Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti.Am o mare problema si sper sa ma ajute cineva.

Am o Astra H din 2004 iar cand am cumparat masina acu 1 an si jumate nu mergea caldura ,mai exact motorasul care comuta intre aerul de afara si cel de la calorifer era cazut jos langa pedala de acceleratie si prins in fire.
Am fost la un mecanic si mi-a luat o groaza de bani sa imi repare aeroterma,sa fixeze inapoi motorasul pe ea,constand in demontarea bordului si lasat masina cam 3 zile la om.

De atunci a mers f.bine,pana acu.Am constatat in seara asta ca nu mai comuta iar,desi motorasul bazaie ca primeste curent,si e fixat la locul lui in dreapta pedalei de acceleratie pe aeroterma (mentionez ca am climatronic)

Sunt in concediu si as avea timp sa ma apuc sa desfac/repar caci se aproprie sezonu rece si nu am cum circula fara caldura !

Va rog sa imi sariti in ajutor cu informatii.
Cum desfac bordul ca apoi sa desfac tot corpul ala de aeroterma.
Niste poze cu aeroterma din prog.originale iar m-ar ajuta sa imi fac o idee ce trebuie sa gasesc sub bord.

Sunt cam disperat ca iar mi-a picat clapeta aia (
Astept raspunsuri si sfaturi de la voi.
Skip ads

  • orlandosro

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut, inainte de toate vezi daca nivelul lichidului de racire este normal, sa nu fie vreun furtun spart (problema des intalnita la astra h).
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai este antigel.E la nivel.

Imi poate da cineva un manual de reparatii de Astra H ?
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am dat jos motorasul,si am vazut ca locul in care intra capul motorasului e olarita si partial lipsa.Dupa ce am verificat printr-o gaura de mai sus ca clapeta din inauntru aerotermei e inca e fixata de intrarea mama a capului motorasului si ca vine caldura cand o cumut,mai ramasese sa fixez la loc motorasul sa vad daca "scapa" pe floare de intrare.
Reparatia veche se vede,clapeta pe interior are un surub mic ce fixeaza ceva,iar floare de comanda are un holsurub in interior.Presupun ca la prima reparatie era rupt axul din interior al clapetei.

Normal ca pe pozitia LOW si clapeta lasata pe aer de afara nu se imbina perfect motorasul cu intrarea.Solutia a fost sa il desfac si sa mut cativa dinti rotitele din el pentru a-l "calibra".

Cat am avut motorasul jos am obs ca de la 23 gradesetate pe display in jos pana la 16 grade,el nu mai misca,nu mai primeste comanda.Deci deja de la 24-23 grade in jos e comutat la maxim pe aerul de afara sau de la AC ? o fi normal ?
Atasez imagini cu problema,poate o sa ii foloseasca si altcuiva sa stie ce sa gaseasca acolo jos.

Skip ads

  • body18
  • Suspendat
  • 1 mesaje
  • din 19 Jan 2009
  • Astra 2005 z17dth
  • Constanta
  • body18

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut. Am si eu aceasi problema ca tine si nu inteleg de ce tu ai 2 gauri unde intra motorasul clapetei. Trimite-mi si mie te rog id-ul tau de mess poate ma poti ajuta si pe mine cu repararea clapetei. Multumesc anticipat.
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut... si eu am aceeasi problema inca nerezolvata din cauza vremii nefavorabile initial si in al 2-lea rand din cauza ca nu mi-am facut timp pentru a demonta bordul... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92069
eu am mai cerut sfaturi si dupa cum observi nu am primit cine stie ce pareri... vroiam sa stiu daca ai rezolvat-o in vreun fel...
tin sa prezizez ca vreau sa ma apuc si eu de masinutza sa ii demontez bordul; sa ii scot aeroterma si sa o repar "reconditionez"...
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Gninion pe mine ca mi s-a stricat iar.Data trecuta am pus poxipol in gaura unde intra motorasul pentru a se fixa.

Acum am vazut ca mi se decalibreaza cateodata motorasul si nu mai vrea.Azi poate sa comute,maine nu.Am facut o calibrare pe Op-Com si mi-a mers cateva zile,acum nu mai vrea deloc,desi se aude motorasul cand ii dau comanda.
Cred ca se invarte in gol.
Si iar a venit frigull............
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut.....poti misca manual clapeta? adika daca demontezi motorasul si incerci sa dai cu mana de capatul clapetei in care intra axul de la motoras simti ca este o greutate care se misca?....daca nu....atunci clapeta este rupta pe acea parte si cred ca o sa ai nevoie de o alta aeroterma.....este f greu de reparat ....lipitura nu tine
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Azi vad. Eu am o gaura decupata deasupra si pot baga degetu sa misc clapeta. Sa vad daca se misca si capatu dinspre motoras.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR