Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Dannyel

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am optat pe incalzire originala (mai exista varianta cu kit-uri aftermarket) cu butoanele originale. Pentru asta am verificat si constatat ca masina este precablata, ce mai trebuia erau doua sigurante de 15 A, doua butoane si binenteles rezistentele. Rezistentele luate de la dezmembrari si montate pe scaunele mele.
Paretea de verificari:
- in tabloul de sigurante din porbagaj verificat soclurile sigurantelor F15 si F16, prezenta tensiune pe contact.
- in mufa de sub scaune veificat vizual ca exista cablajul
- in panoul de bord mufele pentru butoane
Am cumparat doua scaune cu incalzire dupa care le-am demontat rezistentele si montat la mine , si doua butoane.
Partea de transplant a rezistentelor a fost facuta de SUPERDRAGOS, de la care nu am poze (am avut camera stricat). Ulterior am facut cateva poze cu mufele rezistentor: partea de spatar [/imglb] si partea de sezut
in spatele acelui suport alb se afla un releu cred (nu stiu exact ce este) .
Dupa instalare tuturor elementelor pe masina, cheie si ai incalzire in scaune.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai cumva poze si cu rezistentele separat? Trebuie data toata tapiteria jos? Un pret total al operatiunii se poate? Multumesc anticipat!
  • deleted-23844

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Completez eu cu poze, am facut acelasi lucru la bancheta spate, spatar+sezut. Husele scaunelor sunt capsate pe un fel de sine care urmeaza conturul lor. Trebuie declipsate toate pentru a putea intinde rezistentele cat mai bine.

  • Dannyel

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Exact cum a completat gmaxx, este la fel si la scaunele fata sezut/spatar, poze am decat una mai buna. Am avut probleme cu camera.

Pretul 600 ron doua scaune cu rezistente si doua butoane, 200 ron transplantat rezistentele pe scaunele mele, 2 ron 2 sigutante de 15A si drumul Cernavoda-Bucuresti si retur.
Merci de completare gmaxx. Acum ca am vazut la tine pentru bancheta spate ma cam macina. Da si tu cateva detalii, gen piese, costuri etc.
Skip ads

  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Unde ai facut transplantul si daca ai folosit rezistente de la scaune de vectra sau de la alta masina.
Multumesc
  • Dannyel

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
danpreda a scris:Unde ai facut transplantul si daca ai folosit rezistente de la scaune de vectra sau de la alta masina.
Multumesc


Am cumparat doua scaune de vectra C (originale) cu rezistente pe ele iar transplantul cum am spus mai sus la SUPERDRAGOS.
  • deleted-23844

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dannyel a scris:
Merci de completare gmaxx. Acum ca am vazut la tine pentru bancheta spate ma cam macina. Da si tu cateva detalii, gen piese, costuri etc.


Eu am gasit cablajul dupa ce am citit pe un forum strain ca unele masini vin precablate si pentru incalzire in spate. Trebuie sa demontezi consola pe care vine scrumiera spate (ai grija la clipsuri ca se rup usor), unde s-ar putea sa ai noroc si sa gasesti cele doua mufe din poza. Sub bancheta mai sunt inca doua mufe pt rezistente.

Ca piese:
- 4 rezistente de incalzire (2 st. - 2 dr.)
- consola de pe mijloc unde vin butoanele (care trebuie comandata pe seria masinii si codul de culoare) - cu sau fara twin audio
- inel cu capac pt priza (nu se poate scoate cel original fara a fi rupt, eu nu am reusit)
- 2 butoane
- releu si siguranta la panoul din portbagaj
- activare cu tech2

Toate piesele de origine, comandate de la dealer, au fost in jur de 800ron. Din cate am inteles, am fost singurul care a facut asa ceva. Daca doresti, iti pot furniza si codurile pieselor.


  • Dannyel

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da gmaxx am gasit mufele de care zici tu mai demult cand am schimbat scrumiera. Ar fi super daca poti sa furnizezi codurile la piese. Trebuie relee separate nu sunt ca pe fata unde sunt incorporate in instalatie? Poti sa-mi dai mai multe detalii eventual si poze. Cand ai facut tu lucrarea si de unde ai luat pisele? Sunt interesat. Multumesc.
Skip ads

  • deleted-23844

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pe langa releele de pe rezistente iti mai trebuie 2 se pare, pe spatele REC-ului in portbagaj. Din pacate nu am avut camera cu mine cand am fost la service. Piesele le-am luat anul trecut de la Radacini din Bucuresti, unde mi-au montat si releele in portbagaj.
In imaginea de mai jos gasesti codurile care iti trebuie. Codul pentru consola s-ar putea sa nu fie bun, deoarece asta este pentru varianta twin audio.


  • liko

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
poate ma ajutati si pe mine va rog. Eu am cumparat doua scaune cu incalzire, am pus butoanele si pe urma a urmat "surpriza" - in mufa de sub scaune nu sint cablurile pentru incalzire scaune. La butoane sint si mufele si cablurile. Le-am umrarit si pleaca pina la mufa aceea centrala din partea stinga, de sub plansa. Ciudat e ca mufele de sub scrumiera, pe care le-a fotografiat #gmaxx sint si la mine. Cum trebuie sa procedez acum? Trebuie sa trag cablurile si atit? Am cunostinte minime in domeniul electricitatii, dar cu un amperimetru/voltmetru din ala la 15 roni stiu sa ma folosesc. Poate ma ajutati cu niste poze cu culorile cablurilor originale sau cu o schema ceva. Ca o ultima intrebare, poate stupida, daca se ia un plus si un minus si se pune direct la mufele scaunului raspunzatoare de incalzire, se va incalzi si se va opri automat dupa ce atinge temperatura sau nu?
P.S. Scaunele le am instalate inca din vara, insa vorba aia, iarna nu-i ca vara, deci e timpul sa fac ceva cu ele.
Multumesc.
  • Dannyel

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La mine este cablata toata, culorile coductoarelor cred ca trebie sa fie la fel si pe mufa mama si pe mufa tata. Rezistenta nu se stinge cand se incalzeste ai pe butoane mai multe trepte de putere si le reglezi tu cum vrei. Am si doua poze poate te ajuta cu ceva.
mufa de pe scaun

mufa dupa masina

se vad si culorile conductoarelor.
Scheme electrice eu nu am gasit poate ne ajuta cineva care are EPC.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pozele pentru incalzirea scaunelor fata:









mufele:
A22:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A76:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
xc31:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

X1:




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

X2:


Skip ads

  • liko

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut colegi si multumesc pentru raspunsuri. Am inceput procedura dar m-am lovit de urmatoarea problema. Din cele cinci cabluri care merg de la buton spre scaun, nu gasesc unde pleaca cablul negru si cel negru-galben si repsectiv la al doilea scaun negru si negru-rosu. Celelalte 3 cabluri le-am gasit pinii in mufele centrale de jos (X1 si X2). Din scaune, am vazut la o alta vectra, pleaca exact cablurile cu aceleasi culori despre care si vorbeam. Prin urmare 3 cabluri le duc pina la mufa scaunului, celelalte doua nu stiu nici unde se duc de la butoane si nici unde se intersecteaza cu cele de la scaun. Poate ma ajuta cineva anume cu descifrarea cablurilor pe culori, ca schema data mai sus nu o inteleg.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in schema data de mine:

BK-negru
YE-galben
RD-Rosu

BKRD-negru rosu
BKYE-negru-galben

sunt prescurtarile din limba engleza...
  • liko

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
asta stiam, dar nu-mi dau seama cum sa le urmaresc. care sint butoanele, care mufa de la scaun. daca puteti sa-mi spuneti in ce pini si in ce mufe pleaca negru-rosu si negru de la un buton si negru-galben si negru de la celalalt buton.
multumesc
  • coup3z

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
3 intrebari am si eu: (poate stupide)

1. cum scot capacelul ala unde intra butonul de incalzire scaune? in ce parte trag mai intai ca sa nu il rup?
2. ca sa verific cablajul de sub scaun trebuie demontat scaunul ?
3. in tabloul de sigurante din portbagaj am deja sigurante pe F15 si F16 (albastre, pe care scrie 15), asta e un semn ca masina ar fi cablata deja?

mersi mult. daca intr-adevar masina are pregatire de scaune incalzite voi da si eu o fuga pana la SUPERDRAGOS !
  • coup3z

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
nimeni?
  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Trebuiesc si programate scaunele ca sa functioneze sau pur si simplu le montezi si gata.
Multumesc
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, trebuiesc programate.
asta daca nu cumva au fost deja programate, caz in care sistemul da eroare deoarece nu gaseste nici butoanele nici rezistentele care incalzesc scaunele
daca mergi pe scheme de la terti si nu pe schema originala a masinii nu mai trebuiesc programate ci trebuie sa urmaresti schema producatorului.
  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ideea este ca deocamdata am montat numai butoanele in consola si nu se aprinde ledul de stare cand aprind luminile.Masina este cablata si in consola si in mufa de sub scaune si sigurantele F15/F16 la locul lor.Butoanele le-am probat separat si se aprinde ledul si mufa din consola are curent.Sa inteleg ca pana nu le programez nu se aprinde ledul?Vreau sa stiu pana ma apuc de transplantul rezistentelor.Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR