Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • 2dorr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua...am un vectra a din 93 1.8i si recent am gasit la un prieten in garaj o turbosuflanta pentru el...nu am asa multa experienta pe partea motorului (doar teoretica) dar ma intrebam daca consuma mai putina benzina cu ea atat timp cat in loc de benzina baga un pic mai mult aer in galerie ? Va multumesc
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Normal ar trebui sa dea randament mai mare cu turbina montata pe el. Insa trebuie avut in vedere ca motoarele cu turbocompresor de gaze au fost proiectate special pentru asa ceva.
  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu merge numai cu turbina -ai de investit de la parametri ecu ,injectie,admisie,evacuare pistoane...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merge pusa turbina fara a pune si pistoane de turbo (forjate).
Sunt sarcini mecanice mult mai mari si temperatura/presiune mai mare in cilindri.
Skip ads

  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Nu cred ca merge pusa turbina fara a pune si pistoane de turbo (forjate).
Sunt sarcini mecanice mult mai mari si temperatura/presiune mai mare in cilindri.


plus ca odata cu cantitatea mare de aer , motoru are nevoie si de benzina (asta in cazul in care motoru e monopunct si nu are debitmetru),intercooler....etc... am avut in proiect asta motiv pt care am cumparat un c20ne.... Sa mentionam ca turbo are nevoie si de ungere Wink
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Vectra A 1.8i din 1993 probabil este injectie monopunct . Nu recomand turbosuflanta pe acel model . Costurile nu se justifica . Daca se doreste cu tot dinadinsul surplus de CP invit spre studiu varianta schimbarii motorului . Sunt atatea Calibre dornice sa isi ofere organele domnilor generosi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR