Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, vreau sa imi montez si eu o priza la 12V in portbagajul unei Astra G hatchback si as vrea sa imi dati niste idei unde ar merge montata cel mai bine, locul indicat, daca si-a mai montat cineva si de unde pot aduce curent (in afara de bricheta, e cam departe si poate gasesc aceleasi fire pe undeva pe acolo). Mentionez ca priza o am deja, de la un VW Touran parca - eu am gasit un loc, nu stiu daca e ok : in coltul portbagajului cel care acopera stopul dreapta, practic sub gaura aia de vizitare - m-am gandit acolo pentru ca e singurul loc unde poate sa incapa priza aia, e destul de lunga, cam la vreo 7-8 cm, plus mufa care intra in ea. Am facut rost si de niste lampi, care erau pe usa, eu as vrea sa le pun undeva sa lumineze la picioare, legate bineinteles la plafoniere ... Ce ziceti ?
  • corneld

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu mi-am montat o asfel de priza, la astra caravan folosind firul de,,+'' ( destul de gros) pe care l-am gasit in mufa aferenta prizei pentru cirligul de tractiune (mufa respectiva, la mine este plasata intre capitonajul portbagajului si aripa stinga spate, in partea de jos, sub capacul locasului pentru trusa medicala. Am folosit un fir de circa 1,5 metri lungime, ( luat dintr-un cablu electric cu 3 fire, avind sectiunea firului de 2,5 mm2,) pentru ca priza am montat-o in partea dreapta, pe care am plasat o siguranta de 15 amperi, pentru protectie, avind in vedere ca pot folosi consumatori de puteri diferite. Firul de masa l-am luat de la lampa dreapta spate, iar pentru montaj, am dat o gaura in capitonaj (carton si pisla ) un pic mai mica in diametru decit priza, iar dupa conectarea firelor si efectuarea probei, am infipt-o fortat in gaura respectiva. Mentionez ca la mine, pe acel fir de + de la mufa pentru priza remorcii este tensiune permanenta si nu prin contact. Initial nu am avut tensiune la acea mufa, insa am desfacut capacul de la sigurante de sub bord-stinga si am completat toate locasurile goale de pe acel panou, cu sigurante corespunzatoare culorii indicate de acesta, iar surpriza a fost ca, cu aceasta ocazie au inceput sa functioneze si lampa de citit, si plafonierele de la usi, etc. Traversarea firului din stg. in dr. am facut-o pe sub ornamentul de plastic care este de fapt ca un prag in portbagaj. Daca te vor ajuta cu ceva cele de mai sus, iti doresc succes in ceea ce doresti sa realizezi, insa mare atentie la modul cum faci legaturile, pentru ca, fiind un loc mai dosit, un eventual scurt (daca nu pui siguranta) nu poate fi depistat decit atunci cind este prea tirziu. Bafta!
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu un cablu care vine de la baterie direct, care are sigurante pe amandoua firele (+ si -), pe care am pus incalzirea in scaune. Ma gandesc sa vin cu curent de acolo, trec prin consola (cred ca e mai simplu) ... nu stiu ce sa zic, in principiu montajul nu prea as vrea sa il fac eu, ci sa merg la cineva care stie exact ce face, cunosc una-alta dar pana la a face un montaj electric intr-o masina ... mai e ... In cel mai rau caz, ma leg exact de firele de la bricheta, pentru ca in masina am avut maxim o lada frigorifica si GPS-ul, deci cred ca daca as trece lada in portbagaj si sa bag in acelasi timp GPS-ul sau un transmitter FM ... nu se intampla nimic, corect ? Ideea de baza era ca la nevoie, sa trec lada frigorifica in portbagaj, unde ar trebui sa stea.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Portbagajul meu, cu priza montata :

Firele de alimentare sunt legate de firele de la bricheta din fata, iar cablul bagat prin prag. Intrebari ? Very Happy
P.S. Ceea ce se vede in stanga prizei este prima incercare, dar nu intra bricheta din cauza fierului de care se agata inchizatoarea care tine bancheta pe spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR