Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • petrila ioan

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Am un opel zafira 2.0tdi -y20tdh-din 2002 si la cuplarea ambreajului sau la accelerare-deccelerare, adica cand apas pedala de acceleratie sau iau piciorul de pe pedala am un soc insotit si de un zgomot,bataie in zona cutiei de viteze.Planetarele sunt bune,cea stanga are un joc transversal (se misca in toate directiile,cum ar fi o bucsa, rumelt cedat) in cutie cara ar putea veni cred de la grup.O volanta uzata ar putea amplifica socul?Se poate schimba doar grupul sau trebue sa schimb toata cutia?Ar putea fi alte probleme?Toate 4 tampoane de la motor,cutie sunt noi.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pt inceput , urca masina pe un elevator sa verifici daca este totul ok la prinderile(tampoanele de la cutie), apoi regleaza timoneria de la schimbatorul de viteze (cutie F23 , cu schimbator pe sufe). Daca nici asa nu se rezolva problema atunci pregateste-te sa schimbi rulmentul de presiune de la ambreiaj . De preferabil este sa schimbi tot kitul (disc , placa , rulment) sa nu mai platesti de 2 ori manopera . Tot o sa trebuiasca sa dai jos cutia de viteze , masoara discul de ambreiaj (un disc nou are 8.2 mm grosime tot discul iar daca al tau are 6 si ceva atunci mai merge si al tau--dar cum am zis e de preferabil totul nou). Legat de volanta , tu ai cu masa simpla si nu prea au fost probleme sa se strice volantele simple!
Daca vrei sa te interesezi de pretul unui kit de ambreiaj vezi ca poate mai are Horatiu(il gasesti aici pe forum din Timisoara)
aici
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#574989
si mai esteun tip tot din Timisoara Dan , il gasesti pe okazii(au mai cumparat baieti de pe forum de la el .
  • petrila ioan

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc *gabiopel* de informatii.Nu spun ca nu ar avea ceva si din ambreaj dar ce ma deranjeaza mai tare este ca in mers in orice treapta in momentul cand iau piciorul de pe acceleratie , reduc turatia(frana de motor) sau cresc din nou turatia se simte un soc destul de mare.La fel si la cuplarea ambreajului.Am ridicat partea din fata a masinii si planetara stanga are joc din cutie nu din articulatii ,joc cum ar fi o bucsa sau un rumelt praf in grup.Planetara si tampoanele schimbate recent .Volanta nu ar putea fi si cu masa dubla?Nu m-am documentat. Si inca un amanunt ,daca rotesc de roti au un joc de 20-25 grade una fata de cealalta si se aude un cloncanit in cutie in zona unde intra planetarele.
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Verifica si bucsile de cadru motor. Pot si ele sa dea acea bataie.
Skip ads

  • petrila ioan

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Alte pareri despre socul din cutie? Merg cu masina tot asa.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
petrila ioan a scris:Alte pareri despre socul din cutie? Merg cu masina tot asa.


salut...ai verificat tot ce au spus colegii mai sus?
  • ARHILE

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
as vre si eu niste raspunsuri in legatura cu bataia acea in cutie ,ati rezolvato cumva?
  • adicata

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
aceeasi problema si la mine. In treapta 1 (sau oricare alta) una din roti se misca un sfert de cerc fara sa o actioneze si pe cealalta. La utilizarea franei de motor se simte acest joc din grup. la fel si la accelerari sau la schimbarea ascendenta a treptelor de viteza. Daca cineva, cu aceeasi problema, a gasit o solutie rog sa ne impartaseasca.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Probleme astea apar de uzura canelurilor planetarelor dinspre cutie. Eu schimbat doua seturi de planetare pana a disparut acest fenomen nedorit.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ma inscriu cu aceeasi problema. cutie f23. cand dau cu spatele trocane la roata dreapta, la tripodã cred. trebuie un consult de specialitate. poate scap ieftin.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR