Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am nevoie de un releu auto care este lipit pe PCB-ul unei unitati SAM(Signal Aquisition Module).

Releul a fost produs de NAiS sub denumirea ACT512 dupa care a fost preluat de Panasonic sub aceeasi denumire, datasheeturile fiind absolut identice.

Am trimis zeci de mailuri catre magazinele ce vand componente electronice si am primit doar raspunsuri negative.

Mentionez ca am gasit acest releu, cel mai aproape, in UK. Costa ~20 RON dar transportul este 110 RON.

Am postat aici in speranta ca ma poate indruma cineva catre un magazin de componente electronice care importa componente Panasonic.

Multumiri anticipate!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai mesaj privat cu link catre o sursa aproape sigura
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
postez si aici ce am postat in alta parte (ca sa nu deschid topic separat, nu cred ca isi are rostul)

cer ajutorul colegilor care se pricep la electronica...
teoretic conform diplomei si eu ar trebui sa ma pricep dar nu am practicat si nu vreau sa stric ceva...

momentan pe masina la plafoniera am intercalata urmatoarea chestie (asa am luat masina):



am luat o plafoniera noua si acea dioda + fir ce duce spre alarma nu exista...



as putea sa implementez schema urmatoare fara sa afectez functionalitatea alarmei?



mentionez ca aceasta modificare este temporara, alarma actuala de pe masina nefiind can-bus...
anul viitor as vrea sa montez una can-bus si sa scap de aceasta improvizatie...
imi cer scuze si pentru poze dar sper sa se inteleaga ceva (sunt facute in paint)


HALP (stiu foarte bine engleza si am scris intentionat cu A in loc de E Razz)
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In primul desen, daca dioda nu este pusa invers (cu catodul pus spre bec), atunci becul nu va lumina ever! Poti detalia ce tip de alarma ai montata?
Schema propusa pare de bun simt, cred ca va merge, dar nu inteleg ce rol avea dioda din prima schema Sad
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sa le luam pe rand

becul (de la plafoniera) functiona fara probleme si cand deschideam usa si cand apasam pe butonul specializat de pe ea...
daca te referi la catod ca fiind liniuta aia de pe dioda, era exact asa cum am facut-o in poza...

alarma e un VIPER dar nu e compatibila can-bus.
e o alarma ca alarmele de se gasesc prin hypermarket-uri numai ca e VIPER...
mai sunt cateva improvizatii facute pe sub bord insa nu am cum sa le pozez sau sa vad ce e pe acolo...
am telecomanda separata pentru ea, alarma nu se poate arma din cheia masinii ci doar din telecomanada alarmei.

daca stiam ce rol are dioda nu mai intrebam...
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Aseara am scris pe de rost, azi dupa ce ti-am citit raspunsul m-am uitat si in foaia de catalog: dioda 1n5408 are catodul marcat, asa cum ma asteptam sa fie; e posibil ca in primul desen, intre bec si dioda, sa mai fie un fir care sa duca undeva? Altfel, sincer, dau inapoi, nu pricep functionarea. (Just trying to help)
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Fara a avea pretentia ca ma pricep prea mult sau ca ce zic mai incolo te va ajuta in vreun fel:
pe vremuri faceam pe electricianul auto la un service si mesterul ma punea sa montez diode pe fiecare semnalizare (nu mai retin daca si pe alte becuri dar la semnalizari sint sigur ca puneam) atunci cind montam cite o alarma la vreun client. Cind l-am intrebat de ce se pun diode mi-a zis ca ,,sa nu dea la masa alarma prin filamentul becului ,,, si sa inceapa sa ,,piuie,, cind nu e cazul.Cred ca o data nu am pus sau le-am pus gresit si intradevar nu a mers alarma bine.Cred ca e acelasi lucru si la tine(alarma in loc sa simta masa de la intrerupatorul de la usa o va simti pe cea care alimenteaza becul , prin filamentul acestuia.
Asa cred eu...
Bafta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nedumerirea mea e de ce a intercalat acea dioda pe firul dintre bec si comanda de + a becului si nu a pus dioda cum am zis eu in schema a 3-a...
oricum ar fi, ideea ta e plauzibila insa dupa cele zise de mai multi electronisti (si de aici de pe club si de prin alte parti) becul nu ar fi trebuit sa functioneze cu dioda asa montata...

deja am implementat schema a 3-a si sper ca astazi sa am timp sa montez plafoniera pe masina...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""becul (de la plafoniera) functiona fara probleme si cand deschideam usa si cand apasam pe butonul specializat de pe ea... ""

becul nu se putea aprinde in desenul 1 decat daca era cumva dioda strapunsa sau era asezata invers. rolul ei ar fi de protectie pt intrarea activa pe "1"logic al alarmei si fata de senzorul de becuri arse daca exista pe plafoniera.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am implementat schema propusa de mine si nu mai functioneaza alarma cum trebuie...
se pare totusi ca dioda are o problema...
de ce zic asta
fara sa conectez firul care trece prin dioda si ajunge la alarma, plafoniera se aprinde normal
daca conectez firul, plafoniera se aprinde normal insa deoarece la plafoniera am LED-uri in loc de becuri normale acestea stau foarte putin aprinse
urmeaza sa scot iar plafoniera sa vad care e problema...
insa de data asta am sa prelungesc firele in asa fel incat sa pot schimba dioda fara prea mult stres si fara sa mai dau jos plafoniera...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR