Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutari !Flansele masinii mele se pare ca sunt duse,dar am si eu ceva curiozitati ,in primul rand vreau sa stiu fiecare element din poza postata de mine(care e flansa,rulment amortizor etc. ?) si voi cum ati procedat, ati schimbat totul (adica rulment +flansa)sau doar flansa ?E necesara presa pentru schimbarea flansei ?



Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Flansa e piesa 5 (sau 6? par identice). Rulmentul nu-l recunosc in poza, ar fi bine sa-l schimbi si pe ala, mai ales ca e foarte ieftin, ~20 lei. Nu e un rulment propriu-zis, e o chestie de plastic.
  • owner

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am schimbat doar flansele, atat a fost nevoie, dar cred ca depinde de la caz la caz.
Dreapta sus, in poza, ai suportul de arc cu rulment (nu vad un numar atasat). Iti faci o idee mai buna cu un search pe magazinele online de piese.
  • Dannutzz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai bine schimba si rulmentii..risti in acest mod sa cumperi flansele, le schimbi si cedeaza un rulment...alti bani pe mana de lucru..eu asa le-am schimbat la ex-masina mea...Succes...vezi ca sunt destui banisori si rulmentii.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri,am intrebat astazi pe un prieten cu magazin,mi-a zis ca ma ajunge cam 150 de lei flanse si rulmenti (febi).Pentru schimbul flansei trebuie presa? Din ce vad in poza flansa cred ca ar fi prinsa de oala masinii
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie presa pentru arc. Trebuie comprimat arcul pentru a scoate flansa.
Schimba si rulmentii si nu mai ai treaba pentru ca toata greutatea masinii sta in rulmentii de sub flanse . BAFTA.
  • Cristi_fey

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut..cel mai indicat este sa schimbi flansele cu tot cu rulmenti..cum a zis si florin baltescu iti trebuie o presa tip gheara pentru arcuri..
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa dau comanda astazi de ele(rulmenti si flanse) si o sa ma duc la un mecanic sa mi le schimbe,multumesc de sfaturi
Skip ads

  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Care sunt simptomele de flanse duse?
Sa ne spui si noua, daca nu e cu suparare, cat te-au costat piesele si cat te-a costat manopera?
Dureaza mult schimbatul?
  • sacagiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
FLV a scris:Care sunt simptomele de flanse duse?
Sa ne spui si noua, daca nu e cu suparare, cat te-au costat piesele si cat te-a costat manopera?
Dureaza mult schimbatul?



Eu am flansele duse dar merg cu ele asa de vreo 6 luni. Simptoma este un sunet "clanc" la virare,franare brusca,balansarea masinii. Flansele costa cam 100 ron bucata(in poza asta ma refer la piesa care vine in capatul amortizorului),eu nu le schimb ca vreau sa le schimb cu amortizoare cu tot cand o fi. Schimbatul dureaza cam 1 ora.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Flansele(BIRTH) si rulmentii (FEBI) au costat 150 de lei (pentru ambele amortizoare).Simptomele sunt exact cele descrise de colegul mai sus,manopera am gasit cu 60 de lei.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude in special cand iau viraj dreapa mai tare, si stiu cu siguranta ca telescopul stanga e mort sau aproape! Cred ca in curand tre sa schimb flanse, rulmenti, telescoape, aveti vreo idee la ce suma se duce toata afacerea? Bafta!
Skip ads

  • Mihaes

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
[quote="FLV"]Care sunt simptomele de flanse duse?
Sa ne spui si noua, daca nu e cu suparare, cat te-au costat piesele si cat te-a costat manopera?
Dureaza mult schimbatul?[/quote

Salutare!
cel mai bine se aude la viteza mica. un zgomot ,un toncanit la roata. eu am schimbat luni flansa + rulment "swag" 90 lei x2=180,manopera 60 lei timp 35 minute, azi am schimbat si bieletele antiruliu 52 lei buc. manopera 30 lei ,timp 15' . E bine de schimbat impreuna era si manopera mai putina.
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Flansele(BIRTH) si rulmentii (FEBI) au costat 150 de lei (pentru ambele amortizoare).Simptomele sunt exact cele descrise de colegul mai sus,manopera am gasit cu 60 de lei.


Trebuie sa se schimb si eu .. le-ai gasit in oras sau ai comandat pe net?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am un prieten cu un magazin de piese auto de import in Pitesti de la el le-am comandat.Daca vrei sa comanzi,sunt la etajul primei vulcanizari dupa Slava inspre Maracineni.Ii ceri flanse si rulmenti de astra G la 150 de lei si le gaseste el
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cind sunt duse flansele se aude zgomot la roti cind mergi prin gropi, daca se aude si cind virezi e dus si rulmentul. Eu am schimbat acum 2 ani si jumatate doar flansele, acum mi-au picat iar . In functie de buget alegi sa schimbi flansele si rulmentii. Eu schimb doar flansele ca alea-s duse, si am cumparat Febi la 40 lei bucata.
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat si flansele si rurmentii cand a-nceput sa se auda un scartait cand viram stanga dreapta, ca o balena esuata Very Happy Atentie sa le schimbati la ambele roti chiar daca sunt numai intr-o parte stricate.

Km multi fara probleme!
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am si eu probleme cu flansele cand virez dreapta se aude un sunet...am fost la mecanic da nu aveam bani momentan,mecanicul zicea sa schimb flansele,vazand discutia de aici cred ca voi schimba si rulmentii. si inca ceva cand am schimbat cauciucurile de vara cu astea de iarna am vazut ca manca si din cauciuc in interior asta cred ac nu e numai de la flanse cred ca si geometria trebuie sa o fac dupa ce pun flansele... voi ce parere aveti?ms!
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Intii schimbi flansele, apoi faci geometria.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Un scartait discret poate proveni de la flanse? Sau e de la amortizoare? Sau de la bucse, pivoti...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR