Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am nevoie de niște sfaturi în legãturã cu traseul Râmnicu Vâlcea - Oradea.

Traseul 1 (recomandat de Google maps)
Râmnicu Vâlcea -> Sibiu -> Aiud -> Cluj-Napoca -> Oradea
total 434km


Traseul 2 (calculat de GPS)
Râmnicu Vâlcea -> Sibiu -> Sebeș -> Deva -> Oradea
total 438km


Care traseu vi se pare mai bun (sau poate îmi recomandã cineva alt traseu mai avantajos)? Ceva informații despre starea drumurilor?

Menționez cã nu mã deranjeazã un traseu mai lung dacã este mai puțin aglomerat și drumul mai bun.

Alte informații:
- prefer sã evit pe cât posibil marile orașe (inclusiv Oradea, nu am treabã acolo ci undeva în apropiere), deși din câte am vãzut pe hartã nu ar fi probleme, sunt drumuri care trec pe lângã oraș;
- de asemenea, aș fi preferat sã evit Valea Oltului, sunt deschis la orice sugestii;
- cãlãtoria va avea loc Vineri dus și Sâmbãtã întors;

În rest, mã mai intereseazã dacã știe cineva o cazare "mai lesne" în zona Oradea, pentru o singurã noapte, 3 persoane (2 camere). Nu vreau cine știe ce condiții, conteazã mai mult sã fie ieftin (excursia nu era în plan deci bani nu prea sunt). Am gãsit pe internet în jur de 300 lei/noapte 2 camere la un Hotel. Am șanse sã gãsesc mai ieftin de atât?

Mulțumesc și aștept cu interes pãreri și sfaturi!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De la oradea faci doar 5 minute pana in felix, iar acolo ai de unde alege cazare ieftina. Colegii din oradea sper sa dea mai multe detalii. De la Turda la Oradea e acceptabil drumul. De la Sibiu la Turda nu stiu...
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De la Sibiu la Turda e bun drumul .Probleme ar fi in Sebes la un pod unde se lucreaza si cam stai pentru ca se circula alternativ pe un singur sens, iar in Alba Iulia centrul e blocat si centura e aglomerata dar se trece destul de repede.
Varianta 2 nu o recomand pentru ca de la Brad e destul de nasol drumul.
Daca alegi prima varianta merita sa intri si pe la salina Turda, nu vei regreta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Drumul 1 e intr-adevar mai bun.
Ca si cazare recomand si eu Felix. Iesi mai ieftin si conditiile sunt decente. Ti-am pus un link click aici.
Drum bun!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
EU ma gandeam sa o ia pe autostrada direct. In Turda se lucreaza la instalatiile de apa/canal si tot drumul e spart. E mica turda dar noah, drumul e varza. La cazare, daca doresti iti pot da un nr de telefon al unei pensiuni cu teren de tenis, gratar, parcare, curte foarte mare, frigider, tv, bla bla la niste oameni foarte cumsecade.
  • george_soferu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Meriva 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu am facut Bucuresti-Deva (dincolo de deva, de fapt, pana-n Oradea) si am nimerit traseul 2, pe care l-ai numit tu. In Deva si alte portiuni importante de drum se lucra, am mers bara la bara, au fost semafoare... nu iti recomand traseul 2. Bafta!
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In Deva pe centura sint lucrari de canalizare. Daca prinzi ora de virf dureaza si o ora pina treci de zona cu probleme. Daca intrii prin oras eviti zona cu blocaj si traversezi orasul in 10 minute.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vã mulțumesc tuturor pentru sfaturi și mai ales pentru promptitudine!

Așadar rãmâne traseul 1 (Sibiu / Turda / Cluj / Oradea) și cazare la Bãile Felix.

florinianc a scris:La cazare, daca doresti iti pot da un nr de telefon al unei pensiuni cu teren de tenis, gratar, parcare, curte foarte mare, frigider, tv, bla bla la niste oameni foarte cumsecade.

Mã intereseazã în primul rând sã fie un preț bun, condițiile mai puțin, e vorba de o singurã noapte (maxim douã in caz de necesitate). Eventual sã aibã internet. În orice caz, te rog un PM cu nr. de telefon și sun vãd ce și cum.
Mi-am dat termen pânã azi dupã masã sã rezolv cu rezervarea (nu cred ca e bine sã merg fãrã rezervare).

Mulțumesc încã odatã și sã ne auzim cu bine!
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ne-am întors cu bine din cãlatorie și vã mulțumesc încã odatã tuturor pentru sfaturi și pãreri!

Datoritã vouã am avut parte de drumuri foarte bune, și sincer sa spun, nici nu a fost așa de aglomerat.

Special thanx colegului @florinianc pentru recomandarea cu cazarea! A fost mult peste așteptãri și ne-a pãrut rãu cã nu am putut sta mai mult (doar dormit o noapte + bãut cafeaua înainte de drum). Apelați cu încredere!

Drumuri bune și pustii tuturor!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere colegu' Rudi. Ma bucur ca v-a placut si voua acolo. Sunt niste oameni care incearca sa te faca sa te simti ca la tine acasa, e zona foarte linistita si preturile nu sunt exagerate. Nu e reclama!
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am reu
florinianc a scris:In Turda se lucreaza la instalatiile de apa/canal si tot drumul e spart. E mica turda dar noah, drumul e varza.

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am reușit sã ratez ieșirea pe A3 (pedeapsã -> Turda + Cluj) și confirm:
florinianc a scris:In Turda se lucreaza la instalatiile de apa/canal si tot drumul e spart. E mica turda dar noah, drumul e varza.


În rest, drumul a fost foarte bun, și nici nu a fost chiar așa de aglomerat pe cât mã așteptam (excepție Sebeș mers cu treapta I).

În concluzie, recomandãrile au fost foarte precise și sfaturile foarte bune! Mulțumesc încã odatã colegilor!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR