Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ursuletz_82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,tutror posesorilor de Frontera! Vreau sa achizitionez o Frontera 2,3 TD an 1995 si nu stiu punctele slabe ale acestor masini,motoare.Am mai avut de a face cu Jeep-uri Cherokke si Grand Cherokke ,aviz amatorilor insa datorita intretineri am renuntat la ceva mai modest. CONCRET! Am fost in proba cu Frontera 2,3 TD dar mi se pare extrem de puturoasa.Pe drum drept motorul la temperatura normala am dat treapta a-4-a si masina a inceput sa tremure nu avea forta,asta la 50-60 km/h. Omul zice ca merg la turatii mari.Voi ce spuneti? Iar cand am facut niste viraje stg-dr parca vira si spatele ca si la autobuzele cu acordeon.Cupleaza 4x4 a urcat pe o panta frumusel dar repet.DEMARAJUL GREOI ESTE O CARACTERISTICA A LOR? SAU VICII ASCUNSE? Nu se aude cand intra turbo.Nici la relanti nici in treapta sa iti dea o mica zvacnire sau fluierat.
Astept sa-mi spuneti despre slabiciunile masinilor in cauza. Ofer sfaturi si info in ceea ce priveste Grand Cherokke. Shocked
Skip ads

  • danut_tf

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1993 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cred ca masina in speta e de vina nu "firma".eu am un 2,3td din 1993 dar la demaraj jos palaria! daca e putin nisip pe drum face mai frumos.nu exista sa tremure la 50-60 la ora.a mea are probleme dar oricand urca la 130km/ora in timp foarte scurt iar a 5-a merge dupa 85-90km/ora,si cand intra turbo suiera bine de tot. masina pe care ai probat-o nu suna a frontera....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dieselul e renumit prin cuplu la turatie mica. Explicatia lui era valabila pentru benzina in 16 valve: alea sunt motoare de turatie. Posibil sa aiba ceva probleme.
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. sunt total de acord cu @ stelea. la semafor da clasa la multe masini "de fitze"; vreau sa spun diselul cu 16 valve.
Skip ads

  • ursuletz_82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,tuturor.Am renuntat la Frontera si am achizitionat un Pajero 3000 cmc benzina.Performantele lui va spun ca sunt absolut imbatabile fata de Grand Cherokke ce avusesem dar si de Frontere de care auzisem.Bafta si drumuri bune va urez.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai tu compari 3000cmc benzina cu 2300diesel? Compara Pajero cu Frontera de 3200 benzina. Si nu cred ca te poti compara cu nici un Jeep pe benzina (vorbesc de cele de la 4 litri in sus).
  • ursuletz_82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa frang inima niciunui posesor de Frontera. @ Stelea pun ramasag si la orice ora pe off road sau on road Pajero da clasa oricarei Frontere fie ea si de 3200 benzina.
Inca odata mentionez nu vreau ca discutia sa degenereze in conflict,imi plac si acum Frontera si poate poate reusesc sa combin o Corsa si ceva diferenta cu vreo Frontera pt sotia mea.Sunt bune si Frontera nu zic nu ,numai ca nenorocul meu a fost ca am dat peste un junghi,o rapciuga.Sper ca urmatoarea Frontera pe care o voi incerca sa imi readuca entuziasmul care il aveam pt ele.
Toate cele bune!
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
orice poti sa zici dar ca e puturoasa cu motor 3200 2oo si vro 15 cai nu uita ca nisann patrol modelu pina in 90 are 80 cai dar are un cuplu fantastic totusi la masina de teren accelaratia conteaza mai putin, mergi cu un patrol si vezi ce inseamna puturoasa problema au cam ca la orice masina de teren si nu uitati totusi e o masina germana
Skip ads

  • stoicaaurelian

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
oricum oricare model de frontera ar fi sunt puturoase la plecare,si benzina si diesel,inafara bineinteles de cel de 3200 benzina,motoarele diesel mai noi tot puturoase sunt la plecare cuplu nu mai e la turatii asa joase se comporta asemanator unui benzinar
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ursuletz_82 Pana la proba contrarie, Frontera de 2,2 l-a scos din namol pe Pajero V6, Frontera a trecut prin mud-pit, Pajero NU, Frontera a urcara panta de inclinatie de 60 grade, Pajero NU si oricand te invit la un off-road si te asigur ca nu treci cu Pajero pe unde trec eu. De altfel Frontera a fost singura masina care a terminat traseul fara nici un ajutor.
E adevarat, ca dotari si accesorii este mult peste Frontera, de altfel, mult peste foarte multe marci, dar in teren ... nu a dovedit. Si asta nu o spun doar eu, ci toti cei care au participat.
  • ursuletz_82

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai niste filmulete? Sunt curios sa vad pe unde trece Frontera si Pajero nu. Cand o sa fii prin apropiere de MS da un call si iesim la un festin.Ce zici?!
Poate nu a iesit ca si soferul era poate mai incepator in ale off road-ului si atunci........Dar vreua sa-ti spun ca la MURES TROPHY OFF ROAD....nici tipenie de Frontera. La sectiunea open paremi-se chiar o cucoana cu un V6 scurt a iesit pe primul loc.
Drumuri bune sa aveti!
  • stoicaaurelian

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
suna umpic a cearta de muieri :)ba a mea ,ba a meaa, a meeeaaaaaa,fiecare isi lauda masina ce o are ca doar nu o sa zica ca e cea mai proasta ca doar nu o mai tinea nuu?frontera nu are reclama ca pajero desi e facuta dupa masini cu renume,toti care s-au gasit sa comenteze de frontera nu au condus niciodata una,daca conduceau nu ziceau ca e asa proasta ,poate doar ca e putoare sau scartaie nu ca e un cotet,asta e parerea mea,aa pot sa zic ca navara e un cotet desi multi o lauda incearca sa sudezi o navara si imediat o sa iti aduci aminte de tabla de dacie:))) iarasi doar parerea mea
Skip ads

  • stoicaaurelian

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
a si era sa uit cu noi pe munte a fost un suzuki ignis tractiune fatza, la plecare pe munte m-am gandit mama numa la sufa o sa il tinem dupa noi,si sa imi bag picioarele daca a trebuit vrodata sa tragem de el sau sa impingem,a mers brici si e umpic de masina dupa vorba lu nea lazar,si eu ziceam ca ignisu e un c... de suv ,orasu e de el nu pe munte,deci iarasi idei preconcepute
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, Ignis-ul a fost remarcabil (mai degraba soferul). Ma amuza cand aud: Am "facut" Transalpina cu nu stiu ce 4x4. Pai il face si Matizul. Sau: am mers pe Strategica cu o Toyota preparata. Pai Ignis-ul ce a facut? Si era de serie.
Abia cand urci o panta abrupta doar cu doua roti (celelante fiind in aer), abia atunci poti spune ca ai facut un traseu dificil.
@ursulet, faptul ca nu a participat nici o Frontera, asta nu inseamna nimic. Ai idee cam cate Frontera participa la off-road in Romania? Maxim 5 (desi eu nu stiu decat 4). Competitii sunt aproape saptamanal. Chiar crezi ca ma pot duce la toate. Nu am de gand sa demonstrez nimic la nimeni, dar astea sunt faptele. Faptul ca a iesit d-na cu Pajero pe locul 1... bravo, dar cu cine ai facut comparatia? Era chiar jenant sa iesi pe locul doi concurand de unul singur.
Nu am filmulete, pt. ca nu puteam sa conduc si sa si filmez, iar cei care au filmat, te asigur, ca nu au nici un motiv sa le faca publice. In schimb am poze cu masinile care au ramas. Te asigur ca eu nu apar in nici o poza (si nu sunt facute de mine). A ...si era sa uit, singurii incepatori am fost eu si cu Stefan. Ceilanti sunt nume cunoscute si participanti in etapele nationale.

Iti postez cateva din comentariile celorlanti participanti:
“Dupa 3 saptamani am putut iesi si noi si iata-ne la Cheia.
Foarte faina iesirea.
Traseul tehnic, soft pentru unii, mediu pentru mine si extrem pentru altii dar practicabil.
Eu l-am facut dirijat de Oresti fara troliu, fara Simex (cu MT-uri de 31) fara blocanti, singura preparare fiind inaltarea de 1,75". M-am inpotmolit doar in groapa de noroi.
Titlul de masina minune l-a castigat Frontera lui Stelea care a facut traseul fluierand. (e drept are Simex iar piesa dintre volan si scaunul soferului lucreaza bine chiar daca are un mic tzacanit )”


“Dupa ce am luat pozitia de elev ascultator si am invatat lectiile am decis s-a ma bag la gropa(nu in groapa ca sunt baiat tanar).Remarc si eu ca si SXN ca defenderul s-a miscat greu pe teren,spulberandu-mi ideea de supercar 4x4 și am fost placut surprins de catre un baiat din Targoviste cu un opel frontera(cei drept cu simexuri),masina care este cotata slab la 4x4.”

“Cei de fata pot confirma ca Fronterele care au participat (dupa parerea mea) sa-u comportat exceptional.
In special ce-a a lui Stelea(Radu) incaltata mai corespunzator conditiilor de trafic.
Greselile se platesc, dar in acelasi timp din iele inveti ce mai ai de facut si modificat.”

“M-a uimit masina asta.
Cand am ajuns noi tu erai deja pe traseu. N-am apucat sa-i facem poze.”

Si o poza:


  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stiti cum e cu 2.3-u? Daca accelerezi pe loc la 4000rot si dai drumu brusc la ambreiaj, moare motoru! Daca stii sa il tii in turbo, o scarti pe asfalt cand ai tu chef. Si eu prima data am zis ca e motoru dus, sau ceva... dar se pare ca "asa face toate".
  • deleted-66268

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
oare si asta e puturoasa?
http://www.youtube.com/watch?v=Idk-mCU-ntY
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR