Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cand am luat masina acum 4 ani aveam aceeasi problema nu am descoperit pana acum de la ce se aude, cand sunt la fix 1800 de ture in orice treapta de viteza si accelerez sau o tin constant la turatia asta se aude un carait metalic , destul de tare daca sunt sa zicem pe o straduta cu blocuri pe ambele parti, ambreiajul este nou toba noua, caraitul asta se aude doar cand merg cu masina . Care sunt simptomele cand se duce catalizatorul?
Care aveti idei?
Multumesc
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cat de mult tine caraitul? Se aude si la cald si la rece?
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca merg cu 1800se aude tot timpu, daca apas acceleratia la maxim.pe la 2500iar se aide 1secunda, si la cald si la rece
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cand se duce catalizatorul, motorul nu o sa mai functioneze la parametrii optimi, respectiv o sa ai oscilatii de relanti, lipsa putere, fum, consum marit. Daca zici ca se aude la viteza constanta, ma gandesc ca e ceva din cutie... Dar mai intai verifica tampoanele si starea evacuarii. Sa nu fie vreo zona in care toba freaca de alte parti ale masinii.
Skip ads

  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Toba e noua nouta, consum mare am oscilatii la relantii sunt prezente de4 ani, atasez un filmulet se aude zgomotul pe la sec 4 https://www.youtube.com/watc...tube_gdata_player
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ionutxxx a scris:Toba e noua nouta, consum mare am oscilatii la relantii sunt prezente de4 ani, atasez un filmulet se aude zgomotul pe la sec 4 https://www.youtube.com/watc...tube_gdata_player

youtube.com/watch?v=bO4HXdQaePU&feature=youtube_gdata_player
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nimeni?
  • sef de tura

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pai sa zicem pompa de apa sau una din role de la distributie.Poate fi si rulmentii de la alternator..Ctalizatorul infundat , pe langa ce a zis floriniac mai adauga fisura la galeria de evacuare, cam la 10-30 cm de bloc.100% apare fisura daca ai catalizatorul dus.
Skip ads

  • sef de tura

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2011

  • Mesaj Privat
din filmuletul postat pare toba ca loveste de sasiu
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai da dar doar in sarcina(cand e bagata intr-o viteza si accelerez, cand e subturata atunci se aude cel mai tare)
  • iulianis

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am si eu problema asta. mie mi-a zis cineva ca suna ca bataia avansului la daciile alea mai vechi. dar nu am descoperit de la ce poate fi, se aude numai in mers cand schimb vitezele si e putin subturata. daca voi reusi voi face o inregistrare audio cu zgomotul ca sa isi dea seama cine are mai multa experienta despre zgomotul asta ciudat.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
iulianis a scris:am si eu problema asta. mie mi-a zis cineva ca suna ca bataia avansului la daciile alea mai vechi. dar nu am descoperit de la ce poate fi, se aude numai in mers cand schimb vitezele si e putin subturata. daca voi reusi voi face o inregistrare audio cu zgomotul ca sa isi dea seama cine are mai multa experienta despre zgomotul asta ciudat.


exact zgomotul asta il am si eu. am dat intr-o zi o tura cu un mecanic de la repr opel... mi-a zis ca bate putin avansul, dar asa face el... n-am ce-i face Shocked
Skip ads

  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
asta e zgomot de cutie ceva nu de avans, o sa merg si eu la mecanic si va tin la curent, prima oara cand am auzit zgomotu asta a fost acum 4-5 ani in aeroport, dar acum parca il aud tot timpu` Sad
  • alexbertone

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ionutxxx a scris:asta e zgomot de cutie ceva nu de avans, o sa merg si eu la mecanic si va tin la curent, prima oara cand am auzit zgomotu asta a fost acum 4-5 ani in aeroport, dar acum parca il aud tot timpu` Sad


salut .
acelasi sunet il am si eu si vine de la catalizator.e dus al meu.se aude in el km la 1800 2000 turatii de parca bati fir pe fier.
ai rezolvat?
o zi buna.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu nu inca nu , ma astept sa apara si o eroare ceva cand e catalizatorul dus nu? Eu cand am schimbat tobele asta vara mi s.a spus ca mai.merge catalizatorul , oricum e un purcoi de bani unul si la o masina care papa ulei nu se merita , dar de ce se aude doar in.sarcina? Pe.loc nu se aude deloc
  • alexbertone

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ionutxxx a scris:Nu nu inca nu , ma astept sa apara si o eroare ceva cand e catalizatorul dus nu? Eu cand am schimbat tobele asta vara mi s.a spus ca mai.merge catalizatorul , oricum e un purcoi de bani unul si la o masina care papa ulei nu se merita , dar de ce se aude doar in.sarcina? Pe.loc nu se aude deloc


se aude putin si pe loc.dar m am bagat sub ea si am miscat de catalizator si bate ceva in el.l am dat jos si se aude ciudat.o sa vad ce fac.
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Incercati sa bagati benzina 99 dar nu peste juma' de rezervor cu 95, ci cand este pe rosu, apoi cand se termina cea de 99, alimentati tot cu 99, sa fiti siguri ca este numai benzina cu co de 99, dupa care puteti sa o supuneti la teste si anume: scoasa din viteza la ralanti si accelerat brusc, practic stearsa pedala de acceleratie, incat sa ii dati socuri, sau cand mergeti pe stradute cu geamul de schimbat la schimbatul vitezelor sa fiti atenti.. O sa sesizati ca aproape a disparut clancanitul. Aceeasi problema o am si eu, insa cand bag benzina cu co 99 dispare 90% acel carait. Rar il mai aud. Am schimbat bujii, uleiuri, am fost la testere, am verificat distributia, cineva a zis ca e chiar tampon la motor. Smile). Caraitul l-am mai auzit si pe motoare pe benzina de la vw..
p.s.: nu fac reclama, insa benzina 99 o bag de la petrom. de evitat luk. celalalte nu garantez desi ar fi mai bine cotate decat prima mentionata. incercati experimentul, ca nu strica pt 5 ron in plus la alimentare... astept raspunsuri pe forum Smile
  • alexbertone

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
tomyk a scris:Incercati sa bagati benzina 99 dar nu peste juma' de rezervor cu 95, ci cand este pe rosu, apoi cand se termina cea de 99, alimentati tot cu 99, sa fiti siguri ca este numai benzina cu co de 99, dupa care puteti sa o supuneti la teste si anume: scoasa din viteza la ralanti si accelerat brusc, practic stearsa pedala de acceleratie, incat sa ii dati socuri, sau cand mergeti pe stradute cu geamul de schimbat la schimbatul vitezelor sa fiti atenti.. O sa sesizati ca aproape a disparut clancanitul. Aceeasi problema o am si eu, insa cand bag benzina cu co 99 dispare 90% acel carait. Rar il mai aud. Am schimbat bujii, uleiuri, am fost la testere, am verificat distributia, cineva a zis ca e chiar tampon la motor. Smile). Caraitul l-am mai auzit si pe motoare pe benzina de la vw..
p.s.: nu fac reclama, insa benzina 99 o bag de la petrom. de evitat luk. celalalte nu garantez desi ar fi mai bine cotate decat prima mentionata. incercati experimentul, ca nu strica pt 5 ron in plus la alimentare... astept raspunsuri pe forum Smile


Salut.Poate ai dreptate.La tine merge dar la mine e sigur catalizatorul.Daca il tin cu mana nu face deloc.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sarma frate Smile) nu se vede Smile))
  • alexbertone

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ionutxxx a scris:sarma frate Smile) nu se vede Smile))

Da cu sarma am rezolvat. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR