Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Prima data mi s-a intimplat in iunie, cind ma intorceam din concediu, la intrarea in Bulgaria. Cind am vrut sa aprind farurile deoarece se intuneca, mi-am dat seama ca am ramas fara faza scurta stanga plus faza lunga stanga/dreapta. Daca dadeam flash era ok, deci nu era de la becuri.
Aruncind o privire in schema cu sigurante am decis sa o inlocuiesc pe F24 cea rosie de 10A. Spre surpriza mea, desi este responsabila doar de faza scurta stinga, mi s-a aprins si faza lunga. Nu am dat foarte mare importanta, fericit ca problema s-a rezolvat si ca pot pleca mai departe.
Toate bune si frumoase, vara ziua este lunga, nu prea am folosit farurile (sau le-am aprins ziua si nu mi-am dat seama ca iar nu merg), cert este ca saptamina trecuta am patit-o din nou, exact la fel. Am rezolvat-o in exact acelasi mod.
Numai ca, in seara asta s-a intimplat din nou. Ce poate sa fie, are cineva idee?
Am fost la un service cindva prin iulie (la vremea aceea o patisem doar o singura data), le-am spus povestea incercind sa gasesc o explicatie - dar nimic. Am fost felicitat ca am rezolvat problema si mi s-a spus ca nu am de ce sa imi fac griji. Dar totusi... mi se pare ceva in neregula. Este ok sa pun o siguranta mai mare de 10A, sau fac si mai mult rau?
  • mihaimmm

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e indicat sa pui o siguranta mai mare de 10A daca a fost conceputa pentru 10A si nu a crescut "numarul" de consumatori pe circuitul legat de acea siguranta.
Parerea mea este ca ai un scurt circuit pe undeva si de aceea iti arde siguranta. Daca ai pune o siguranta mai mare e posibil sa nu se mai arda siguranta.... dar e posibil sa se arda altceva si sa fie mai grav...
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR