Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • avradri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
- In anul 2010 s-au produs in Romania ,3884 de accidente rutiere grave , soldate cu 966 de morti (cate un deces la fiecare 9 ore ) si 2918 raniti grav ( cate un ranit grav la 3 ore ) . La fiecare 9 sau 3 ore, putem ajunge fiecare dintre noi parte din statistica !
- In anul 2010 existau la nivel national 5,42 milioane autovehicule inmatriculate in RO + cele inmatriculate in BG
- Pretul mediu de vanzare/achizitie al unui autoturism SH cu o vechime mai mica de 10 ani , in 2010 a fost de 7.567 euro
- Salariul mediu lunar pe economie in anul 2010 a fost de 1,407 lei net ( 341 € )
- Costurile pentru intretinerea unui autoturism (in cazul de fata Opel ) sunt ; 0-100 lei 22% [ 165 ] ; 100-500 lei 25% [ 188 ] ; 500-1000 lei 11% [ 84 ] ;1000 + 39% [ 288 ] Total voturi : 725 repondenti ( sondaj preluat de pe https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1491)
- In general, un posesor de autoturism din Romania face in jur de 10000 - 15000 km pe an - adica 34 km pe zi
- Combustibilul necesar efectuarii celor 34 km pe zi , costa in jur de 350 lei / luna (calculat la un consum de 7% , 5 lei litrul )
- Sunt mii de oameni ( copii , tineri ,femei , barbati ) care au murit, mor si vor muri in lume ,din cauza petrolului si a poluarii ( razboaiele duse impotriva tarilor arabe si bolile urmate de decese, din cauza gazelor de esapament ).
Toate acestea si multe altele , Pentru Ce ? Este autoturismul cu adevarat o necesitate sau doar am fost pacaliti de-a lungul timpului pana am ajuns sa credem ca nu putem trai fara masina ?
Intebari :
1 -In ce scopuri folositi autoturismul personal ?
2- Merita moartea atator oameni , efortul nostru financiar , riscul si stresul la care suntem supusi in trafic , sa avem masina personala ?
3 -Credeti ca veti muri fara masina ( am auzit expresia asta de mai multe ori , spusa cu foarte mare convingere ) ?
4- Ce credeti ca ati fi putut face cu banii economisiti , daca nu v-ati fi cumparat un autoturism ?
Raspundeti va rog punctual si la obiect. Va multumesc pentru timpul acordat !


Ultima modificare facuta de avradri la Lun 12 Sep, 2011 8:24 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1. Doar cand ma deplasez pe distante lungi(sau transport ceva greu sau voluminos) folosesc autoturismul personal, dovada si faptul ca am parcurs ~20.000km in cei 4 ani de cand e la mine. Folosesc transportul in comun sau rolele zilnic.
2. Se pare ca da, altfel am vedea mai multe persoane in transportul in comun, pe biciclete/scutere/role etc...
3. LE: Am citit gresit. Nu, deocamdata chiar n-am nevoie de masina.
4. O mica afacere.


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Lun 12 Sep, 2011 3:06 pm
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
incep eu punctual asa cum ai dorit. :

1.treburi mai mult sau mai putin importante, din care cu adevarat arzatoare undeva sub 5% dintre acetste drumuri.
2. Nu. Nici gand.
3. Nu. Eu am avut masina in service mai mult de doua luni. La inceput ma simteam ca un drogat fara doza zilnica dar dupa cca 2 saptamani uitasem si ca o mai am pe undeva. Raspuns sigur: Nu se moare fara masina iar treburile pe care spunem, ca le rezolvam cu ajutorul masinii se pot rezolva si fara ea. Anticii au facut piramidele fara sa foloseasca nicio masina!
4. As fi folosit banii in alte scopuri dar nu le-am facuit un plan exact.

Stiu ca tu nu mai ai acum masina si te felicit! Nu pierzi nimic.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bineinteles ,la mine masina munceste .nu merge -nu papa.dovada si km pe care ii fac anual.
aaaaa, ca am in parcare peste 20-30 de masini care nu se misca cu LUNILE .asta e altceva.[mai si ocupa locul de parcare "geaba]
NESIMTIREA cea mai mare e a celor care au cate 2 masini de familie si le ,,taraie,, 10-20 km pe zi pana la servici si retur.am 3 vecini in aceasta situatie.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1. Masina o folosesc sa ma deplasez peste tot: serviciu, cumparaturi, venit si plecat din tara, vacante. Cam 60.000 km pe an in ultima vreme.
2. Cu siguranta nu merita.
3. Nu as muri insa mi-ar fi extrem de greu. Cand trebuie sa alergi de la un serviciu la altul de cateva ori pe zi nu te poti baza pe serviciul de transport in comun care e vai de steaua lui. In Germania e alta treaba dar tot folosesc masina(si bicicleta) ca e mai ieftin.
4. Probabil as fi calatorit. Asta daca odata cu banii ar fi venit si un pic de timp.
  • Paul Neacsu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
1Doar cand plec in concediu, in rest ff rar (am masina de serviciu).
2NU
3Sigur nu. Dar am avut perioade in care n-am avut job si mi-a fost cam greu.
4O multime de lucruri. Imi place sa ma plimb si sa fiu independent, de fapt asta e motivul pt care am si masina personala-sunt foarte plimbaret.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
1 -In ce scopuri folositi autoturismul personal ?
In scop personal. Adica orice, de la carat la plimbat.

2- Merita moartea atator oameni , efortul nostru financiar , riscul si stresul la care suntem supusi in trafic , sa avem masina personala ?
Scopul masinilor nu e sa ucida. La fel ca dinamita. Utilizatorii sunt problema. Mai ales in Romania.
Iar la bani ... mananca cu tine din farfurie. Daca nu rate si Casco ca e noua, piese si intretinere ca e veche.

3 -Credeti ca veti muri fara masina ( am auzit expresia asta de mai multe ori , spusa cu foarte mare convingere ) ?
Nu. Dar m-ar ingreuna.

4- Ce credeti ca ati fi putut face cu banii economisiti , daca nu v-ati fi cumparat un autoturism ?
Tot ii tocam pe ceva electronice Laughing
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
1 Folosesc masina de cateva ori pe saptamana...dar imi este de real folos aici pe o insula unde transportul in comun cam lipseste din peisaj! fara masina esti ca si mort...poate doar un cal sa imi iau sa traversez muntii ....saracul cal!
2 Moartea colegilor nostri participanti la trafic reprezinta slaba pregatire in educatia rutiera .. cred ca ar trebuie amenzi mai mari si politisti mai severi....usor usor ne apropiem de un stil de condus gen India.
3 Nu se moare fara masina dar nici bine nu iti este.
4 Ce poti sa faci cu 7000 euro......prefer o masina ...in cazul meu. Numai bine
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Traim in secolul 21.Masina este o necesitate deoarece din cand in cand trebuie sa mai strabatem si distante mari.Si uneori chiar nu se poate cu transportul in comun.Traim intr-o lume civilizata in care confortul este necesar.
Daca ai si un copil mic masina este mai mult decat necesara.Nu ai vrea sa te duci cu el la doctor si sa trebuiasca la ora 9 sa iei metroul cu un copil in brate.Ca de carucior nici nu vorbim ca nu ai avea unde sa intri cu el.
NU mai suntem la 1800.
Daca ne-am lua dupa tine am opri toate termocentralele ca polueaza si sa ne spalam in rau cu apa rece.
La fel am putea oprii si toate centralele ca sa nu mai polueze ca putem trai si la lumina de opait,ca asa au trait bunicii nostrii si nu au murit.

1 -In ce scopuri folositi autoturismul personal ? Pentru drumuri lungi unde transportul in comul nu este disponibil.Sau la piata daca trebuie sa cumpar obiecte voluminoase.
2- Merita moartea atator oameni , efortul nostru financiar , riscul si stresul la care suntem supusi in trafic , sa avem masina personala ? Moartea oamenilor-DA.Se numeste selectie naturala.Cei prosti si slabi se duc repede.In natura invinge cel mai puternic.Efortul financiar-pentru mine e OK.Riscul si stresul la care suntem supusi in trafic-NU
3 -Credeti ca veti muri fara masina ( am auzit expresia asta de mai multe ori , spusa cu foarte mare convingere ) ?NU mor ca nu am avut masina pana de curand.Dar i-mi este mult mai usor decand o am.
4- Ce credeti ca ati fi putut face cu banii economisiti , daca nu v-ati fi cumparat un autoturism ? Probabil i-as fi cheltuit pe distractie.Si ce ar fi ramas pentru chestii necesare.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
1 -In ce scopuri folositi autoturismul personal ?
In scopuri... personale. In special, drumuri in afara orasului/tarii, pentru ca in oras merg pe cat posibil cu RATB-ul.

2- Merita moartea atator oameni , efortul nostru financiar , riscul si stresul la care suntem supusi in trafic , sa avem masina personala ?
Sunt alte chestii la mijloc, nu doar din cauza masinilor personale sunt razboaiele pentru petrol. Daca nu ar mai fi masinile personale si ar fi doar transport in comun, tot ar ramane TIR-uri, industria, vapoare, avioane etc, tot ar fi nevoie de petrol. Poate cu un 5-10% mai putin, dar tot ar fi. Efort financiar - deocamdata e decent. Pentru ca de obicei merg in afara orasului cu cel putin inca o persoana in masina, banii dati pe motorina sunt uneori mai putin decat banii care ar fi fost dati pe tren, sa zicem. Iar confortul si independenta nu se compara. Riscul si stresul - nu.

3 -Credeti ca veti muri fara masina ( am auzit expresia asta de mai multe ori , spusa cu foarte mare convingere ) ?
Nu mori fara masina. Dar iti e mult mai greu si mai incomod.

4- Ce credeti ca ati fi putut face cu banii economisiti , daca nu v-ati fi cumparat un autoturism ?
Ma plimbam un pic mai mult prin Europa, probabil.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:2- Merita moartea atator oameni , efortul nostru financiar , riscul si stresul la care suntem supusi in trafic , sa avem masina personala ? Moartea oamenilor-DA.Se numeste selectie naturala.Cei prosti si slabi se duc repede.In natura invinge cel mai puternic.


Interesant dar nu ai luat in calcul varianta ca unul dinasta slab sau prost sa intre in tine, asta te face si pe tine prost sau slab?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vladf a scris:
cangri a scris:2- Merita moartea atator oameni , efortul nostru financiar , riscul si stresul la care suntem supusi in trafic , sa avem masina personala ? Moartea oamenilor-DA.Se numeste selectie naturala.Cei prosti si slabi se duc repede.In natura invinge cel mai puternic.


Interesant dar nu ai luat in calcul varianta ca unul dinasta slab sau prost sa intre in tine, asta te face si pe tine prost sau slab?


Sper sa nu se intample.Desi toara lumea spera si deobicei cei nevinovati mor iar "criminalul" primeste 4 ani cu suspendare.Adica nimic.
Era un manager si in fiecare dimineata venea la birou si lua un teanc de C.V.`uri si le arunca la gunoi si zicea.NU vreau sa lucrez cu oameni care nu au noroc.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1. in scopuri personale
2.nu masinnile sunt de vina cu piesa dintre scaun si volan. de cele mai multe ori. nu poti da vina pe un obiect. nu e o boala.
3.masina vine cu o oarecare independenta. ai muri intr-o cusca?
4.ii cheltuiam pe un hobby. si cum masina pt mine este si un hobby... probabil imi luam o masina
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. in scop personal. ~25 km/zi naveta la servici, reducand timpul de deplasare de la 3 ore la 1-1.5 ore. Plus deplasari pe exterior (mers la parinti, mers in concediu), ajung la ~50.000 km/an
2. nimic nu justifica moartea unui om. Efortul financiar imi e justificat de economia de timp realizata si de confort.
3. Nu. Stramosiui nostri nu aveau curent, nu aveau canalizare, si se c... in fundul curtii. Si au putut trai (pana la un moment dat)
4. Timpul suplimentar petrecut "on the road" ar fi facut sa fiu mai putin eficient, si automat sa castig mai putini bani. Reducand economia mentionata de tine spre 0...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am sa raspund un pic altfel. Mentionez ca stau in Iasi.

Daca as reveni la mersul la mare cu trenul, cred ca as inebuni. Ar insemna ceapa, branza, salam, transpiratie, galagie, manelareala, pozitie total incomoda si asta timp de 10ore. Si situatia e aproximativ similara si pentru alte destinatii (Durau, V.Dornei, Brasov, ...). Apropo, stii cat face trenul din Iasi pana in Timisoara? ~14 ore. Cat face un autobuz pana in Cluj? 10ore.

Mersul pe jos pana la munca (~4Km) e viabil doar in conditii optime (nu prea cald, nu prea frig, nu pe ploaie). Nu stiu sa merg pe bicicleta, nu-mi doresc sa invat, nu am chef sa put a transpiratie la munca si nici nu mi se pare prea sigur pe strazile din Romania. Iar cu autobuzul e o glumitza. Iasi-ul e oras universitar, ceea ce inseamna ca dimineata astepti pana si 20minute pentru un autobuz. Iar cand vine, e plin pana la refuz.

Sunt convins ca mortalitatea rutiera este printre cele mai mici din toate categoriile de risc. Eu zic sa va uitati si la cati oameni mor din cauza hranei proaste, a alcoolului, a tigarilor si a radiatiilor. Sau cati oameni se chinuie si mor din cauza reumatismului pe care-l fac stand prin statii de autobuz sau mergand cu bicicleta pe frig.

Argumentul cu copiii care mor de foame din cauza petrolului e cel putin superficial, ca sa nu spun meschin. Oile din Australia sunt responsabile pentru 5% din CO2 care ajunge in atmosfera. Vacile din US pentru inca vreo 4%. Pentru un litru de bere care-ti place sa-l savurezi se folosesc cam 10litri de apa. Curentul care-ti face televizorul sa functioneze in timpul meciurilor este produs cu carbune si pacura. Daca tot iti bati capul cu probleme din astea, atunci intreaba-te si "Merita sau nu privitul la televizor?", "Merita sau nu sa omori milioane de porci, vaci si gaini?", "Merita sau nu sa bem bere?".

Ce-as fi facut cu banii? I-as fi dat pe taxiuri, trenuri, microbuze si doctori. Ce fac cu timpul liber castigat cu masina? Stau cu familia.


P.S. Varianta corecta este "Merita sau nu sa ai masina personala?"
  • avradri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Eu am sa raspund un pic altfel. Mentionez ca stau in Iasi.

Daca as reveni la mersul la mare cu trenul, cred ca as inebuni. Ar insemna ceapa, branza, salam, transpiratie, galagie, manelareala, pozitie total incomoda si asta timp de 10ore. Si situatia e aproximativ similara si pentru alte destinatii (Durau, V.Dornei, Brasov, ...). Apropo, stii cat face trenul din Iasi pana in Timisoara? ~14 ore. Cat face un autobuz pana in Cluj? 10ore.

Mersul pe jos pana la munca (~4Km) e viabil doar in conditii optime (nu prea cald, nu prea frig, nu pe ploaie). Nu stiu sa merg pe bicicleta, nu-mi doresc sa invat, nu am chef sa put a transpiratie la munca si nici nu mi se pare prea sigur pe strazile din Romania. Iar cu autobuzul e o glumitza. Iasi-ul e oras universitar, ceea ce inseamna ca dimineata astepti pana si 20minute pentru un autobuz. Iar cand vine, e plin pana la refuz.

Sunt convins ca mortalitatea rutiera este printre cele mai mici din toate categoriile de risc. Eu zic sa va uitati si la cati oameni mor din cauza hranei proaste, a alcoolului, a tigarilor si a radiatiilor. Sau cati oameni se chinuie si mor din cauza reumatismului pe care-l fac stand prin statii de autobuz sau mergand cu bicicleta pe frig.

Argumentul cu copiii care mor de foame din cauza petrolului e cel putin superficial, ca sa nu spun meschin. Oile din Australia sunt responsabile pentru 5% din CO2 care ajunge in atmosfera. Vacile din US pentru inca vreo 4%. Pentru un litru de bere care-ti place sa-l savurezi se folosesc cam 10litri de apa. Curentul care-ti face televizorul sa functioneze in timpul meciurilor este produs cu carbune si pacura. Daca tot iti bati capul cu probleme din astea, atunci intreaba-te si "Merita sau nu privitul la televizor?", "Merita sau nu sa omori milioane de porci, vaci si gaini?", "Merita sau nu sa bem bere?".

Ce-as fi facut cu banii? I-as fi dat pe taxiuri, trenuri, microbuze si doctori. Ce fac cu timpul liber castigat cu masina? Stau cu familia.


P.S. Varianta corecta este "Merita sau nu sa ai masina personala?"

Mersul cu trenul .
Imi amintesc cu nostalgie , calatoriile cu trenul din copilarie, la fel cum mi-o amintesc si pe ultima , facuta cu trei luni in urma ( Bucuresti - Baia Mare 16 ore). In copilarie , parintii mei nu au avut autoturism ( nu au avut niciodata ), asa ca peste tot in afara Bucurestiului ma deplasam cu trenul . Imi amintesc de un drum in Oltenia la niste rude , cu vagonul personal dotat cu banci de lemn . Nu mi-a pasat, pentru ca atunci eram fascinat de toti oamenii din jur , de ceapa, branza, salam, transpiratie, galagie dar si de peisajele si locurile noi pe care le vedeam.Imi amintesc de un drum la munte cu un tren personal cu vagoane etajate , de aglomeratie , tineri , galagie ,chitare , miros de tutun de pipa , gustul tigarilor JPS , peisaje . Cum spuneam ,imi amintesc si de drumul facut in urma cu trei luni la Baia Mare . Plecat de la 8 seara din Bucuresti cu tren accelerat , am calatorit 16 ore intr-un vagon de clasa a II a . Nici vorba de miros de ceapa , branza sau salam , doar miros de McDonald's . Nu tu galagie ,rasete , de chitare nici nu mai vorbesc .Toata lumea cu laptopuri , telefoane mobile si casti in urechi . Nici macar manele ( fie vorba intre noi , pentru asta am zis saru´mana ). Atunci am parasit compartimentul in care aveam loc si am plecat in cautare de distractie. Cateva compartimente mai incolo ,am dat peste 2 tipi care stateau singuri in compartiment cu cateva doze de bere rece ( ulterior am aflat mergeau la o nunta). Zic, aici e de mine si mi-am adus sacul . - Salut ,salut am facut cunostinta si m-am asezat. Erau 2 tipi pana in 30 de ani ,unul din ei cu dreduri. Celalat , un tip mai normal (dupa standardele societatii ) ma intreaba : bei o bere ? la cere eu raspund : nu , dar o foita nu aveti ? ( am uitat sa va spun ,plecasem fara foite la mine) . Prima oara suspiciosi , ca daca ? , ca de unde stim noi ?, intr-un final au scos o foita si am rulat toti trei o tigara chiar aculo in compartiment la geam . Eeee alta viata, incepuse distractia , distractie care a tinut pana pe la 2 dimineata cand am cazut in visare . Pe la 4 ne trezim toti trei la unison , si intreb : cum a fost? ok ? La care ei raspund : hai sa mai facem una , o dam noi de data asta . Iar distractie si voie buna ,pana am adormit intr-un final . Cand m-am trezit pe la 8 , tipii plecasera ,dar cunoscatori fiind , au lasat in urma lor o punga de covrigei ,care impreuna cu o sticla de apa au picat la fix . Pana in Baia Mare , am stat in picioare la geam , admirand natura , locurile si oamenii , iar la un moment dat pret de 15 - 20 de minute , m-am amuzat impreuna cu doi copii de la un compartiment vecin , de incercarile noastre de a atinge cu palmele vegetatia de pe marginea drumului .In concluzie , viata este ca o calatorie cu trenul, in care cunosti oameni noi (buni sau mai putin buni) si ai parte de diferite experiente ( frumoase sau mai putin frumoase ). Totul depinde de tine , cum vrei sa calatoresti .
Mersul pe jos , cu bicicleta .
Despre mersul pe jos ,se spune ca este sanatos . De cele mai multe ori ,clima din Romania este ideala pentru mersul pe jos sau cu bicicleta ,mai ales ca nu trebuie sa mergem toata ziua , asa ca sa nu dam vina pe biata clima ,cand de fapt putem invoca alte scuze : comoditate , lipsa unei biciclete in copilarie si de ce nu lenea . Eu personal , cand fac un drum mai lung cu bicicleta ( 20 km dus-intors ) , imi iau un tricou de schimb si cu putina apa se rezolva . Intr-adevar nu este foarte sigur cu bicicleta si asta tot din cauza milioanelor de masini din trafic , dar este mult mai sigur decat mersul cu masina. Transportul in comun s-ar moderniza cu siguranta ,daca ar fi cerere. Dar nu este, pentru ca majoritatea oamenilor circula cu masina , iar dintre cei care-l folosesc multi nu platesc calatoria .
Mortalitatea rutiera
Nu conteaza ca mortalitatea rutiera este printre cele mai mici din toate categoriile de risc .Conteaza ca este si atat . Mai departe ,sa gasesti scuza ca din altele se moare mai mult .........ma abtin sa comentez
Copiii care mor din cauza petrolului
*Argumentul cu copiii care mor de foame din cauza petrolului e cel putin superficial, ca sa nu spun meschin* Afirmatia asta , cred ca numai un doctor psihiatru poate sa o evalueze .Imi cer scuze nu este domeniul meu.
Televizorul , animalele si berea
Se poate trai foarte bine fara ele. Cunosc multi oameni care nu se mai uita la televizor si sunt vegetarieni ,de ani buni .Si eu sunt unul dintre ei si iti pot spune sigur ca nici din asta nu se moare , dimpotriva iti este mult mai bine. Dar cum nu sunt perfect consum bere ocazional, (de cate ori am okazia ).O pis la gard asa ca se numeste ¨¨Circuitul apei in natura¨¨.
Bineinteles ca putem gasi intotdeauna scuze pentru actiunile noastre, pentru ca asta este cel mai usor lucru pe care il putem face . Tu si probabil multi altii , ati inteles gresit topicul asta si motivul postarii lui . Nu este vorba de acuze sau aratat cu degetul , nu este vorba despre bun sau rau , de cine sau ce omoara mai multi oameni pe lumea asta . Este vorba doar de CONSTIENTIZARE
O zi buna va doresc tuturor !

P.S - O sa mai gasesti multe semne de punctuatie puse aiurea sau chiar greseli gramaticale . Daca vrei pastreaza-le pentru colectie ,pentru ca oricum valoreaza mai mult decat tot ce am scris pana acum .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
As putea sa te intreb ce varsta ai, ce valori ai in viata, cat iti fac copii pana la scoala, in ce oras stai, cat ai de mers pana la munca, dar sunt convins ca vei gasi raspunsuri bune din punctul tau de vedere. Dar simplul adevar este ca sunt foarte multi oameni care nu isi doresc ceea ce-ti doresti tu, nu vad viata cum o vezi tu, au alte nevoi decat tine si pe care toate astea nu-i califica ca fiind mai inapoiati in conceptii decat esti tu. Stiu, poti argumenta ca avem creierul spalat, ca vrem ceea ce nu avem nevoie, dar cine poate spune ca daca cei de acu 500 de ani ar fi gandit ca tine noi am umbla inca cu sulitza in mana pe drumuri de piatra. De altfel, niciodata in istoria omenirii nu s-a renuntat la o inventie pana cand nu a aparut alta mai utila, si din acest punct de vedere esti contra curentului in general.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@avradri - de ce ti-ai mai cumparat masina? vad la profil ca ai o astra
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
si-a luat o astra ca sa se integreze printre noi si sa ne dea sfaturi.
Masina nu mai este un lux in zilele noastre.Sunt totusi situatii cum ar fi dimineata si dupa amiaza cand prin bucuresti e mai indicat sa iei metroul decat sa traversezi tot orasul.RATB-ul nu este o alternativa pt mine.Ori masina,ori metroul.
Am de ales...38km/zi pana la servici si inapoi...cu masina mea,pe gpl,ma costa cam 250 lei/luna
Metrou+maxi taxi...aprox 130 lei dar timpul castigat cu metroul il pierd in maxi taxi care face opriri din 5 in 5 metri.
Am de ales...1ora de somn in plus in fiecare zi,sau 120 lei in plus la combustibil.
Luna viitoare vreau sa segmentez motorul...in felul asta mai reduc mortalitatea.
PS: nu folosesc masina doar pt servici.mai plec prin tara,prin vacante,etc.Daca pleci singur cu trenul,sa zicem ca ar fi cam tot cheltuiala aia...dar daca sunt 2 pers sau mai mult,se ingroasa gluma.costul se dubleaza,tripleaza,dupa caz.Concluzia:transportul cu masina e rentabil cand se transporta de la 2 pers in sus,si cu asta cred ca am zis totul.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@avradri, traiesti in alta lume sau intr-un balon. Habar nu ai de realitate. Problema e ca sunt unii care nu au masina personala si e vai de capul lor, pentru ca sistemul de transport in comun e la pamant.
Sti ce inseamna sa termini programul la ora 23 (schimbul 2) si sa nu ai masina decat la ora 7? Sau sa incepi programul la 23 (schimbul 3) si sa fi nevoit sa vi de la ora 15? Ca duminica si de sarbatori unele autobuze nu circula, dar pe patron nu il intereseaza acest detaliu? Sti ce inseamna sa stai la ocazie ore in ploaie, crivat, ger, sperand sa i se faca cuiva mila de tine sa te ia cu el? Ai vazut ce specimene conduc microbuzele?
Trantesti niste statistici fara nici o relevanta. Hai sa renuntam si la lift, si la scarile rulante, la dracu ... sa renuntam si la scari si sa urcam pe franghie ca e mai sanatos si mai economic.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR