Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi,

Am cautat pe forum ca sa imi spun povestea trista si sper ca am postat corect, daca nu rog un admin sa mute in locul potrivit.

Acum sa va povestesc....In luna August am fost in Romania (acum locuiesc in Germania), cand am cumparat actualul Opel si cu aceasta ocazie sotia mea a finalizat scoala de soferi si a obtinut si permisul de conducere.
Am inscris masina in circulatie, am obtinut toate actele inafara de talon care vine prin intermediul postei.In data de 27 am plecat din tara spre germania ramas inteles cu parintii mei ca atunci cand ajung cele doua acte ( permisul sotiei si talonul) sa le expedieze urgent catre Germania. asa au si facut. Au depus plicul cu aceste acte la oficiul postal 7 Brasov la serviciul de curierat rapid EMS in data de 29. Acest plic a costat 115 lei (lei noi).
Au trecut 17 zile si nu a aparut!
Am sunat de cel putin 20 ori la posta germana care mi-au facut zeci de legaturi si nimeni nu stia nimic. Parinti mei au facut la fel cu posta romana. Acelasi tratament.
Am trimis email peste email la posta romana si cu greu mi-au raspuns '' inca se fac cercetari''
Au sunat parintii mei la oficiul postal din Brasov si au zis sa revina in 5 minute.......urmatoarele 3 ore "post telefonic deranjat"
Nu va pot descrie cu ce SCARBA si INDIFERENTA am fost tratati!
Ieri am primit un email cu o hartie scanata in care ne anunta ca plicul a fost declarat pierdut si ca isi cer scuze cu speranta folosirii in continuare a serviciilor postei romane.

CATA INCOMPETENTA SI NEPASARE!

ATENTIE DRAGI COLEGI CE SERVICIU DE CURIERAT RAPID ALEGETI!

[b]RUSINE POSTA ROMANA!

La intrebarea, "ne despagubiti pentru cheltuielile aferente inlocuirii talonului si permisului?'' am primit raspunsul:
"primiti contravaloarea plicului si despagubire 40 de bani!" Shocked Shocked

CE PARERE AVETI COLEGI?
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe formularul care se colmleteaza la posta ptr trimiterea plicului-coletului se poate trece o valoare declarata, adica valoarea continutului, dar se mai percepe o taxa in plus, spre ex puteati trece suma de 500 lei ca si valoare, iar in cazul pierderii erati despagubit cu aceasta suma, cu siguranta nu s-a procedat asa si posta nu are de gand sa va dea nici o despagubire.
Revenind la posta romana, e vai de capul ei... cica e in drum spre privatizare, o vrea cocos a lu' udrea... Very Happy

PS: Daca-l trimiteati cu posta atlasib sigur ajungea, sau cu un sofer de autocar, si nu costa atat...


Ultima modificare facuta de G_S_C la Vin 16 Sep, 2011 3:51 pm
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nici o parere colegul. Cred ca pur si simplu ai avut ghinion cu pierdutul plicului si sa dai peste niste oameni nelalocul lor.
Eu am primit prin serviciul de curierat EMS de la Posta Romana vreo 6 plicuri in ultimele 4 luni si ceva in Germania(Magdeburg). Timpul in care au ajuns la mine a fost mereu de 2 zile.
E adevarat ca am trimis si invers plicuri simple si au ajuns in 4 zile. Si au costat 2 euro si nu 120 RON.
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Da intradevar am avut ghinion! In urma cu 6 luni au mai trimis parintii mei tot prin acest serviciu si am primit la fel de tarziu! Deci este a doua oara!
Am sa cer parintilor sa scaneze chitanta si am sa atasez la postarea mea!
Ce m-a deranjat pe mine......pe internet figura "expediat din Romania"..am intrebat cu cine colaboreaza in Germania ca sa pot suna personal acolo, raspuns: " nu va putem da aceste informatii ". Au spus ca daca nu depun plangere nu primim nici un fel de informatie! Asa am facut, am depus plangere. Acum puteti sa imi dati acele informatii?! Ne pare rau dar nu putem sa va ajutam, stim doar ca posta germana se acupa de acest lucru!
Posta germana imi spunea ca ei nu colaboreaza cu serviciul EMS si sa sun...acolo...dincolo.... si tot asa pana am acumulat o factura de 25 euro la mine si de 50 lei la parintii mei!
Si m-am ales si cu o gramada de bani dati si cu actele pierdute!
Am citit pe internet ca taxa pt inlocuirea talonului este de 300 lei si la permis cred ca de 80 lei (parca)

FAIN NU?!
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu te inteleg....Desi patit, desi stai in Germania, ai apelat tocmai la rahatul de Posta Romana
Pentru siguranta si rapiditate, fiind si documentele importante trebuia UPS, DHL, FedEx....
Imi pare rau de intamplare, dar ai si tu vina ta...
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
expeditia a fost facuta din Romania catre Germania.
Parintii mei au apelat la acest serviciu inainte sa ma sfatuiesc cu ei ce serviciu sa aleaga!
Sad
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Eu nu te inteleg....Desi patit, desi stai in Germania, ai apelat tocmai la rahatul de Posta Romana
Pentru siguranta si rapiditate, fiind si documentele importante trebuia UPS, DHL, FedEx....
Imi pare rau de intamplare, dar ai si tu vina ta...

Ajungem iar la vechea discutie; eficienta angajatului l-a stat e aproape ZERO de aici si starea de "durere in c.r" fata de clienti ai Postei. DHS, UPS, FedEx, etc sunt PRIVATE si pentru ei fiecare client conteaza. E suficient sa intru intr-un spital (inca de stat) si sa constat aceasi stare de "durere in c.r" din partea cadrelor medicale - (am stat la usa cu orele pentru 10 min de consultatie) comparativ cu o clinica privata unde inca de la intrare esti primit cu amabilitate. Sincer daca ar fi dupa mine as privatiza toate primariile din Romania.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Atunci de ce nu te-ai dus de prima data la o clinica privata?
Skip ads

  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Posta...
Colegu cu posta imi pare rau pentru actele pierdute,si la mine sa intamplat sa nu imi vina o suma de bani si a trebuit sa umblu timp de 2 zile la centrele postale din oras...
Sanatatea....
Pai se ducea daca primea banii din salariu ce merge la ala de sanatate,si taxe...ca din 10 milioane 2-3 milioane se duce catre stat...ce hotie pe fata...

Daca eu timp de un an nu am avut nimic si nu m-am dus la medic,nu imi convine sa platesc din salariu o taxa de sanatate..
Si alta bataie de joc (adeverinta de somaj,angajare,ce mentioneaza ca esti apt de munca-10 lei somajul,25 lei angajare si mai era inca o taxa pentru inca o adeverinta...Nu sunt deacord cu aceste taxe,odata ce din salariu meu pleaca 2-3 milioane inseamna ca din bani astia se duc catre acea adeverinta,acel serviciu medical,catre o aspirina,o injectie.DAR SI UN DAR SI MAI MARE nu e asa.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Florin! E regretabil ceea ce s- a intamplat in cazul tau insa nu trebuie neaparat generalizat.

Daca nu ma- nsel, chiar prin acel oficiu postal 7 din Brasov am primit si platit ramburs un GPS. In 48 de ore era terminat totul.

Tot la fel ( plata ramburs) am achizitionat din Craiova statia radio CB, antena si reflectometrul dar prin Fan.
Tot 48 h dar cu preturi mult mai mari!

In cazul meu Posta Romana " s- a miscat" la fel de repede ca si acea firma de curierat RAPID iar daca tin cont de costuri...

Conteaza mult starea oamenilor din acest serviciu in acele momente, zic eu.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cristy_13 a scris:Atunci de ce nu te-ai dus de prima data la o clinica privata?

Stai linistit ca in final tot la clinica privata am ajuns, ca acolo avea don' doctor aparate performante pentru investigatii. In final chiar si interventia chirurgicala s-a facut tot in clinica privata. sincer abia astept ziua in care banii mei din taxe sa-i pot da EU spre clinica aleasa de mine unde vreau eu sa ma tratez si nu in punga (sparta) a statului care simt cum imi fura din buzunare spre huzurul unor functionari.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am fost multumit mereu de Posta Romana. Si faceam cel putin 1 tranzactie pe saptamana(trimitere, primire colet). Timpul a fost mereu aproape similar cu al serviciilor de curierat. Mie DHL mi-a pierdut o tableta. Asta inseamna ca sunt prosti?
Imi cer scuze de off topic.
doru_a, sistemul sanitar roman ca si multe altele e un sistem construit pe principiul solidaritatii. Nu zic ca banii sunt gestionati bine insa nu trebuie sa privesti atat de superficial situatia.
1. Asistenta medicala inseamna si alte ramuri ale medicinii: urgenta, interventionala, oncologica etc... Pune un pic raul inainte. Doamne fereste sa ti se intample ceva insa ce te faci daca te imbolnavesti de ceva si trebuie sa ti se puna un stent sau mai multe de 1500 de euro/buc la 2-3 luni? Asta fara a plati restul lucrurilor si fara a mai putea partial/total munci. Iti poti permite? Exemplul e din gastroenterologie(specialitatea mea). Sau o operatie de 150.000 de euro...
2. Primesti cat ai dat. Vrei sa iti povestesc cum cheltuiesc 70.000 de euro/zi in Germania pentru un pacient in situatii de urgenta? Stii cum aleg apartinatorii sa fie transportati in Romania pentru ca nici asigurarile nu pot acoperi costurile uriase? Ai contribuit tu cu atata la sistemul sanitar? Poti acoperi factura? Dupa logica ta ar trebui sa fi lasat sa mori. Fa un calcul cati oameni trebuie sa contribuie la CAS ca un pacient grav sa primeasca ingrijirea corespunzatoare. Oameni ca tine.
3. Ai stat cu orele pentru o consultatie de 10 min. Vrei sa iti povestesc cat se asteapta in alte tari pentru acest lucru?
4. Priveste partea frumoasa a lucrurilor. Banii tai au salvat poate un copil, au mai dat cateva luni altcuiva, o mama a avut zile azi sa-si stranga copilul in brate datorita tie etc etc.
Hai sa nu mai hulim si sa muncim pe branci sa pompam bani in sistemul sanitar si abia apoi sa avem pretentii. Si in Germania banii din sanatate vin din economie. Nu ii fac nemtii la tiparnita.
Skip ads

  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Acum off-topic,,,,,SCZ!
Daniel, esti medic sau asistent?!
Eu sunt asistent medical. Am avut o data probleme cu un deget! Am fost la UPU Brasov ca sa imi rezolve problema si eventual o radiografie.
Conform ordinului asistentilor si moselor din Romania asistentii medicali au dreptul la servicii medicale gratuite atat ei cat si familia lor! Ei lucrul acesta nu l-am intalnit! La upu am spus: -sunt asistent medical la spitalul..... ma puteti ajuta, va rog, cu degetul acesta ca trebuie sa incep tura!
RASPUNS: - Si ce daca esti asistent medical?!Iesi afara si asteapta pana te strigam noi!
Si asa mi-am pierdul urmatoarele 2 ore in fata usii!
STRIGATOR LA CER! exemplele pot continua!
Am fost cu sotia grav bolnava tot la UPU......au tipat la mine sa astept la usa!

DE ACEEA SUNTEM ACUM IN GERMANIA!
DE ACEEA CONTRIBUIM LA VENITUL ALTUI STAT!
PENTRU CA SUNTEM TRATATI CU INDIFERENTA!
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
acum revenind la POSTA ROMANA.....

Am sa-i dau in judecata!

Nu se poate asa ceva!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
florine, poti sa te adresezi si la OPC. Serviciul de curierat rapid de la Posta presupune un contract de prestari servicii care evident a fost incalcat. Daca nu rezolvi asa abia apoi poti sa ii dai in judecata.
E ultimul comentariu off topic sa nu imi iau suspendare. Din punct de vedere moral ai dreptate insa cine lucreaza in sistem stie ca in ultimii ani numarul de persoane care se adreseaza serviciului de urgenta a crescut si de 10 ori. De exemplu la Craiova acesta a crescut de la 80 la 800-900/24 de ore. Asta in conditiile in care schema organizatorica a ramas aceeasi sau s-a micsorat. E normal sa apara nervi/intarzieri prioritate avand urgentele clasificate cu cod rosu. Admit ca exista si situatii in care cauzele pot fi altele(uscaturi pot fi peste tot).
Iar statutul asistentului medical nu are nici o legatura. Medicina de urgenta este gratuita in Romania indiferent daca pacientul a contribuit sau nu la CAS.
Sunt medic medicina interna/gastroenterologie.
  • florinmartoiu

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2009

  • Mesaj Privat
deja m-am adresat la OPC si nu am primit niciun raspuns! Aceasi nepasare!
Eu ii inteleg pe oamenii acestia care au salarii pe zi ce trece tot mai mici si sunt tot mai impovarati de ziua de maine! DAR....nu le-am cerut altceva decat sa imi dea un nr de telefon ca sa ma pot adresa la partenerul lor , poate-poate aflu ceva de acel plic!
reformulez fraza doamnei de la celalalt capat al firului
'' - auziti Doamna Diriginta....care este partenerul Postei Romane in Germania?! Shocked
- Na bine.....si eu de unde sa stiu?!''' Shocked

Ce zici? E normal?
Poi daca ei nu stiu atunci sa intreb la vreo farmacie....precis primesc mai multe detalii!
  • silviu_tazz

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai avut ghinion! Eu lucrez cu Posta Romana de un an jumate si am trimis mii de colete cu ei si nu am avut nici o problema. Ce-i drept am trimis doar in tara.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am avut nicio problema cu Posta Romana. Insa cei la de la Cargus mi-au distrus un colet pe care se vedeau clar urmele de lovituri. Bineinteles ca nu m-au despagubit in niciun fel eu suportand ulterior costul reparatiei capotei de aluminiu si revopsirea acesteia. Nu a mai iesit ca si inainte.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
acum vreo 4 luni am comandat un antivirus din usa.nu l-am mai vazut la culoare ,i-am pus cruce Very Happy trebuia sa vina 100% cu P.R.
PER ansamblu sunt ultramultumit de aceasta institutie.]
tot asa sute de colete in ultimii 3 ani ,fara probleme sau intarzieri exagerate.
chiar am ramas surprins sa primesc in numai 2 zile colete de la 6-7-800 kim distanta
cu cele externe la fel ,exceptand exemplul de mai sus.
Regret f. mult ce i s-a intamplat colegului si imi dau seama foarte bine ce are de patimit pana o sa vada actele din nou pe numele lui.
raport pret /calitate servicii P.R. este net superioara.atat ca mai trebe sa pierzi timp mult cu cozi sau completari de formulare.
99.5 % multumit.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nici eu n-am avut probleme cu Posta Romana, pentru valori mici folosesc exclusiv acest serviciu. In general din Bucuresti imi ajunge in 2 zile lucratoare pachetul si ma costa 10 lei. Colegul de ceva mai sus se pare ca sufera de o afectiune antistat (nu initiatorul topicului), eu pana acum avand probleme doar cu curierii privati. Mi-au pierdut un colet de 1400 lei iar omul ce-l astepta(coleg de forum) si-a luat liber aiurea asteptand coletul, la alta firma mi-a venit dupa 3 zile si m-a costat 50 de lei transportul din Bucuresti.
Colegu', problema nu e angajatul de rand, e statul care-l obliga sa lucreze cat 5 angajati de la privat si sa fie si performant intelegi? Din afara tu nu vezi asta, ai impresia ca doarme pe banii tai, pai surpriza, nu e asa! Mergi putin in posta vezi cati clienti are un postas pe zi si compara cu un curier, mergi la o policlinica privata vezi cati pacienti au si cati are un spital de stat... etc. Problema e ca avem putini medici, putini functionari (utili) si multe alte categorii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR