Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,azi mi sa rupt bratul de la bara stabilizatoare,va rog sa-mi spuneti cum il scot afara pe cel rau si cum o sal bag pe celalant,mentioneza ca am un opel astra f cabrio c20ne
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bratul de la bara stabilizatoare? Oare? Pai nu am mai auzit de asa ceva. Probabil vrei sa zici de bieleta?
  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
puka18 a scris:Salutare tuturor,azi mi sa rupt bratul de la bara stabilizatoare,va rog sa-mi spuneti cum il scot afara pe cel rau si cum o sal bag pe celalant,mentioneza ca am un opel astra f cabrio c20ne

  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Bratul de la bara stabilizatoare? Oare? Pai nu am mai auzit de asa ceva. Probabil vrei sa zici de bieleta?
Am pus o poza sa vezi despre ce e vorba,mersi mpt interesul acordat.
Skip ads

  • popa petru

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 x 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Poti inlocui surubul.
  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
popa petru a scris:Poti inlocui surubul.
eu vreau sa schimb cu totul.cum sa_l dau jos?
  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
popa petru a scris:Poti inlocui surubul.
eu vreau sa schimb cu totul.cum sa_l dau jos?
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pai nu este deloc o operatie foarte complicata desfaci surubul ce tine pivotul prins in fuzeta,scoti pivotul din fuzeta dar sa nu tragi prea tare in exterior de fuzeta ca o scoti planetara din cutie,apoi ciocanesti bucata de bieleta ce a ramas pe bara de stabilizare spre exterior pana iasa afara dupa care ungi putin cu vaselina capul de la bara de stabilizare ca sa intre mai usor bieleta noua si la fel o ciocanesti pana intra pe bara dupa care apesi cu un levier pe brat si introduci surubul de care zici tu de la bieleta prin gaura din brat pui bucsa de guma vezi ca una trebuie sa lasi si in partea de sus apoi pui si saiba cu piulita,bagi pivotul in fuzeta la loc,pui surubul si asta ar cam fii operati care nu dureaza mai mult de 10 minute.Bafta si sper sa-ti fie de folos.
  • puka18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1994 C20NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
d_m_petre a scris:pai nu este deloc o operatie foarte complicata desfaci surubul ce tine pivotul prins in fuzeta,scoti pivotul din fuzeta dar sa nu tragi prea tare in exterior de fuzeta ca o scoti planetara din cutie,apoi ciocanesti bucata de bieleta ce a ramas pe bara de stabilizare spre exterior pana iasa afara dupa care ungi putin cu vaselina capul de la bara de stabilizare ca sa intre mai usor bieleta noua si la fel o ciocanesti pana intra pe bara dupa care apesi cu un levier pe brat si introduci surubul de care zici tu de la bieleta prin gaura din brat pui bucsa de guma vezi ca una trebuie sa lasi si in partea de sus apoi pui si saiba cu piulita,bagi pivotul in fuzeta la loc,pui surubul si asta ar cam fii operati care nu dureaza mai mult de 10 minute.Bafta si sper sa-ti fie de folos.
Am sa incerc,multumesc pentru interesul acordat.
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere,sunt lucruri care le poti face si tu acasa si nu necesita neaparat o vizita pe la service ca sa iti ia si banii.Succes si ma bucur daca ti-am putut fi de folos.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Sa inteleg ca este vorba despre bieleta antiruliu.Sfatul meu este sa iei un fierastrau si sa tai pe loc,fara a scoate nimic,bucata aia din bieleta care a mai ramas pentru a o scoate usor.Apoi cureti bine locul,il ungi putin pt a face loc bieletei noi.S-ar putea ca bieletele pt masina ta sa fie de mai multe dimensiuni,care se refera la diametrul barii de torsiune.Ai grija la acest aspect,vezi ce dimensiune scrie pe ea,daca nu, masoara bara. Mult succes !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR