Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • plaiul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salutare ! am o problema si poate imi da cineva un sfat. Am dorit sa fac schimbul de ulei la masina mea si SURPRIZA : surubul pt. evacuarea uleiului uzat din baia de ulei este foarte intepenit. M-am chinuit 2 ore sa il desfac si degeaba. Sa fie problema si mai mare am "reusit" sa ii stric si capul hexagonal (l-am rotunjit). Ce crede-ti ca pot sa fac sa imi rezolv problema? Am incercat si cu spray pt suruburi dar in zadar.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sudezi un surub cu cap hexagonal pe el si il dai afara. Wink
  • plaiul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
nu m-am gandit la varianta asta. Voi incerca maine sa sudez si poate voi reusi. Merci de sfat.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sper ca nu cu electric... Idea Ai grija sa nu il incalzesti prea tare ca dai in alte fericiri. Si nu uita sa iei borna inainte.
Skip ads

  • plaiul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
cu autogen voi incerca.
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea este sa incerci cu un "cap hexagonal" de buna calitate si un maner de forta nu cu scule cumparate din piata, o scula buna nu se rotunjeste ci se rupe, bafta
p.s daca nu ai stricat surubul mai incearca cu alte scule inainte de a incerca varianta colegului cu sudura.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
La urmatorul schimb e bine sa schimbi si garnitura de la busonul de la baie. Asa mi-a zis mecanicul cand am schimbat uleiul, cica aia ar fi cauza blocarii surubului.

Adi G.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema, a iesit cu pistolul pneumatic cu cap dalta. Asta dupa ce am stricat total capul surubului. Nu te sfatuiesc sa sudezi, pericolul de incendiu este mare.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am patit=o si euam vrut sa schimb singur uleiul pentru a nu mai da 30 euroi numai sa desfaca busonul si 2filtre dar era deja stricat hexagonul apoi am dat 30 euroi sa desfaca si busonul a sudat o piulita cu cap de27 si apoi marocanu a zis sa=l las asa ca nu are moarte eu cumparasem buson nou a sudat electric m=am mirat l=am intrebat daca enecesar sa dam o borna jos a zis ca nu in final am lasat piulita sudata acu schimb singur ulei filtre economie 30 euroi poate va mirati de ce marocan in prezent stau in brusel motor z19 dth 150 caluti
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am facut si eu o prostie din asta acum o sapt. Adica, am schimbat ulei, am strans prea tare cu torxul si s-a desprins capatul rotund cu garnitura de cauciuc al busonului.
O zi l-am lasat asa doar cu partea cu filet in baie. Am observat apoi ca pica si am mers la magazin si am luat un alt buson la fel dar neoriginal. Acum vad ca musteste pe acolo. Nu pica rau dar in timp sigur va pierde ceva. Oare acest buson neoriginal nu e bine facur? Sau eu de frica sa nu stric iar nu am strabs cat trebuie? Sa incerc sa mai strang ff putin?
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cumpara saibe din cupru ( au o "buza" care se muleaza la strangere) si care se schimba la fiecare schimb ( cel mai indicat ) si atunci nu va fi nevoie de strangere puternica.
  • doraptor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
https://www.google.com/searc...25738%3B310%3B310
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR