Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • PINTESCU

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am un opel astra f 1995 si mi se strica des aceasta supapa de mers in gol am schimbat 3 buc de firme diferite si cand se blocheaza , motorul merge foarte turat urca apa la peste 90 grade si mi-e frica sa mai circul cu ea. Va rog daca cineva a m-ai patit as vrea sa impartasim opinii si poate solutii.
Skip ads

  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
te referi la yac ... ai ceva care iti infunda iac-ul tot timpul... filtre .. alte simptome?
  • PINTESCU

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2012

  • Mesaj Privat
BUNA.I-ti multumesc ca mi-ai raspuns dar ceea ce am eu este o chestie ce daca se strica merge motorul f turat .este ca un fel de relanty dar electric , e opiesa mica cu cateva fire ce face relantyul. ala mi s-a sticat de vreo 3 ori.vine pe carburator. mecanicul mi-a spus ca se chiama supapa mers in gol.
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare: la tine s-a "spalat" pe indelete clapeta de acceleratie vreodata? Sa stii ca pot fii depuneri din clapeta care "migreaza" in motorasul de relanti sau pas cu pas cum i se mai spune. Ai cumparat motorasele de noi? Sau SH? Ai verificat firele? sa nu ai vreun scurt sau sa aiba izolatia rupta?
Ai facut vreodata testul agrafa? Sau ai pus testerul pe ea?
Skip ads

  • PINTESCU

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2012

  • Mesaj Privat
stiu despre ce vorbesti dar motorasele ,le-am cumparat noi de la mai multe firme. mi s-a spus ca de vina ar fii benzina. Eu cu sh nu ma joc,pt ca am bani sa-mi intretin masina. Opelul il am pt mers la munca,eu avand mai multe masini si nu vreau numai sa trag de ele si dupa aia fier vechi, eu tin la masini,de asta mi-am facut cont si aici si pe mai multe site-uri cu posesori de dif marci de masini ca-mi pasa de ele si-mi pare rau cand ceva nu merge bine. Am prieteni care lucreaza in servisuri si mi-au facut toate testele, singura explic ar fii benzina proasta. acum am pus aditiv in ea pt imbunatatirea cifrei octanice si vad ca merge acceptabil. ce ma sfatuiesti sa fac? multumesc anticipat.
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ideea e ca e un pic cam ciudat. E normal sa se mai strice motorasul pas cu pas, dar 2-3 sau chiar 4 e deja prea mult.
Nu prea imi pot da cu parerea mai mult de ata din cauza ca nu sunt simptome clare, sunt destul de vagi...
  • PINTESCU

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am facut testul ce zici, si la calculator i-mi arata motorasul pas cu pas defect .acum mi-am luat unul de 215 lei cica original. li s-a intamplat la mai multi din zona in care stau eu pt ca este o statie de benz ce face manarii, dar nu mai alim de acolo si o sa vad pe viitor. multumesc pt tot. respect.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu l-am curatat cu degripant la c20ne. dar la mine ramanea subturat motorul.
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca si eu am curatat toata clapeta de acceleratie la fel, mie personal imi place mai mult sa o curat degripant, ca are rol si de ungere degripantul in general, am zis in general pt ca sunt unele variante de sprayuri ieftine care nu au nici o treaba. Si la mine facea un pic figuri motorasul si i-am dat vreo 5 jeturi zdravene si de atunci merge ca "uns". Cool
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Poate ai fir intrerupt sau freun scurt de ti se arde, este prea de tot sa se arda asa repede
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR