Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • safdaniel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut ! am si eu o vectra b 2001 1.6 z16xe , la care se aprinde destul de des senzorul de abs . am fost la un service si mi-au zis ca treb schimbat calculatorul , ceea ce am si facut , insa dupa 500 de km s-a reaprins becul din bord . Am mers iarasi la service si pe tester acum nu-mi da nici o eroare .... nici la testul agrafa nici la alte testere ... nu arata nimic (este totul ok) .. am curatat senzorii pe de roti , la rulmenti s-au uitat cei de la service si spun ca nu par a fi probleme . ma interesa si pe mine daca cineva imi poate spune cum sunt pinii de la calculatorul de abs kelsey hayes ebc 430 caci am inteles ca pot sa-i leg nu stiu cum ca sa vad totusi daca nu am intrerupere pe traseu catre o roata ... sau cum as putea verifica traseul firelor sa nu am intrerupere catre senzori . Am observat ca mai des se aprinde becul cand ... este apa pe jos sau dupa ce spal masina .... multumesc !
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca zici ca se aprinde din cauza umezelii, e din cauza unui senzor. Trebuie verificati toti. ABS se mai poate aprinde si din cauza unei baterii proaste, sau a incarcarii proaste(alternator).
  • safdaniel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bateria am verificat-o , este oricum noua , sigur nu este problema de la ea . ma interesa cum se leaga pinii din centrala de abs ca sa probez sa vad unde am intrerupere .. pe care roata

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
safdaniel a scris:bateria am verificat-o , este oricum noua , sigur nu este problema de la ea . ma interesa cum se leaga pinii din centrala de abs ca sa probez sa vad unde am intrerupere .. pe care roata


Din moment ce s-a aprins ABS-ul trebuie sa aiba si o eroare in calculator, e imposibil sa nu aiba. Calculatorul de ABS l-ai cumparat nou? Se stie ca , calculatorul ABS de vectra B e cu probleme. Din ce oras esti? poate te ajut cu rezolvarea problemei, sunt din Craiova, am si tester de Opel.
Skip ads

  • safdaniel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tot din craiova sunt si eu . lasa-mi nr tau pe privat ......Calculatorul a fost nou
  • safdaniel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu am primit nici un semn de la dolc3_sell . intre timp am schimbat si releele din cutia dintre baterie si far , am ineteles ca 2 din ele sunt pt abs , s-a stins becul si s-a reaprins la prima spalare .
am desfacut mufa de la centrala abs , si am "sunat" cablurile catre senzorii de pe roti... sunt ok ..
nu stiu de ce nu merge totusi abs-ul .. de ce imi aprinde din ce in ce mai des becul .. sau ramana aprins zile intregi ....
daca mai are cine vreo idee..
Pana acum am schimbat centrala abs, bateria este ok , cele 2 relee care se afla intre baterie si far -schimbate , senzorii pe fiecare roata probati , ...si becul continua sa stea aprins..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR