Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa pun o altfel de terminatie la teava de esapament, insa nu stiu cum sa fac. Spun asta pt ca am observat (nu stiu daca la toate Corsele este asa) ca teava aia este rasucita si bate in jos iar terminatia asta (nu stiu cum sa ii zic) este dreapta (mai are si niste leduri prin ea Very Happy), ca sa nu mai spun ca este si foarte scurta distanta intre capatul ei si toba. Mi-e teama ca daca tai o bucata din ea sa nu mai fie destul de lunga pt atasarea capatului astuia... Cum sa fac cel mai bine si nu foarte costisitor?
Si ar mai fi de intrebat apropo de ledurile alea, au un fir pt alimentare la curent numai ca nu am idee unde sau de ce anume sa le leg!?
As fi vrut sa le pun la pozitie, sa nu stea aprinse si ziua, dar cum sa ajung de acolo la o sursa de curent? La stopuri e cam dificil, mi se pare chiar imposibil! Poate stiti voi o solutie mai buna, ca pe mine ma depaseste!

Multam, anticipat!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Baga flexul... Rolling Eyes
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Flex,ciocan,pila si spor la treaba!

Alimentarea se poate face numai de la becuri pozitie. Ai nevoie numai noaptea de ledurile alea.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da am inteles ca numai de la pozitie, dar intrebarea mea este: unde anume le leg?? adica exista vreo gaura in portbagaj sau trebuie sa merg pana spre botul masinii cu firul ala pe dedesubt?? Traseul cablului ma intereseaza!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
LED-urile alea de bun gust poti eventual sa le alimentezi trecand firele prin "dopul" de cauciuc care acopera perforatiile tablei, la roata de rezerva...
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sorin, stiu ca e de prost gust cu ledurile alea dar vreau sa incerc sa vad cum ii sta! Asta pt ca am modificat mai toate becurile de pe ea in culoarea albastru inclusiv instrumentele de bord...
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Încearcã sã ajungi la triplele din spate ale maºinii ºi te legi de acolo. Dacã nu gãseºti o cale dai ºi tu o gaurã prin portbagaj ca sã poþi ajunge la firul de care sã te legi. ªi eu am pus la a mea un ornament la toba finalã care avea vârful adus în jos ºi am taiat o bugãþicã din ea ºi a mers perfect.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da... asa e pana la urma am taiat-o si am atasat terminala aia pe care am legat-o la curentul de la firele de curente ce lumineaza numarul de pe spate... problema e ca mai nou se aprind ledurile de la toba din cand in cand... ori o fi vreun contact prost (ma indoiesc), ori nu atinge cum trebuie de "-" de pe Toba ori sunt Praf beculetele alea. Chestia e ca ma enerveaza la culme nefunctionalitatea lor... Oricum ca aspect si fara becuri aprinse da mult mai bine decat cum era inainte cu teava aia rasucita in jos. 10x Guys pt info!!
Skip ads

  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
vreau sa va intreb daca careva dintre voi a schimbat ultima parte a tobei de esapament ,finalul..si cam la ce pret se ridica si cum se numeste ea pentru ca eu am observat la a mea ca e cam ruginitasi in viitor tre ca sa o schimb ..pls raspunsuri..merci mult
  • Myaytzu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
toBA FINALA 180 ron .Am fost asigurat ca modelul de toba este folosit pt echiparea modelelor produse in Spania
  • zildan

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cam mic pretul.
Sper ca te si tine.
Deci eu la Vectra A am luat un BOSAL ca toba finala si a tinut sub 2 ani.
Era sa o pierd prin Grecia. In final am pus vechea toba (i-am refacut tevile interioare) si a mers mult mai bine.
Concluzia: exista si tobe de TZAPA pe piata.


Ultima modificare facuta de zildan la Mar 19 Sep, 2006 6:16 pm
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu vrei cumva toba finala de pe Corsa GSI?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ultima parte a tobei - adica finalul acela de inox sau ultima parte a traseului de evacuare - adica toba finala!?
Eu cred ca te referi la finalul acela de inox, care costa in jur de 80ron si mai dai la sudat ceva roni. Wink
  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ultima parte atraseului ca al meu e ff ruginit si am vrut sa vad pretul si daca mi se renteaza sal aduc din spania meri mult
apropo se schimba usor?
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Se taie si se sudeaza altul.Se poate prinde si in suruburi dar la noi nu este recomandat.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
De unde esti? Eu mi-am schimbat finala cu o universala Magnaflow. Ei zic ca e garantata pe viata. Cu un aparat de sudura se poate monta aproape orice finala. important e ca suprtii sa fie pusi exact ca la cea veche.
  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
eu sunt din bistrita si momentan sunt in spania am cautat si aici toba finala si e 95 de euro acasa am gasit la 3800000 voi mai cauta ca aici e mama lor..
  • Corsarul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat toba finala dupa 4 ani.
Am pus WALKER, cu 220 Ron, speciala pentru Corsa C. Nu au fost probleme cu inlociurea. Pare mai buna decat cea originala, care la OPEL costa peste 550 RON!
Se gaseste la unele magazine din Bucuresti.
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Achizitionat si montat astazi o toba PowerFull...pret cu montaj 290 RON...o sa pun si poze...acuma arata mashinutza mea ca un tanc! Smile
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva cu un dealer de unde pot comanda toata toba de esapament? Preturi, etc.
E adevarata ca toba are 3 straturi?
Cam ce viata are o toba de esapament?

Sa ma arunc la reprezentanta?

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR