Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • RRA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut!nu stiu pentru care sa optez,zafira b :1,6 benzina sau 1,9 sau 2,0 diesel.ce mi recomandati,si care ar fi mai accesibil ca si costuri de intretinere ,probleme ale anumitui model...astept sugestii !
Skip ads

  • mihaimmm

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2007

  • Mesaj Privat
- Cat ai de gand sa mergi cu masina pe an?
Asa ai putea sa iti dai seama daca renteaza sau nu Diesel-ul.
- Vrei sa o achizitionezi noua sau SH?
- In general mergi mai des in localitate, sau in afara localitatii?
  • RRA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nu merg foarte mult,pana in 20 km zilnic.mai mult in oras,second hand si as vrea sa o tin pentru familie!
  • zafira07

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cati km faci sa nu ei un diesel daca mai are si filtru de particule te va negaji mult eu am e buna dar sa nu o folosesti numai in oras ca vei fi nevoit sa plimbi zafira precum catelu nu asa des.
Skip ads

  • RRA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cred ca pe benzina o sa merg pana la urma!am mai avut o vectra pe benzina si am ramas placut surprins ca nu am avut probleme deloc cu motorul!mersi de sugestie!
  • RRA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@zafira07 ,ce motoare de pe zafira b nu au filtru de particule? Question
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Recomand Zafira B diesel, motor de 1.9 CDTI. Eu sunt posesor, merg aproape numai prin oras (Galati), si pana acum nu am avut nicio problema. Consumul este foarte bun ~6.8-7% in oras si 4.3-4.5 in afara orasului. Putere destula cat sa nu te rogi de ea intr-o depasire. Ce sa zic.. nu as da-o pe nimic.

Un scurt istoric al masinii mele :

alexmarius56 a scris:In legatura cu intrebarea ta, am un Opel Zafira B, motor 1.9 CDTI,101 cai, an 2005, adusa in Romania in 2008 la 130.000 km. In momentul de fata am 175.000 si infara de problemele cauzate de mine(majoritatea de ordine estetica) nu am avut nicio belea pana acum. Masina este foarte ingrijita, atat de mine cat si de tatal meu (conducem amandoi masina). Schimburile de consumabile se fac cu cel putin 1000 km inainte, la fiecare 2 full-uri, adaugam si aditiv pentru curatarea injectoarelor si merge ceas. Singura problema care am avut-o a fost la 150.000 cand am fost nevoit sa schimb kit-ul de ambreiaj, pentru ca incepea sa patineze.

In plus, adaug ca in 3 ani de cand o am, 2 din ei a trecut prin mainile a 2 incepatori, eu si tatal meu. El si-a luat primul permisul in august 2008, iar 2 ani mai tarziu, in 2010 l-am luat si eu, si am facut un an acum o luna. Intelegi ca masina a fost destul de 'chinuita', avand in vedere priceperea unui incepator. Am mers aproape 20 de km cu frana de mana trasa, ne-a murit motorul de zeci de ori probabil, a mers si subturata si supraturata. Mai adaug si faptul ca destul de curand va mai trece un incepator pe la volanul ei si anume mama mea.

Totusi se pare ca a facut fata cu brio si ne-a suportat foarte bine. Dupa ce voi vinde aceasta masina, tot pe Zafira voi merge, an mai nou, cu mai multe dotari. Per total, Opel mi se pare una dintre cele mai bune marci de masini. Depinde si de norocul fiecaruia ce masina gaseste.

  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
RRA a scris:@zafira07 ,ce motoare de pe zafira b nu au filtru de particule? Question


1.9 cdti 74kw din2005-2006
Skip ads

  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Gresit. Eu am 1.9 CDTi din 2005 si are DPF.
  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
alexmarius56 a scris:Gresit. Eu am 1.9 CDTi din 2005 si are DPF.

ce motor? cel de 120 de cai, nu?!?!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Oricum nu benzina 1,6. Alternativele corecte pt. diesel la Zafira B sunt Z18XER sau Z22YH. In alta ordine de idei pe mine nu ma sperie atat filtrul de particule la 1,9CDTi (daca iti iei o interfata de diagnoza si te uiti din cand in cand in ce stare e + folosirea unui ulei potrivit gen Castrol EDGE DPF nu ar trebui sa ai probleme) cat ma ingrijoreaza faptul ca fiind vorba de masina SH s-ar putea sa pice "magareata" schimbarii ambreiajului pe tine (si inca repede) ceea ce ar adauga vreo 1000 euro din start la pretul de achizitie (celebra volanta-vezi pe forum) pana sa mai descoperi si alte probleme.
  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Oricum nu benzina 1,6. Alternativele corecte pt. diesel la Zafira B sunt Z18XER sau Z22YH. In alta ordine de idei pe mine nu ma sperie atat filtrul de particule la 1,9CDTi (daca iti iei o interfata de diagnoza si te uiti din cand in cand in ce stare e + folosirea unui ulei potrivit gen Castrol EDGE DPF nu ar trebui sa ai probleme) cat ma ingrijoreaza faptul ca fiind vorba de masina SH s-ar putea sa pice "magareata" schimbarii ambreiajului pe tine (si inca repede) ceea ce ar adauga vreo 1000 euro din start la pretul de achizitie (celebra volanta-vezi pe forum) pana sa mai descoperi si alte probleme.

Din cate stiam eu...Z18XER si Z22YH sunt benzinare.....
Skip ads

  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tavi_73_tax a scris:
alexmarius56 a scris:Gresit. Eu am 1.9 CDTi din 2005 si are DPF.

ce motor? cel de 120 de cai, nu?!?!



Nu. Cel de 101.

/Si eu am schimbat kit-ul de ambreiaj, dar nu costa 1000 de euro. Costa ~500 E, Volanta + ambreiaj. Si asta se poate poate intampla si la benzina. In general ambreiajul duce cam la 150.000. Atat ma tinut pe mine.
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
in primul rand va salut.....eu am optat pt benzina 1,6 z16xep.....masina urmeaza sa o achizitionez sambata.....este din 2006 echipare enjoy....nu stiu daca este un motor corect eu venind de pe o kia ceed 1,4 109cp si 1350 de kg....asa ca ramane de vazut.....am luat-o in primul rand pt spatiu care este necesar unei familii cu 2 copii.....o sa revin cu impresii la un jurnal de bord
  • zafira07

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Atat de mult esti captivat de noua ta achizitie incat nu mai revii sa ne zici cum e ? nu fi secret...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu vei simti diferente intre cele doua masini.
oricum, pentru 20km/zi nu renteaza dieselul si nu vei face nici o economie, asa ca ai ales bine Smile
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
o sa fac si un jurnal de bord..dupa ce revin acasa...acum m-am invatat cu ea mergand constant fara a brusca masina se poate scoate un consum bun in oras....in afara sunt multumit si de consum si de masina cum se aseaza pe drum.....
  • pal

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu cum se comporta motoarele pe benzina dar 1.9cdti 88kw 120 cai este super.trage foarte bine .o am de un an ,lam luat sh,cu 165000km,acum are in jur de 186000km, consum intre 5.3l si 9l iarna in aras rute scurte si condus sportiv,. probleme avute; inafara de schimbat consumabile,EGR schimbat,de cind am pus ulei mobil 5w30 esp formula, regenerarea PDF-LUI se face foarte rar.SUNT FOARTE MULTUMIT DE MASINA BAFTA
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR