Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am nevoie de ajutorul celor care au cunostinte despre contractele de munca. lucrez la o firma de trei luni de zile, la finalul acestui an imi expira contractul cu ei. In momentul de fata am o oferta mai buna de la o alta firma. Am dreptul la concediu dupa trei luni de munca? Daca da, pot sa-l iau in perioada preavizului? Care este salariul minim NET pentru un angajat cu studii superioare? Am cautat pe net dar fara un raspuns clar. Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sileticu a scris:Am nevoie de ajutorul celor care au cunostinte despre contractele de munca. lucrez la o firma de trei luni de zile, la finalul acestui an imi expira contractul cu ei. In momentul de fata am o oferta mai buna de la o alta firma. Am dreptul la concediu dupa trei luni de munca? Daca da, pot sa-l iau in perioada preavizului? Care este salariul minim NET pentru un angajat cu studii superioare? Am cautat pe net dar fara un raspuns clar. Va multumesc anticipat.


din cate stiu in perioada d epreaviz nu ai drept la concediu , si ti se dau banii pe el pentru cate zile ai , de ex la 3 luni ai cateva zile de concediu , cred ca te poti intelege depinde de situatie , iar pentru studii superioare minim 800 ron

mult succes
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[/quote] pentru studii superioare minim 800 ron
mult succes[/quote]

Am intrebat de salariul minim NET pt absolventi deoarece am gasit pe net si 1200ron ba 1020ron...,pana la urma care este real?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu in preaviz trebuie/poti sa efectuezi doar 4 ore/ zi si iti poti lua concediu medical.
De concediu de odihna ma indoiesc.

Numai bine
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai 5,25 zile de concediu (zile lucratoare) pentru 3 luni de munca efectuate, fara concedii medicale. Pentru aceste zile ar trebui sa primesti remuneratie, sau daca ajungi la o intelegere cu conducerea, sa iti reduca din perioada de preaviz cele 5 zile.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Strict pentru anul 2011, in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014 nepublicat se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:


a) muncitori:
1. necalificati – 1 = 700 lei;
2. calificati – 1,1 = 770 lei.


b) personal administrativ încadrat în functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala – 1,1 = 770 lei;
2. postliceala – 1,15 = 805 lei;


c) personal de specialitate încadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri – 1,3 = 910 lei;
2. studii superioare de scurta durata – 1,3 = 910 lei.


d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare – 1,72 = 1204 lei.


Coeficientii de ierarhizare se aplica la salariul minim negociat pe unitate.


Salarizarea personalului se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

In ce priveste zilele de concediu, situatia sta cam asa:
daca preavizul survine la cererea angajatului, zilele de concediu aferente perioadei se vor plati fara a putea face parte din perioada de preaviz
daca preavizul survine la cererea angajatorului, zilele de concediu se pot considera si in perioada de preaviz
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR