Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu am vandut opelu dar cand il voi vinde vreau sa imi iau un vectra c s-au un audi a4.

Ce imi recomandati intre vectra c s-au audi a4?am mers cu un audi a4 1.9 130 cp, masina era perfecta din toate punctele de vedere, cu vectra c nu am mers, nici macar ca pasager

Cat consuma vectra c 1.9 /2.2 dti? care este mai bun dpdv al fiabilitatii?

Acu cireasa de pe tort, masina va fi din BG, Nu imi sariti in cap, stiu ca o sa ziceti nu iti lua din BG, astia vor sa nu mai circuli cu ea si tu iti iei din BG. Am pe cineva care aduce masini din BG si a zis ca a avut un audi a4 din 2003 full ,piele,clima,jenti la 4700 euro, a zis ca daca baga astia sa nu mai circuli cu ea ii facem procura din 3 in 3 luni si tot circuli.
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca A4 dar doar daca e B6 (2002-2004). A4 este peste Vectra C cam din toate punctele de vedere. Ai zis ca ai mers cu A4 o sa vezi ca o sa imi dai dreptate dupa ce te urci si in Vectra.
P.S. Daca n-ai bani de un A4 inscris pe RO inseamna ca n-ai bani nici sa-l intretii cum trebuie.Bafta.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am bani de a4 inscris pe RO, dar dc sa cumpar din RO cu 6000-7000 cand pot sa cumpar din BG cu 5000?
  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut, sunt posesor de vectra C, dar modelul 2.0, Pot sa spun ca motorul ala este tanc! Crede-ma ca motorul daca intra in regim de avarie nu te lasa in drum, te duce la destinatie apoi il rezolvi, in majoritatea cazurilor. E genul de masina pe care te poti baza, dupa parerea mea. La intretinere la fel, o sa iesi mult mai ok fata de Audi. Consumul, daca mergi normal la un 2.2 nu are cum sa iti ia mai mult de 7-7.5. Cand o iei incearca sa nu te zgarcesti, oricare ar fi alegerea. Nu iti lua masina ca sa fii "smecher" am vazut multe masini oprite pe dreapta pe avarie, ma refer la globul VW, ia-o ca sa iti faci treaba.

Ca sfat ,daca vrei sa il iei, la fel am fost si eu, tot A4 am vrut, iar acum dupa 2 ani de zile dupa ce o am crede-ma ca nu regret o zi ca am luat vectra, si nici nu as da-o pe vreun Audi!.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De asemenea...si eu am fost in aceeasi situatie,nu am mai vrut Vectra ca aveam faceliftul in familie (masina tatei) si am zis ca poate e nevoie de o schimbare (Audi A4).Dar nu am gasit ceva care sa-mi placa...si daca am gasit imi depasea bugetul sau gaseam pe benzina.Asa ca am gasit un hatchback cu dotari (navigatie,senzori de ploaie/lumini/presiune in roti,xenon,ABS,ESP,etc etc) si un an de fabricatie mult mai rezonabile decat un A4,iar ca si costuri de intretinere si consum,nici nu se compara.Asa ca ia o decizie inteleapta,nu spun sa nu alegi cu inima,ca pana la urma masina care iti pica cu tronc nu o mai scoti din minte,dar gandeste-te la banii care ii economisesti si poti face orice altceva cu ei. Wink
Recomandat la Vectra ar fi motorul 1.9CDTi,de 120 de cai sau 150,oricare dintre ele,depinde cum gasesti,dar cel de 120 de cai in 8V are mai putine probleme si e mai economic decat cel de 150 de cai in 16V.
Am avut 2.0DTi si stiu ca e nemuritor motorul acesta,dar e depasit dpdv moral,ba chiar si tehnic fiind cam slab pentru o caroserie de o tona jumate ca a Vectrei.De asemenea mereu simteam lipsa treptei a 6a,iar consumul va fi mai maricel decat la 1.9CDTi.Un avantaj major ar fi distributia pe lant,dar eu sincer nu as mai reveni la motorul asta doar pentru atat.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
azi am vandut masina cu 3700, audi a4 vad ca nu gasesc in bani mei ( 6.000 de euro), am mai cautat passat dar sunt mai vechi ( 2001,2002), am cautat si vectra, am gasit unele la 5500 din 2003 1.9.

Am o intrebare, mie imi place la masini sa iti arate consumu, cat mai mergi cu motorina din rezervor etc, la vectra c arata? ca am vazut ca unele au ecran mare.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:Am o intrebare, mie imi place la masini sa iti arate consumu, cat mai mergi cu motorina din rezervor etc, la vectra c arata? ca am vazut ca unele au ecran mare.

ala e BC... Embarassed si majoritatea au Wink
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
si eu eram foarte incantat la inceput de range, dupa a inceput sa fie stresant sa vezi cum scad kilometrii Smile)
Skip ads

  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:azi am vandut masina cu 3700, audi a4 vad ca nu gasesc in bani mei ( 6.000 de euro), am mai cautat passat dar sunt mai vechi ( 2001,2002), am cautat si vectra, am gasit unele la 5500 din 2003 1.9.

Am o intrebare, mie imi place la masini sa iti arate consumu, cat mai mergi cu motorina din rezervor etc, la vectra c arata? ca am vazut ca unele au ecran mare.



Vectra C are, si de asemenea este si foarte exact Smile Nu stiu prin ce tehnologie masoara combustibilul din rezervor, plutotor sau...ma rog, oricum este foarte precis.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vectra c 1.9 dti are distributia pe curea?
  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da este pe curea si vezi ca faci o mica confuzie, este CDTi nu DTI
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
parca esti de azi pe forum...da o cautare si gasesti tot ce ai nevoie.
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Kodatu Sep a scris:Salut, sunt posesor de vectra C, dar modelul 2.0, Pot sa spun ca motorul ala este tanc! Nu iti lua masina ca sa fii "smecher" am vazut multe masini oprite pe dreapta pe avarie, ma refer la globul VW, ia-o ca sa iti faci treaba.

1.9-ele de la VAG si-a facut un nume in industria motoarelor... un nume bazat pe fiabilitate.De aia tot "taranul" (dupa unii) isi ia 1.9 tdi. Cat despre Y20DTH... lasa-l ca are multe probleme specifice si te ia durerea de cap cand incepe sa-ti faca figuri ca nu stii de unde sa incepi nici cu testerul in mana.
P.S. 101 CP pe Vectra C este putin, cu atat mai mult ca Y20DTH nu are geometrie variabila deci ioc demaraj pana in 2100 rpm.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si cam care ar fi acele probleme specifice?Astra cu Y20DTH am dat-o la 202.000km si nu aveam nici cea mai mica senzatie ca devenise prea puturos dupa 6 ani,timp in care a stat la mine si am intretinut-o cum se cuvine.Singura problema intampinata cu masina respectiva,a fost cea referitoare la motorina,era destul de pretentios la capitolul asta,dar in rest...numai cuvinte de lauda.
Cat despre 1.9 de la VAG,n-as fi prea sigur ca-i un motor indestructibil pe cat se zice.Am un vecin cu un Sharan de 116 cai si un Golf de 65 de cai,sau cat o avea SDI-ul si pana acum,s-ar putea sa nu ma credeti cati bani a bagat in ele,dar injectoarele au fost schimbate cel putin de 2 ori intr-un an.Si-a luat un BMW seria 3 din 2008 si mai urmeaza sa-i soseasca un Opel Zafira nou acum Laughing
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu am scos vectra 2.0 din discutie, tocmai din cauza cp, 101 cp mi se par foarte putini pentru o asemenea ,,balena".

Despre Ford mondeo 2.0 tdi 131 cp ce stiti? am gasit unu pe net din 2006 la 6.000 euro.
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@Y-GREK Despre probleme specifice ale Y20DTH ce sa zic... vesnica pompa de injectie la care defectul apare in functie de anul frabricatiei si anume : pana in 2002 pica partea mecanica iar cele fabricate de la sfarsitul lui 2002 in sus pica partea electronica care de fapt face corp comun cu ECU.La PSG 16 daca face figuri electronica incepe sa dea erori alandala pe piese bune si pana ajungi sa-ti dai seama ca e pompa incepi sa schimbi senzori (crankshaft ,camshaft etc).
Ar mai fi fulia de la vibrochen facuta dintr-un cauciuc (pe interior) vezi doamne sa absoarba socurile pe transimisie , bineinteles imbatraneste si te trezesti cu fulia un scut, cu consecintele de rigoare adica racire ioc pentru ca pompa de apa e pe transmisie.
Pe partea de cicuit vacuum iar durere mare cand imbatranesc furtunele.Si ar mai fi si altele dar care se intampla mai rar si anume vibrochen rupt ( daca intrebi la dezmembrari de vibrochen o sa-ti zica ca nu au deaoarece cererea e mare Smile ).EGR-ul care bineinteles este electronic si daca s-a dus slabe sanse sa-l resuscitezi.
P.S. Nu a zis nimeni ca 1.9-ele este un motor indestructibil, doar ca e mai bun ca Y20DTH cand ajung la un 200-250 000 km.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:am bani de a4 inscris pe RO, dar dc sa cumpar din RO cu 6000-7000 cand pot sa cumpar din BG cu 5000?


din BG cumperi o epava cu 5000
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
stiu, acu ma uit in ro, caut un passat in max 6.000 131 cp 6+1 trepte.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
se poate inchide, am cumparat masina!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si rezultatul care este?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR