Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
mi-am luat o valva egr pentru un motor y20dth si nu e buna nu se depresurizeaza , si acum vreau sa-i schimb sistemul din interior cu cel de la egrul meu care are o ureche de prindere rupta . ma poate ajuta cineva ?
asa arata valva cumparata ...vreau sa-i i-au doar acel suport din aluminiu ca sa-l pun la a mea ca e rupta urechea de prindere
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut!
de preferat e sa nu desfaci valvele astea... d'aia sunt si capsate. in plus, membrana e mega-sensibila.
eu stiu ca o poti totusi desface prin incalzirea usoara a capacului de plastic. el e capsat acolo, banuiesc ca ai vazut ''dintii'' aia care prind capacul de partea de aluminiu. poti incerca, dar mare atentie, sunt multi care ba au rupt dintii aia, ba au rupt membrana.
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
daca tot mi-am luat taca si am luato stricata acuma merita sa incerc sa o desfac ...am vazut acei dinti am incercat sa desfac de acolo dar sunt 6 la numar si nu aveam cum sa-i dau pe toti odata la oparte ...luni o sa iau valva la munca unde am un feon ce incalzeste la 600gr C sper sa reusec ceva . inca ceva : valva mea are o ureche de prindere rupta am gasit unde sa o sudez dar cum nu stiu ce se afla inauntru imi e cam frica sa o dau la sudura ca sa nu topeasca membrana sau ce se afla in interior . ai idee ce e in interior ? ca sigur e cauciuc care banuiesc ca s-ar topi la sudura urechi de care zic
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
raiko a scris:daca tot mi-am luat taca si am luato stricata acuma merita sa incerc sa o desfac ...am vazut acei dinti am incercat sa desfac de acolo dar sunt 6 la numar si nu aveam cum sa-i dau pe toti odata la oparte ...luni o sa iau valva la munca unde am un feon ce incalzeste la 600gr C sper sa reusec ceva . inca ceva : valva mea are o ureche de prindere rupta am gasit unde sa o sudez dar cum nu stiu ce se afla inauntru imi e cam frica sa o dau la sudura ca sa nu topeasca membrana sau ce se afla in interior . ai idee ce e in interior ? ca sigur e cauciuc care banuiesc ca s-ar topi la sudura urechi de care zic


Da. Inauntru e membrana care e subtire cat timpanul Smile Nu stiu daca la sudura se topeste, e si ea pusa intr-un fel acolo... La sudura insa, crezi ca iti sudeaza piciorusul ala la milimetru astfel incat sa stea fix pe galerie sa etanseze corect? Daca da, atunci poate merita. La fel ar merita si s-o desfaci sa faci schimbul. Majoritatea care au facut asta, au rupt membrana apoi au lipit-o.
Skip ads

  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
o sa incerc sa o desfac pe cea stricata sa vad daca e greu si daca nu am complicati la operatie ma bag si la cea buna a mea si fac transferu
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
raiko a scris:o sa incerc sa o desfac pe cea stricata sa vad daca e greu si daca nu am complicati la operatie ma bag si la cea buna a mea si fac transferu


Cea mai buna varianta!
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
revin cu cateva poze si va cer iarasi ajutorul : dati-mi un sfat cu ce pot lipi garnitura din valva egr(din poza) repet am luato nefunctionala si azi cand am desfacuto am obs. de ce nu se depresuriza . am adaugat mai multe poza pt cei care vor sa-si desfaca valva in caz de problema . apropo pot baga la tutoriale aceste poza si altele pt a ajuta pe cineva cum sa-si desfaca valva egr??? astept raspuns cu ce pot lipi acea garnitura din cauciuc "fin"
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu silicon.
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am un silicon si la asta ma gandeam si eu ca asta e singura solutie care nu topeste cauciucul la lipire
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Atunci spor la treaba Smile si multi km.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
exista un tutorial pentru problema ta
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18989
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR