Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bai fratiilor am patit ceva ciudat...ma uit zilele astea la antigel in bidonas si vad k era putin(gen mai avea loc de 1 L de antigel sa fie la dunga aia neagra ) buuuuun ,cineva ma indruma sa iau un L de antigel GM Roz si sa-l bag pe tot in bidon ,am cumparat antigelu l-am bagat pe tot asa concentrat cum era ,a 2-a zi cand sa ma uit in bidosas disparuse antigelu bagat ziua anterioara ,(il sun pe macanic si mi-a zis sa bag apa sa vad unde e spart sau pe unde se scurge ) fac exact cum mi-a zis mecanicul si bag apa un L cat lipsea si acu numai curge pe nicaieri,am incalzit motorul pana la 90 C sa vad dak curce pe undeva si nimic ,intrebarea este UNDE A DISPARUT ACEL ANTIGEL GM ROZ Shocked
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Traim in romania... se fura mult...
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Ca bagi antigel ..ca bagi apa..tine de tine ce concentratie vrei sa a la venirea iernii, in romania e bine sa ai pt -30 grade C .Problema e ca l pierzi si nu stii pe unde, verifica ti si nivelul la ulei in fiecare zi dupa ce ai completat la antigel ..eu probl asta o am acum..din cauza garniturii de chiuloasa defecte mi a ajuns antigelul in baia de ulei, astfel ca la capacelul de pe motor unde torni ulei am o crema gry maro oarecum , uleiu n baie mi a crescut bine pe joja , dif intre min si max e 1litru .. si mie mi mai si curgea jos picur, insa eu pierdeam aproape tot borcanul in 3-4 zile..si cam 2 cm pe zi..

Cauta ca este discutata proobl detailat cu antigel pierdut.
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
In motor am trecut de max cu 2-3 mm,adica trebuie sa scot vro juma de L d ulei ....ideea e ca unde a disparut antigelu ala concentrat si dupa ce am bagat apa din nou nu disparusa asta e dilema mea
Skip ads

  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
scz nu m-am exprimat eu bine ...inainte sa bag antigelu era tot 2-3 mm dupa max la ulei ....faza e k am vz pe trotuar dupa ce am plecat o pata si parea a fi antigelu meu ,dar stau si ma gandesc k normal era sa-mi curga si apa care am pus-o ...dar nu apa e tot acolo si merg k masina in oras nu am trb ....kkt nush ce sa mai cred Smile) serios vb
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Fratioare, sa stii ca de curand, si eu am sesizat ca imi tot dispare antigelul... Am completat de vreo 3 ori, dupa care am trecut la treaba. In cazul meu: pompa de apa defecta, pe acolo sunt pierderile. Nu trebuie neaparat sa gasesti lac sub masina...
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cristian89 a scris:scz nu m-am exprimat eu bine ...inainte sa bag antigelu era tot 2-3 mm dupa max la ulei ....faza e k am vz pe trotuar dupa ce am plecat o pata si parea a fi antigelu meu ,dar stau si ma gandesc k normal era sa-mi curga si apa care am pus-o ...dar nu apa e tot acolo si merg k masina in oras nu am trb ....kkt nush ce sa mai cred Smile) serios vb


Total Off- Topic:
Pentru creearea contului pe Club Opel ai acceptat niste reguli, nu- i asa?
Printre ele exista si obligatia de a scrie cat mai corect, cat mai clar, interzicandu- se in mod expres limbajul si scrisul de Chat, Mess...

On- Topic: Ai observat umezeala sau un miros anormal in masina? Poate a curs in habitaclu.
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Total Off- Topic:
scuza-ma Lorin sunt nou pe Forum ,sunt membru bebe si inca nu m-am obsnuit,imi cer scuze dak v-am jignit

On-Topic:Nu am observat nici un miron ciudat in masina sau pe nicaieri,acum recent dupa 2 zile in care am pus apa vad acum k incepe sa-mi scade nivelul din bidonas ,(acum a plouat si nu am cum sa-mi dau seama daca a curs sau nu ) Ce pot face?! E periculos?!
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
E periculos sa pierzi tot antigelul. Foarte periculos. Dar pana acolo mai e... Verifica totusi pompa de apa...
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ideea e ca atunci cand mi se scurge nu se duce tot odata gen sa fie spart pe undeva ...dar se duce in fiecare zi cate putin ,gen as putea sa complectez cate putin in fiecare zi ,dar sincer nu-mi convine situatia si vreau sa o rezolv ,de curand am schimbata distributia si ma gandesc k poate nu a pus mecanicul meu ceva bine si face probleme ,zic si eu ca nu ma pricep prea bine
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cristian, sa iti mai scriu o data?
Asa am patit si inca patesc si eu. Problema: pompa de apa pierde putin cate putin!
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ok inteles adware,eu ma gandesc la altceva ,cand mai era putin pe fund in bidonul ala mi-a zis mecanicul meu sa pun un L d GM ROZ ,am facut cum a zis el si a 2-a zi cand sa ma uit un borcanas disparuse si mai ramasese putin pe fund ,dupa aia am bagat un L de apa sa vad pe unde curge (asa mi-a zis ) cand vad dupa ce pun apa ca nu mi-a curs deloc ,acum dupa cateva zile incepe sa-mi curga cate putin pe unde nu stiu ca nu am observat ,intrebarea de ce s-a dus antigelul tot odata si cand am bagat apa s-a dus cate putin cate putin ?!
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La o astfel de intrebare, e greu de raspuns.
Totusi, un mecanic bun nu are cum sa nu gaseasca buba, mai ales ca la 3-4 zile pierzi probabil peste 1l de antigel...
La mine, in 2 minute stiam deja care e buba.
Poate ar fi cazul sa te trimit la acest service pentru o constatare.
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am vb cu mecanicul meu acu la tel si mi-a zis ca dak era pompa de apa se vedea picaturi dar la mn nu pica pe nicaieri,el mi-a zis sa nu fie cumva vro chiuloasa arsa sa manance antigelu masina ,maine ma duc la el ca cica mi-a zis k tre sa desfaca jumate de motor sa vada cum sta treaba,
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ok, sa ne anunti ce rezolvi.

Bafta!
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ms frumos ,va anunt dupa ce rezolv (daca rezolv)
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Un coleg de-al nostru de la opel arges a avut o problema asemanatoare la o vectra C motor de 2.0 diesel(cumparata recent).Pur si simplu disparea antigelul din vas si nu se stia unde,dupa ce a schimbat vasul,unele furtune a hotarat sa desfaca motorul si se pare ca de aici era problema,avea garnitura de chiulasa ciupita.Sper sa nu fie asa si la tine.Un mare ajutor era daca ne spuneai si noua despre ce motor vorbim
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Un coleg de-al nostru de la opel arges a avut o problema asemanatoare la o vectra C motor de 2.0 diesel(cumparata recent).Pur si simplu disparea antigelul din vas si nu se stia unde,dupa ce a schimbat vasul,unele furtune a hotarat sa desfaca motorul si se pare ca de aici era problema,avea garnitura de chiulasa ciupita.Sper sa nu fie asa si la tine.Un mare ajutor era daca ne spuneai si noua despre ce motor vorbim


Doamne fereste! Eu am 2.0 DTI Smile
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ai dreptate trebuia sa va spun ce motor am ,pai 1686 motor Tipul Y17DT 55/4400 kW....sper sa nu fie de la chiulasa k am vazut ca e scumpa rau ,chestia asta ca am observat-o recent
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca e de acolo, schimbi garnitura de chiulasa, si gata. Nu e asa o nenorocire.
Costa intre 200 si 300 RON + manopera...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR