Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si-a reparat cineva cd changerul Philips CCRT700 ? Nu vreau sa-l vand Crying or Very sad !! ... si totul e o problema de reglaj, sunt sigur de asta. Am fost la GEROM, mi-au curatat lentila, au si umblat la reglaje, dar se comporta la fel : unele cd-uri ( chiar zgariate si vechi ) sunt citite perfect, fara sincope, altele noi noute, scrise la diverse viteze, nu merg.
Sau alt simptom : daca asez un disc in tray-uri diferite, uneori merge alteori nu ...
Chiar nu stie nimeni de pe forum un om care sa desfaca si sa regleze un amarat de cd changer ? Crying or Very sad
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La CDR si chiar la DVD este necesar din cind in cind sa-i faci un update la firmware.Am avut un CDRW de calculator care nu citea deloc niste CD-uri mai noi (cred ca BenQ) iar dupa ce i-am facut un update de firmware a mers foarte bine.Acum CDRW acesta era pentru PC si nu pentru masina dar ma gindesc ca aceiasi solutie ar trebui sa-i aplici si aparatului tau sau sa folosesti numai modele de CD-uri care le cunoaste deja.
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am patit si eu acelasi lucru cu benQ si performance
au ceva cd urile astea, ce?..nu stiu
schimba cd urile
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de CD-uri .... am incercat cu de toate : Traxdata, TDK ( cele mai bune optice de pe piata de altfel ) , Benq, noname etc. Am cd-uri de 4 ani , scrise la 24 x , no name, zgariate, care merg perfect ! Si unele de 2 zile, scrise pe laptop la 4x si apoi la 16x ( aceleasi track-uri, acelasi suport ) care uneori merg , alteori dau eroare. Atata timp cat unele discuri vechi merg, mi-e greu sa cred ca unitatea nu poate fi reglata !
Uffffffffffff Sad
Skip ads

  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru se intampla si la mine la magazia de cd-uri. Unele cd-uri scrise la 4x nu le-a citit deloc. Apoi mi-a adus un coleg un mix de 80 de minute scris pe un cd (deci un singur track) care a mers uns si merge si acum. Il scisese pe un writer teac la 8X... adica ce am eu acasa Smile)
Urmatoarele cd-uri le-am facut la 8X si au mers. Ultimele 2 cd-uri scrise la fel au mers primele 2 zile si apoi au inceput sa se intrerupa in mijlocul melodiei.
Mai experimentez cu alte cd-uri - parerea mea e ca totusi conteaza cd-ul pe care e scris. Ar fi o idee sa incercam la mine cd-urile care nu merg la tine si invers (folosesc Verbatim de obicei)

P.S. cum ramane cu geamurile unse cu Heineken ? Ai treaba we asta ? Smile
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai chief ... e clar ca mediul pe care e scris NU FACE diferenta ... din moment ce niste no_name-uri merg fara probleme si TDK-urile nici macar nu le citeste. Problema vine de la modul de scriere audio, a mea citeste absolut toate cd-urile originale. Deci teoretic nu e vina magaziei, ca tot teoretic tu nu iti pui muzica pirat prin masina Razz ...

Geamurile unse cu Heineken merg perfect, cel putin deocamdata. Vii diseara la intalnire la Polivalenta si vorbim. Teoretic sambata dupa-amiaza sunt disponibil.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Dau si eu cu batul ca sa ma aflu in treaba: nu cumva o conta si modul de scriere, ma refer aici la track once-disk one. Sau chiar si aparatul in sine....
De ex. cd-u tras la mine la munca pe un DVD LG parca sarea de il luau toti dracii....si scris la 8X.
Acasa pe un Teac RW scris la 12X zbura melodia.... Rolling Eyes
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am scris in ambele moduri, fie pe writer sony ( din pc ) fie pe toshiba ( laptop ). Same sh!t. A, si unele la serviciu ...
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am mai observat un lucru la Cdplayer-ul meu de pe masina (Pioneer) ca trebuie neaparat ca CD-ul sa nu fie multisession si sa fie inchis.In cea ce priveste viteza de scriere cu cit aparatul de redare este mai vechi cu atit viteza de scriere ar trebuie sa fie mai mica.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dak e inceark cu un CD-RW, p care il scrii oricum la viteze mici si dak nu mere intr-un fel, ii dai format la cd si mai incerci o data, eu pana imi pun un mp3 la masina ma folosesc de rw k mi-e mult mai simplu si nu am nevoie de teank de cd-uri in masina Embarassed
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Asa este, insa magazia nu citeste CD-RW Smile
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
incercati cd-uri sony;sau blankuri vechi,de viteza mica,scrise la modul 'no multisession' si cu viteze mici/moderate pe recorder bun,si cind gasiti unu care merge luati-va mai multe.
De reglat e f greu,si nu merita,cind cistiga un electronist adevarat 10-20 euro/ora nu-l convingi sa-si piarda juma de zi cu asta si poate nici nu iese
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Man, m-am dat batut de mult ! Smile ... Acum un Alpine pe ea, mp3 & shit, mai ramane sa-i pun adaptorul pt comenzile pe volan. TE bagi ? Very Happy
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
de curiozitate cat costa un adaptor pt alpine si de unde se cumpara, pt k nu vreau sa pierd comenzile de pe volan
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Am scris in ambele moduri, fie pe writer sony ( din pc ) fie pe toshiba ( laptop ). Same sh!t. A, si unele la serviciu ...


Scrie numai pe blank-uri care reflecta o suprafata albastra ! sau cat mai naturala, nu movulie !!!

Succese.
CristianTM.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Costa domnul meu ... aprox 2,5 mil cu tot cu montaj. Dar avand in vedere rezultatul final, cu siguranta merita Wink
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cat de tare merita...pt spre examenplu eu as face un efort sa imi iau un mp3 alpine de 8-9 mil si park nu imi convina sa mai dau inca 2.5 mil pt o bucata de plastic...efort zic pt k am 19 ani si sunt la facultate deci nu sunt independent financiar vorbind. parca de 2.5 mil mi-as cumpara alt set de boxe pe fata sau p spate
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La toate unitatile CD noi (de circa 8-10 ani incoace) nu mai exista reglaje accesibile utilizatorului, reglajul se face in fabrica prin "arderea" unor fuzibile pe cipul de control (offset si amplitudine pentru corectiile de focus si tracking).
Pe capul optic exista un singur potentiometru cu care se regleza curentul de functionare a laserului. Pana la un anumit curent dioda laser emite ca un LED, de la un prag incolo apare emisia laser, iar reglajul se face cu putin peste acest prag deoarece daca ar fi marit mai mult apare emisie laser si oblic fata de suprafata diodei, nu numai perpendicular, plus ca acesta se uzeaza rapid datorita puterii disipate mai mari. Tot acolo exista si un circuit automat care compenseaza cu imbatranitrea si temperatura curentul prin laser.

CONCLUZIE: nu prea ai ce regla.

ALTE CAUZE POSIBILE:
- descentrarea fuliei pe care se aseaza discul
- murdarirea lentilei
- uzura suspensiei lentilei
- sania (sau surubul) pe care se deplaseaza capul optic este murdara sau a pierdut ungerea.

CONCLUZIE 2: daca dupa stergerea lentilei sau curatarea si ungerea (usoara) saniei problema nu se rezolva, solutia ar fi schimbarea intregului bloc optic.

COMENTARII:
- la ora actuala CD-urile blank de pe piata au pierdut mult din calitate, s-au modificat un pic si specificatiile pentru a permite viteze de scriere ridicate, unitatea este posibil sa nu le mai suporte pe acestea cum trebuie.
De asemenea este posibil ca acestea sa "vibreze" mai mult, facand dificila focalizarea corecta.
- sunt de acord ca blank-urile TDK sau Verbatim inca mai prezinta o oarecare calitate si siguranta a datelor fata de restul.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR