Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ce faceti voi atunci cand simtiti ca ati ajuns la suprasaturatie fata de lumea asta? Cand ai cea mai infecta zi din luna/an/viata si parca nu mai ai putere nici sa fii trist?
Ca si raspunsuri se accepta orice, de la "ascult piesa X" pana la "conduc". Nu conteaza, important e sa fie ceva ce va da un restart real, un impuls decisiv in acea clipa. Ceva ce sa fie mai mult decat o simpla placere cotidiana.

Ce fac eu? Mai presus de orice persoana, sunet, melodie, traire, placere etc. e o poezie! Glossa - Mihai Eminescu! O citesc rar, in gand, apasat pe fiecare vers, gandit fiecare vers in parte. E teribila! E de departe cea mai faina si profunda scriere pe care am citit-o vreodata. O percep ca pe cea mai pura esenta a vietii, a ceea ce e ea in sine, dincolo de orice agonie sau extaz. Smile

Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ma uit la minunea mea de 11 luni, vad licarirea din ochii ei albastri cand intru pe usa, ii vad zambetul unicat in care imi arata putinii dinti, o iau in brate, fac de cateva ori avionul prin aer si am uitat de toate problemele cotidiene. Oricat de dure ar fi!
Un copil te schimba total, simti ca ai pentru ce trai cu adevarat.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@EL_GABRY: +1 ... copilul tau te face sa treci peste orice... realizezi ca merita orice efort, orice mizerie care ti-o arunca viata in fata....merita sa treci peste ca sa vezi din nou zambetul copilului tau
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Aveti mare dreptate cu copii.Cu un zambet te fac sa uiti de toate problemele tale.Din pacate petrecem din ce in ce mai putin timp cu ei,din cauza mizeriei ce trebuie sa suportam noi,pentru ca ei sa aiba un viitor.

@Paul_WPZ deoarece nu suntem la fel cu toti,fiecare are alta metoda de "relaxare".Uni cu muzica,alti cu pescuit,s.a.m.d..
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai bine ma relaxeaza muzica.
Muzica ascultata depinde de stare.Ascult de la clasica la rock si de la reggae la dubstep.
Uneori mai ies pe la masina si aranjez ceva sau dau o tura prin oras.
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
N-as putea spune ca e un "restart emotional", dar gatitul imi aduce linistea dupa o zi grea. Imi place sa combin gusturi, texturi, arome ca apoi sa ma bucur pe deplin de ele.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ma pun in genunchi fac o rugaciune catre bunul Dumnezeu si ma rog sa ma ajute sa merg mai departe
cand o sa am un ingeras de copil o sa am inca un motiv intemeiat sa ma ridic,sa ma scutur si sa merg mai departe
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ascult muzica formatiei B.Z.N....si nu in ultimul rind ,visez la o lume mai buna.
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
2 minunati copii din care unul la varsta intrebarilor deci multa rabdare , pescuit , mancarea ( hmm nimic nu se compara cu o aroma care iti umple creierul ) si nu in ultimul rand caini ...
Vorba lui Adolf Hitler ( printre putinele lucruri la care sunt de acord cu el ) : Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
......................un drum incepe cu primul pas oricat de lung ar fi , asa ca iubiti ce aveti , dati mai mult decat primiti si veti avea o viata implinita dar ca sa ajungi sa ai o viziune cuprinzatoare asupra vietii trebuie doar sa ai sufletul deschis sa traiesti si sa mori asa cum respiri.

am avut si eu nevoie de restarturi ca orice om dar nu regret nici o secunda si as luao din nou de la inceput cu acelasi entuziasm , asa ca oricat de necajit ai fi , ridicate din genuchi , stergeti lacrimile si mergi mai departe oricat de greu ti se pare.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
In primul rand, felicitari lui Paul pentru idee... E ceva deosebit, ceva diferit de ce facem in general pe ClubOpel.
Despre mine ce sa spun, se intampla din ce in ce mai des din pacate sa ajung la limita superioara a nervilor in orasul asta rau...
Si e din ce in ce mai greu sa ma deconectez. Cand se aduna toate, e cu atat mai greu sa treci peste ele.
Ma ajuta cu siguranta sa conduc ascultand muzica mea preferata. Nu sa imi vars nervii pe masina sau pe alti participanti la trafic, ci sa conduc pur si simplu, sa ma bucur de masina pe care o ingrijesc cu placere... Daca drumul duce si catre o persoana draga, atunci problemele sunt ca si rezolvate Smile

Numai bine!
  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
muzica.... Cool
Skip ads

  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cand ating o zii sau mai multe ca cea descrisa, ma destind alaturi de prietena mea pe care o iubesc enorm sau plecam intr-o drumetie cu masina prin tara. Dupa o astfel de experienta uit de orice problema, sau sef stresant si sunt ca nou, gata sa o iau de la capat.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,658
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In ultimul an cu totii am avut suficiente momente de stress si angoasa, cred ca tuturor ne era foarte clar ca trebuie sa facem ceva ca sa trecem peste aceasta situatie generatoare de stress... provocata de riscul pierderii locului de munca sau de riscul de a ne infecta cu virusul SARS-COV2. Se pare ca unii iau virusul dar nu dezvolta boala, altii il iau si apoi trec prin boala. Eu personal am luat si am trecut prin ea, nu e cazul sa detaliez aici pentru ca nu consider ca ar fi relevant pentru subiectul discutiei.

Anyway, aceasta a fost una din meditatiile mele pentru momentele dificile cand am simtit ca mi-e greu, inainte de virus dar si in timpul bolii :


E foarte buna pentru un restart emotional, urmata de o respiratie absolut normala -atât de necesara- atunci cand deja esti sub stress de o perioada. Nu pot decat sa v-o recomand, merge ascultata si practicata chiar si in masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR