Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bmyshulyk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut mi-am luat de curand un opel astra g 1.8 16v in 2 usi dotari sport si am niste probleme va rog mult cine ma poate ajuta dimineata cand motorul este rece se aude un tacanit prima impresie a fost ca este de la tacheti da nu este , este de undeva din stanga motorului in partea cu distributia dar dupa ce ajunge apa la 90 de g nu se mai aude nimik si alt zgomot se aude ca un galgait ala se aude tot timpu si nu imi dau seama sa fie de la compresorul de aer conditionat sau de la rulmenti de la distributie ? in rest masina merge brici am luat o la 45 de mi de km reali masina de om invarsta !
va multumesc anticipat !
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ce motor e cel de 1.8? Sunt mai multe modele de 1.8 .Indicat ar fi sa-i schimbi distributia cu pompa de apa, filtre, ulei (pune unul de calitate), lichid de racire si apoi vezi ce mai e.
  • bmyshulyk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
uleiu e schimbat recent de mine am doar 500 de km cu el facuti e un castrol 10w 40 motorul nu stiu exact care e ca nu stiu unde scrie masina fiind luata din franta talonul fiind in franceza si nu imi dau seama pe unde scrie sau unde in cartea masini o sa caut maine mai amanuntit pt ca acum sunt la munca maine sunt liber! iar lichidul de racire o sa il schimb in curand intainte de a pleca de aici si distributia o am in plan cand ajung in tara pt ca aici nu are cine sa mi o schimbe si eu nu ma bag Very Happy multumesc pt sfat
p.s. cam cat costa distributia completa in romania ?Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
din ce an e masina, si ce putere are?
Posibil motor X18XE, sau Z18XE?
Skip ads

  • bmyshulyk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
este din 2000 si pe talon mi-ar fi recunoscut o de 115 cai da nu sunt sigur
  • bmyshulyk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
m-am uitat este x18xe acum imi poate da cineva si mie o explicatie ce ar putea fi va rog foarte mult pt ca peste o sapt o sa am 2 mii de km de facut cu ea si nu vreau sa fie ceva grav sa patesc ceva pe drum
va multumesc anticipat
  • bmyshulyk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
scuzati greseala e x18xe1 nu vazusem 1 de la sfarsit:D tot nu poate sa imi dea niste sfaturi ?
  • bmyshulyk

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
deci separe ca nu ma poate ajuta nimeni astept de cateva zile dar nimik decat un singur sfat multumesc pt el am sa il urmez !
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ia si schimba distributia cu pomapa de apa, lichidul de racire (trebuie pus din acela roz) si pune un ulei 5W40. Bine ar fi sa schimbi si lichidul de frina pentru ca e recomandat de schimbat o data la 2 ani. Dupa ce schimbi distributia cu role, pompa de apa, ulei, vezi daca se mai aude ceva. Ulei iti recomand Mobil1 , dar atentie nu MobilS. Bafta!
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
daca vrei un ulei bun baga valvoline...eu am incercat cu castrol si papa din el. la valvoline s-a potolit.am 1.8 16v 125 magari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR