Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • TonyI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Din septembrie apare noua motorizare pe benzina 1.4 turbo 140 CP. Ce parere aveti de acest motor pus pe Insignia?
Am intrebat la dealer dar nu stiu nici ei prea multe.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
un motor mic pe o masina mult prea mare
presupun ca intrebarea ta in principiu se refera la consum, vezi pareri despre motor aici
https://www.clubopel.com/vie...81089&start=0
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Motorul asta cred ca va inlocui 1.6-le aspirat. E o alegere mai buna, fiind undeva sub 1.8.
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut ,
As zice ca in mod normal va inlocui atat motorul de 1.6 cat si pe cel de 1.8 , pe care il concureaza in mod direct ca si performante , apropo de acest turbo de 1.4 singurul lucru care ma pune pe ganduri este valoarea de cuplu maxim , care este mai mica decat ce ofera concurenta .In rest sunt convins ca acest trio de 1.4 , 1.6 si 2.0 l este in trend atat ca si tehnologie cat si ca performante.Totusi ca si posesor de 1.8 as opta, macar, pt 1.6 turbo.
Skip ads

  • TonyI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am cumparat Insignia cu motorul de 1.4, 140 CP si sunt multumit de ea, consum de 6.8 pe ruta Ploiesti-Constanta mers 70-80 in loaclitati si 130 pe autostrada.
  • ionutzzz123

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut TonyI, cum se comporta masina, sau cei care ati mai cumparat insignia cu motor de 1.4, cum se comporta, face fata motorul? cam ce consum are?
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Acum depinde ce vrei si ce masina ai condus inainte.
Pentru mine a fost o alegere foarte buna si zic ca si face fata pentru ce vreau eu de la o masina pe care o conduc de regula singur in oras si cu restul familiei in afara.
Banuiesc ca faci o comparatie cu motorul diesel 160CP, pentru ca restul sunt la cu totul alte preturi.
-diferenta de pret de mai bine de 3000euro - avantaj benzina
-distributie pe lant pentru cea pe benzina - avantaj benzina
-140CP la 1600kg, cea pe motorina cred ca mai are vreo 100kg in plus (nu stiu poate cineva sa confirme sau sa infirme) - avantaj motorina
-revizii mai ieftine pentru benzina
-consumul meu in oras 11.5-12% in conditiile in care nu o menajez deloc dar nici nu plec cu scartaiituri; iar afara 7% mers normal dar cu accelelari fara mila cu pedala la podea pana la 5000-6000 ture atunci cand este nevoie in depasiri si daca este aglomerat este nevoie destul de des - avantaj motorina
Cu siguranta sunt si alte avantaje si dezavantaje, in ipostaza mea sunt destul de subiectiv.
Mai este si variante de 1.6 -180CP dar si la asta sunt mai mult de 2000euro in plus si chiar nu am auzit pe nimeni sa-l aiba. Din specificatii am vazut ca este o diferentea foarte mare in ceea ce privente acceleratia la viteze mari.
Nu stiu daca gasesti motorul asta pentru test pe Insignia dar cu siguranta il gasesti pe Astra, iti poti face o parere.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""cea pe motorina cred ca mai are vreo 100kg in plus (nu stiu poate cineva sa confirme sau sa infirme""

insignia cosmo 4 usi 160 sau 130 cai, 1630 kg in talon. am avut amandoua masinile.
la orice motorizare, conteaza foarte mult cuplul motorului, dieselele au 350 respectiv 300 NM. banuiesc ca motorul de 1.4 T are putin peste 200 Nm. asta o simti la depasiri, plecari de pe loc, etc. vorba cuiva, " caii vand masini, cuplul castiga curse".
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
"caii vand masini, cuplul castiga curse"

Sigur ca da... http://wiki.answers.com/Q/H...ormula_1_car_have
  • sbs
  • *
  • 8 mesaje
  • din 01 Jul 2012
  • Insignia 2012 1234y
  • Dambovita
  • sbs

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Insignia 2012 1234y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

sunt foarte hotarat ca in zilele imediat urmatoare sa achizitionez un Opel Insignia 1.4 140cp(Edition cu pachetul premium inclus)
citind pe forum m-a ingrijoreaza consumul acestui motor
poti revenii cu detalii legate de consum?

mersi mult!





TonyI a scris:Am cumparat Insignia cu motorul de 1.4, 140 CP si sunt multumit de ea, consum de 6.8 pe ruta Ploiesti-Constanta mers 70-80 in loaclitati si 130 pe autostrada.

  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asta e consum care te ingrijoreaza pentru un motor pe benzina?
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Subscris la ce zice sebastian_dorca , cu Seat-u de 1.6 benzinar nu am fost în stare sa scot sub 7 afara, și totuși e mult mai ușor decât un Insignia.
Skip ads

  • TonyI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Acum arata pe bord un consum de 8, in conditiile in care am mers 70% in oras restul in afara.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
TonyI - informația e doar bazata pe BC sau ai fãcut și un calcul/test la pompa ?

Masina/motorul e Ecotec cu S/S ( Start/Stop ) ? ÃŽntreb fiindcã consumul mi se pare foarte bun, având în vedere greutatea mașinii .
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
6.8 e super consum, avand in vedere cat de mare si grea e masina, chiar daca la pompa e posibil sa fie putin mai mult. Eu pe Astra J a20dth scot 6.5 extraurban, asta cand nu ma grabesc foarte tare (bine, nici nu merg ca melcul). Nu-i rau deloc 1.4 turbo asta. Smile
  • terim

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
De cand a venit caldura consumul a crescut la 14% in oras. Cred ca aglomeratia a contat mai mult, viteza medie este tot de 14km/h.
  • sbs
  • *
  • 8 mesaje
  • din 01 Jul 2012
  • Insignia 2012 1234y
  • Dambovita
  • sbs

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Insignia 2012 1234y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
m-am tot gandit si am hotarat sa achizitionez motorizarea diesel 2.0,160cp varianta cosmo cu optiunea 4x4
maine soseste masina...
  • TonyI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Consumul de 8 este cel de pe BC, iar motorul este Ecotec cu Start/Stop.
  • Hadrian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut
Am un Opel Insignia 1.4 S/S de un an si sunt foarte multumit, in momentul de fata am un consum urban de 8 iar extraurban 6.2, la inceput (primii 15.000 km) am avut un consum imens , undeva la 14/15 in oras si 8/9 in extraurban.

Eu recomand aceasta masina
  • Nemessis

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o Insignia 1.4 turbo benzina, in oras consuma 10% iar exterior in jur de 7%.
Masina trebuie sa o alegi in primul rand in functie de ce ai de gand sa faci cu ea, adica cati km. Eu fac in jur de 15.000 km/an ceea ce inseamna ca diferenta de consum dintre benzina si diesel care este de maxim 3 l/100km o scot numai la revizii. Pana acum am avut numai diesel si mi-am dat seama ca nu merita reviziile mai scumpe si distributia...
Sa nu uitam si de problemele motoarelor diesel datorita motorinei de la noi... turbina, pompa de injectie sau injectoare care nu sunt ieftine deloc. Daca ai una din aceste probleme, economia facuta de tine la consum este istorie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR