Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ady1
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 08 Feb 2011
  • Vectra 1993 c18nz
  • Botosani
  • ady1

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
acum cateva luni am achizitionat o vectra b break an 97 motor 1,8 avea o scurgere de ulei intre cutie si motor fostul proprietar mi-a spus ca este semeringul de vibrochen[cel care vine pe blocul motor] l-am schimbat cu unul nou,circa o luna nu a mai curs ulei dupa care a inceput din nou ca inainte,am ajuns sa completez cate 1 litru pe luna[foarte mult] vreau o parere ceva nu mai stiu ce ar putea sa aiba masina,unii mi-au spus ca ar putea fi uzat arborele si de aici ar aparea probleme.......... Rolling Eyes Idea Question
Skip ads

  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
sigur curge pe la simeringul de la arbore? daca tot curge pe acolo , cu toate ca ai pus simering nou... e arborele staramb. a fost rupt sau fisurat si sudat si s-a tras la sudura. cand mai dai cutia jos, pui alt simering si dai la automat si vezi sa nu oscileze arborele cotit, sa se invarta perfect rotund. eu am patit cu o masina si avea arborele sudat dar nu l-au mai pus la cota si oscila pierzand ulei mai ales in accelerare . mai poate fi si o zgarietura adanca pe arbore la simering si taie mereu simeringul. de obicei la vectra b da ulei pe la tija de schimbator viteze , care iese din cutie. e un topic dar nu mai stiu pe unde e.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am trait sa o aud si pe asta > arbore sudat....Eu sunt de parere ca daca ai schimbat semeringul atunci ramane garnitura de la baie
  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da, vrei sa iti pun poze cu el? si eu m-am crucit. am desfacut baia si am schimbat garnitura de facusem abonament la magazin la cumparat garnituri. am cumparat de cauciu, de pluta, am dat cu silicon negru,rosu, tot pierdea. pana la uram am desfacut fulia de la arborele cotitsi am spus sa dea la automat, atunci am vazut ca arborele oscila pe oval, nu pe rotund... am desfacut arborele si surpriza, era sudat in dreptul manetonului 2.... nemairotindu-se pe axa lui, datea ulei pe langa simering si de acolo.... toate cele . Doamne-fereste sa fie ca la mine
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ala oricand poate ceda.Te cred, ce nu face romanul sa carpeasca cat mai ieftin....
  • ady1
  • OP
  • 8 mesaje
  • din 08 Feb 2011
  • Vectra 1993 c18nz
  • Botosani
  • ady1

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
tocmai am desfacut masina din nou si este uzat arborele,are o uzura de cativa microni,nu stiu ce sa fac :trebuie sa schimb tot arborele sau pot sa ii schimb doar fulia asa am inteles ca semeringul vine pe o fulie!?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
inainte la daciile vechi se puneau 2semeringuri unu dupa altul la capacul de distributie ca sa nu mai piarda ulei pe acolo, probabil la fel se poate proceda si la opel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR