Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Ce model de Opel mi-ati recomanda pana in 10.000 - 12.000 E care sa aiba aer conditionat automat si CD Player de calitate ? Ma refer la un model nou nu second. Daca aveti alte sugestii, va rog sa mi le transmiteti. Multumesc.

PS: Imi cer scuze daca am postat intr-un loc gresit, dar nu am gasit alt topic mai potrivit.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La banii astia iti iei o Astra Classic 2, motor 1.7DTI. Din pacate pentru tine, pe masina asta poti monta doar AC manual(asa am si eu si vara asta a fost excelent).
Cred ca tu vrei climatronic, dar pentru asta iti trebuie un motor mai puternic. Daca in plus vrei ca si masina sa fie noua, nu cred ca iti ajung banii.
Oricum, mai cauta. Nu strica sa mergi la un dealer impreuna cu un prieten care a mai cumparat macar o masina noua de acolo.
Bafta
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate la banii astia nu prea ai ce opel sa iei nou, dar second hand iti iei super-masina cu km putini, klimatronic si motorizare vrei tu. Oricum inainte sa te hotarasti sa intrebi si p-aici ca se pricepe lumea. Bafta!
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:Din pacate la banii astia nu prea ai ce opel sa iei nou, dar second hand iti iei super-masina cu km putini, klimatronic si motorizare vrei tu. Oricum inainte sa te hotarasti sa intrebi si p-aici ca se pricepe lumea. Bafta!


cred ca exagerezi un pic...probabil nu esti la curent cu preturile reale din germania...

@oclaudiu...intra pe cateva site-uri germane de masin SH si fa-ti o idee...da cu cautare pe forum si vezi ca s-a mai discutat subiectul de cateva ori

toate bune
Skip ads

  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ba sunt la curent cu tot, crede-ma, inainte sa-mi iau masina acum o luna am rupt in doua www.mobile.de si eng.autoscout24.com si stiu preturile si tepele aferente la chilipiruri. Oricum daca tu ii gasesti Opel NOU la 12.000 E io personal iti dau 5m de bere. Razz
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea se "pupa" ce vezi pe net cu ce gasesti acolo. iti spun din proprie experienta, pt. ca am fost personal sa-mi iau masin din Germania. Plecasem sa-mi iau un BMW 350d full din 2003 cu 10.800 EUR si am venit cu un Vectra C 2.0.DTI 2002 model de baza cu 10.300. Asa ca...
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa incerci sa iti iei o masina din De de preferabil una cu cat mai multe optiuni si care a fost facuta special pentru Germania. Cele noi de aici , din Ro, nu se compara ca si calitate cu cele din afara exceptie facand Astra H. Plus ca la banii aia nu prea gasesti masina care sa aibe cam tot ce vrei tu. Daca o iei din De iti mai raman bani si de altceva si sigur gasesti o masina 2003-2004 cu putini Km la bord.
Pe de alta parte in banii astia ai putea sa te gandesti la Noua Corsa. Pretul e cam pe acolo insa...spatiul e un pic mai mic la Astra. Sugestia mea e sa mergi la dealer si sa incerci un testdrive cu amandoua, sa vezi care ti se potriveste. Wink
Skip ads

  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
NATS a scris:Nu prea se "pupa" ce vezi pe net cu ce gasesti acolo. iti spun din proprie experienta, pt. ca am fost personal sa-mi iau masin din Germania. Plecasem sa-mi iau un BMW 350d full din 2003 cu 10.800 EUR si am venit cu un Vectra C 2.0.DTI 2002 model de baza cu 10.300. Asa ca...


Daca ai plecat sa ti iei 350d normal ca nu ai gasit, la 10.800 nu iei nici un 320d in mintile ei.

prima varianta o consider DE dar nu e de lasat nici noua corsa.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
care e problema daca e cumparata din Ro? a mea e cumparata de noua din Romanica si e bine mersi, a fost facuta la Bochum Germania. Credeti ca nemtii fac rabat la calitate cand vine vorba de Europa de Est?
Stiu ca e mai e vorba si de calitatea drumurilor, de praf, de calitatea consumabilelor, dar hai totusi sa nu hulim masinile facute pentru Est. Oricum io zic ca gaseste un opel bun la 12.000, astra sau kiar vectra, nu?
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nou, la maxim 12k Euro si echipat cu climatronik, nu exista decat Opel Corsa. Pentru second hand recomand Germania, cu conditia sa mergi cu cineva care a mai adus masini din UE sau sa fi foarte bine informat inainte.
Succes!
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@ sirblue : omul vorbea de masina noua nu second, dupa parerea mea tot ce se face pentru europa de est (unde nu suntem), e de alta calitate.

De acord cu Ridick, mers cu cineva nu ca mine ca am inebunit o saptamana de dimineata pana seara sa gasesc "perfectiunea".
Climatronik ul nu il consider un factor important in alegerea unei masini, cu ce ma deranjeaza ac ul.
Skip ads

  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am citit toate parerile dumneavoastra. Ma gandeam sa imi achizitionez si eu o masina Opel second din Germania, intrucat din Romania e alta treaba si vad ca la banii astia nu gasesc nimic nou. Prima tinta este Dacia Logan. Apropo, un Opel Vectra second din Germania, la ce pret ajunge ? Ma refer la unul recent din 2002 - 2003 cu toate dotarile de calitate.
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
www.mobile.de
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Prietene, pe forumul asta sunt o groaza de discutii pe tema asta.
Foloseste functia search si inarmeaza-te cu rabdare.
Noutatile sunt urmatoarele: Pretul la Logan a crescut in ultimul an si jumatate, pe cand la masinile folosite aduse din De, pretul a cazut.
  • oclaudiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La o masina straina, cat Km recomandati sa aiba maxim la bord ? Si cat tine motorul in general la Opel ?
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai poata sa tina si 200000 si 500000 depinde mult de stilul de mers si cat de bine e intretinut!
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
oclaudiu a scris:La o masina straina, cat Km recomandati sa aiba maxim la bord ? Si cat tine motorul in general la Opel ?

La banii care ii ai tu , ti-as recomanda un Astra G in 5 usi, maxim 50.000 de km, de prin 2003. Parca de prin 2004 s-au facut Astra Clasic, care cel putin la noi , sunt mai prost facute decat masinile din anii anteriori.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astra Classic se numeste la noi, in germania nu exista varianta asta. Classic e "urata" familiei ca sa zic asa, e facuta din saracie, e facuta in polonia, e facuta cu materiale inferiare celor din de, cu dotari inferioare(gen 2 airbags, saboti pe spate, geamuri clare, fara plasa, fara scut, fara bare deasupra, fara capitonaj capota, fara fara Smile ) si cu o gramada de alte treburi pe care nu vreau sa le spun. Astra Clasic nu este echipata cu 17 dti ci ci cdti de 80cp.
Libra sa stii ca este climatronic si pe y17dt las varianta Elegance, si poti sa gasesti si alte dotari

Jidanii spun cam asa" cea mai buna masina e aia noua, daca nu ai bani de una noua cea mai buna e aia de care ai bani" Smile asa ca oclaudiu sa stii ca intre o masina noua facuta din saracie si un sh bine intretinut si facut la superstandard de calitate eu unul as prefera var 2,
Urca in autocar cu sotia sau prietena, mergi in Germania intr-un oras mare ( gen hamburg, munchen, nuhrnberg etc dar nu in germania de est) si plimbate in autohouse-uri vezi mai multe masini( dar nu cumpara de la turci, rushi sau arabi ) cauta sa aiba toate reviziile la timp si la 30000km si cumpara o masina. In baniii astia iti cumperi masina f buna. Nu te speria de km ca marea maj care ajung in romania au peste 150000 km chiar daca multi creduli cred ca au sub 100000km. o masina bine intretinuta ( ma refer la diesel) mearge si 500000 km . Ai sa vezi in parcuri masini de culoare crem( mertz, bmw, etc) care au fost taxi si au peste 400000km si functioneaza perfect. De preferat sa fie in jurul la 100000km ca sa nu trebuiasca sa ii faci tu o revizie mai substantiala, dar daca are peste 150mii iar e buna ca au schimbat nermtii tot ce putea sa pice la ea. Important sa nu fi suferit accidente majore( cele minore sunt neglijabile gen zgarieturi aripa putin infundata, tripla sparta, etc). Mai sondeaza forumul si ai sa gasesti si alte sfaturi. Bafta
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
iti dau sfatul pe care mi l-as da mie daca ar fi sa imi iau acum masina.
cumpara un astra bertone second. eu mi-am luat un astra g,2002 si parca acum as vrea una un pic mai sportiva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR