langa...si...te cred...Smile

LE..daca tot ai modificat mesajul, sa modific si eu...astept poze cu tot bordul, adica si turometrul si cu un GPS ...langa...eventual detalii despre roti, sunt cele stock sau sunt mai mari sau sunt mai mici....daca pun si eu o poza cu bordul masini mele la 220-230km/h, nu inseamna ca si am viteza aia...deci...e cam degeaba...nu ai viteza aia...real...Banuiesc ca prima poza este cu Astra H, a ta, Z17DTH...sau ma insel? Iar a 2-a poza...daca si o Corsa cu motor de 75 CP...asta de noua...nu fabricate in 2001...ajunge pe GPS la 200km/h...sa la fie rusine la cei de la BMW ca al lor 318i de 143 CP...merge doar cu 210km/h...si mai si costa de nou cat vreo 10-15 Corsa...din astea din 2001...versiunea "cheala" a BMW-ului, binenteles
  • aurikalex

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
maxim cat poate lua un astra g (20)dth din 2000 si care ar fi consumul ei la viteza maxima?dar consumul mediu?eu nu am cal culator care sa imi arate asa ceva
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sorindf2000 a scris:...pune si GPS-ul langa...si...te cred...Smile

LE..daca tot ai modificat mesajul, sa modific si eu...astept poze cu tot bordul, adica si turometrul si cu un GPS ...langa...eventual detalii despre roti, sunt cele stock sau sunt mai mari sau sunt mai mici....daca pun si eu o poza cu bordul masini mele la 220-230km/h, nu inseamna ca si am viteza aia...deci...e cam degeaba...nu ai viteza aia...real...Banuiesc ca prima poza este cu Astra H, a ta, Z17DTH...sau ma insel? Iar a 2-a poza...daca si o Corsa cu motor de 75 CP...asta de noua...nu fabricate in 2001...ajunge pe GPS la 200km/h...sa la fie rusine la cei de la BMW ca al lor 318i de 143 CP...merge doar cu 210km/h...si mai si costa de nou cat vreo 10-15 Corsa...din astea din 2001...versiunea "cheala" a BMW-ului, binenteles


Citeste cu atentie ce am postat...dar cu atentie Very Happy ...sau nu
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
prea mare efortul sa stau sa caut prin postari de cine stie cand...ai pus o poza-doua...explica ce-i cu ele...sau, nu Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ia baga un zoom de 400 % la postul cu pozele...sau nu Smile
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:A mea poate mai mult cu OP-COM
ca sã nu mai povestesc despre corsa z12xe

Corsa 1.2 prinsese 200 la coborarea de pe Transfagarasan?
Hai bre, lasati-va de glume..... mai bine cascati ochii la drum in loc sa va dati mari cat prinde masina voastra.

Sau ai pozat-o cand faceai testul la ace? Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Ia baga un zoom de 400 % la postul cu pozele...sau nu Smile


Dacã tãceai și citeai, filozof ramâneai Very Happy
Daca antepostatorii mei s-au apucat de bancuri....
Ce sã vezi pe drum în situația mea?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai...aiai...vezi ca ai priceput...? Nu se intelege nimic din pozele tale....cred ca le-ai copiat de pe net sa te dai si tu putin mare...
PS...habar n-am ce inseamna zoom...imi traduci si mie...?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da domnu” ...copiate de pe net...de aici
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=140

Cu zoom-ul, te-as putea ajuta...dar mai bine nu... Very Happy Nu știu in ce țarã ai rezidența...dar mã intrigi deja.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Opel Astra 1.7 CDTI (74KW-100CP) actualmente CP : 130+ de la RBN Very Happy
bucuresti-constanta 210 km/h si mai era pedala, peste 2 saptamani fac iar drum o sa incerc sa trag niste poze + GPS.
Serie(CP) 100 | Optimizat(CP) 130
Serie(Nm) 240 | Optimizat(Nm) 320
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR