Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • rabinupit

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De curand am luat niste faruri cu led de Autostyle.
pe spatele lor scrie XENON NOT ALLOWED. Pe alta masina am avut inainte angel-eyes pe care montasem xenon si n-am avut probleme

a avut cineva probleme cu faruri day-line pe care a pus ulterior instalatie xenon?
http://www.autostyle.nl/dl-opk33.html
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ciudat.Caci cele din poza au lupa deci implicit xenon.
Acuma ma gandesc ca astea sunt mai slabe calitativ si se topeste plasticul de la temperatura degajata de xenon.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Ciudat.Caci cele din poza au lupa deci implicit xenon.
Acuma ma gandesc ca astea sunt mai slabe calitativ si se topeste plasticul de la temperatura degajata de xenon.


Becul Xenon are temperatura de lucru foarte scazuta mult mai scazuta decat halogenul. Din acelasi motiv veti vedea daylight cu leduri numai pe faruri cu xenon si lupa implicit.

Problema cu lupa pe care nu este permis xenonul este ca nu este facuta sa concentreze lumina foarte puternica data de becul xenon cu alte cuvinte foarte proasta.

Acum cum toata lumea care nu se gandeste la participantii din trafic pune xenon pe far fara lupa, poate pune si pe cel cu lupa care nu este pentru xenon efectul este cam acelasi.
  • rabinupit

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
o sa-i montez xenon luna asta, am deja instalatia. sper sa nu faca probleme.
desi au costat ceva bani nu pare a fi un material prea bun. miros a chinai
multam de opinii
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poti pune linistit csenon, am avut acelasi tip de faruri si numai asa ceva am avut pe faza scurta, deci stai linistit... in privinta pretului gaseai mai ieftin Wink
  • rabinupit

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pana acum este ok.
lumina bine si nu se incinge foarte tare plasticul.
35W, 6000k
Firele de alimentare din dotarea farului, pareau destul de subtiri iar izolatia lor la fel. cred ca di pentru asta scria pe ele xenon not alowed
pana una alta sunt multumit de cum lumina, restul vad pe parcurs
  • Dumitrachecosmin

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ce xenon pot pune pe un astra g 2001 , pot pune xenon 10.000k pe faza scurta si mai mare pe lunga si de 3.000k pe proiectoare ? este legal
Astept raspunsuri .

pe acest tip as vrea sa pun
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pe faza scurta pune de 6000 k MAXIM (asta-i limita legala) , si pentru proiectoare e ok 3000 K.

Pot cenzurat - ai un avertisment, daca mai faci reclama
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Rabinupit,

Pune niste poze ! Cum arata toata treaba aia ? eu de cateva luni tot visez la asa ceva.. dar inca nu am curaj sa le cumpar Smile)
  • Dumitrachecosmin

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Dar pe faza lunga pot sa pun de 10.000 k da sa merga si flesh k el ca am inteles ca un tip de xenon merge si flesh Very Happy
  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut,intru si eu in discutie ca `musca in lapte`Very Happy,pt o vectra B hatchback din `96,am la ea farurile originale,din fabrica,insa cel din stanga era cam dereglat,pana la urma mi s-a ars un bec de dreapta de faza scurta,l-am schimbat ca in cele din urma sa mi s-e deregleze de tot.S-au dereglat in ce sens,faza scurza imi batea la vreo 8 m in fata,iar faza lunga mai jos de atat,la 5 m.M-am dus la un baiat sa le regleze,le-a facut(oarecum),mi-a luat 30 RON si gata.Da faza e ca acum faza lunga,becul stanga imi bate oarecum bine,insa mai mult spre pamant.deci tot rau.
Daca vreau sa imi pun alte becuri,sau faruri,cum e mai bine,sau cum se procedeaza,xenon+halogen sau doar xenon,care si cum?Trebe sa schimb si farurile neaparat?
Deci vreau neaparat sa imi pun macar xenon,dak se poate si pe proiectoare,si cam cat m-ar costa,dak trebe si instalatie ceva,vre-un kit,cum se face va rog?Stiu ca sunt xenoane din alea cu blitz-uri,care e treaba cu ele?
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
rabinupit a scris:De curand am luat niste faruri cu led de Autostyle.
pe spatele lor scrie XENON NOT ALLOWED. Pe alta masina am avut inainte angel-eyes pe care montasem xenon si n-am avut probleme

a avut cineva probleme cu faruri day-line pe care a pus ulterior instalatie xenon?
http://www.autostyle.nl/dl-opk33.html


Imi pare rau sa iti spun dar ai facut cea mai proasta afacere cu farurile astea.NU VA MAI CUMPARATI FARURI CU DAYLINE PENTRU ASTRA H CA NU BAT BINE DELOC, daca vreti luati-va faruri originale cu bixenon ca se pot monta si o sa vedeti bine.Eu le-am cumparat cand debea aparusera si le-am dat jos dupa 2 luni.
Skip ads

  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut si eu am o problema cu farurile mele ca nu le gasesc leduri de pozitie,sau ars 5 leduri,2 pe o parte si 3 pe alta. asi vrea sa stiu cum le pot schimba eu si de care mai exact imi trebuie,cine cunoaste.merci!!!
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Brook a scris:pe faza scurta pune de 6000 k MAXIM (asta-i limita legala) , si pentru proiectoare e ok 3000 K.

Pot cenzurat - ai un avertisment, daca mai faci reclama


Limita e 8000k(2000lm), vorbiti aiurea o mare parte din voi. Doar ca cele de 6000k(2600lm) sunt alese de cea mai mare parte. Cel mai bine vei vedea cu cele de 4100K(3000lm). Cele de 10000k sunt mov, nu sunt pentru o masina de zi cu zi ci doar pentru showroom, etc..
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris: Cel mai bine vei vedea cu cele de 4100K(3000lm)

Cred ca 4300k ai dorit sa scrii Wink
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
da...m-am grabit Razz
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai atunci hai sa incercam sa ne abtinem si de la jignit... discutam aici ca sa invatam, sa ne corectam, nu sa ne jignim Wink
Nu cred ca-ti placea nici tie daca iti spunea cineva ca "vorbesti aiurea"
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Confunzi lucrurile. Una e sa gresesti o cifra din graba una e sa aberezi in 1-2-3 sau mai multe posturi. Dar nu stau sa pierd timpul acum cu tine Wink.

Atentie, poti face observatie in mod civilizat, nu neaparat sa jignesti
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:Nu cred ca-ti placea nici tie daca iti spunea cineva ca "vorbesti aiurea"

Ma gandeam si ca nu-ti place
gabytzuxxl a scris:Confunzi lucrurile. Una e sa gresesti o cifra din graba una e sa aberezi in 1-2-3 sau mai multe posturi. Dar nu stau sa pierd timpul acum cu tine Wink

Eu imi fac un pic de timp, credeam ca ai si tu, din moment ce ai intervenit. Nu confund nimic, e vorba de felul cum ai pus problema.
gabytzuxxl a scris: Doar ca cele de 6000k(2600lm) sunt alese de cea mai mare parte.

Mai incearca un studiu de piata si-ai sa observi ca cele mai cumparate in ultimil an sunt cele de 5000k si 4300k Wink


Ultima modificare facuta de GabiB77 la Vin 04 Nov, 2011 10:07 pm, modificat de 3 ori in total
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:

Atentie, poti face observatie in mod civilizat, nu neaparat sa jignesti


Eu cred ca tu ai ceva cu jignitul sau iti place sa adaugi respectivul cuvant in fiecare post. Maine dis-de-dimineata imi iau mapa (ca sa notez raspunsurile) si ma duc la semafoare si intreb soferii ce xenon si-au cumparat, de 4300k, 5000k sau 6000k. Ca sa avem un rezultat cat mai exact. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR