Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • florintodirica

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut,
opel astra 1.6 2002 am probleme cred cu pompa de servodirectie..in servis drept asa imi spun.. ca are 2 erori de alimentare in BC pentru pompa.
practic volanul se invarte ca si cum nu ai avea servo ...ideea e ca, cateva zile .. inainte sa inceapa sa nu mai functioneze deloc.. imi functiona dimineta vreo ora si pe urma iar cadea si ramanea mai dur volanu .. asta timp de 4-5 zile pe urma a ramas dur si acuma...

pompa este electrica... am sa incer sa o schimb, dar daca nu e de la pompa..si e din partea electrica si nu ajunge curent in pompa sa actioneze, cred.(sigurantele, baterie, alternator sunt ok toate)

am fost la vreo doua service-uri la primul a spus ca e bateria de vina .. o masurat ei acolo amperaju ... ce au mai masurat acolo. bun am schimbat bateria nimic..
al doilea service tot asa bateria .. au spus.. ca au bagato pe tester si i-au dat doua erori de alimentareatat stiu nu mi-au spus mai multe..
si mi-au sugerat sa schimb pompa de servo...

dar inainte sa o schimb vreau sa intreb aici o mai patit cineva asa .. sau are cineva o idee...ca o pompa nu e chear asa ieftina..

unde se afla localizat pe masina panarama ala de catalizator.. pt ca si mie mi sa aprins in bord Control indicator for exhaust?(scuzati chear nu stiu)

multumesc.. mult...
(nu am gasit alta discutie deschisa despre pompe de servo )


Ultima modificare facuta de florintodirica la Joi 29 Sep, 2011 8:33 pm
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mergi si pune-o pe tester sa vezi ce erori ai la masina( ai destule) . Catalizatorul parca si in 2002 se monta tot pe galeria de evacuare, cel dintre sondele lambda. Vezi ca daca alternatorul nu incarca bine se decupleaza automat anumiti consumatori(dezaburirea , pompa servo electrica).
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
asa e,in cele mai mule cazuri e de la alternator, mai exact releul de incarcare+ puntea de diode. daca nu e de aici, atunci e pompa.
  • florintodirica

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
deci pana la uirma e pompa de vina trebuie schimbata, rugaminte, aveti careva pompa SERVO ELECTRICA PENTRU OPEL ASTRA 2003, sunt interesat sa cumpar, am inteles ca noua e foarte scumpa.... va multumesc astept raspun si va pot da mai multe informatii ....
  • florintodirica

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
scuze am vazut ca este sectiunea comert scuze inca o data
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR