Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
multumesc,am sunat si m au pus sa dau mail ca sunt comenzi in avans care inca nu au sosit dar ma trec si eu pe lista de asteptare
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eh bine atunci asteptare usoara sper sa ajunga in timp util. cam ce termen ti-au dat?
ai incercat si la dealeri? incearca la mai multi poate au pe stoc desi e greu in perioda asta
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai ,cica au onorat comenzi in asteptare pe 14 urmeaza pe 19 luni adica ,si cred ca si eu pe 20 si ceva ,daca nu trag prelata pe ea desi nu am ,si o tin in parcare pana rezolv
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
asta cu lista de asteptare tare mi-e ca e un mod de a te agata pentru baza de date si o sa-ti zica de fapt ca mai intarzie, bla bla. sper sa ma insel Smile
Skip ads

  • sansan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si mie mi-au spus la fel. Am sunat mai peste tot, nimeni nu mai are stoc. Urmeaza poate sa se mai primeasca. Oricum daca nu cade niciun fulg de zapada nu trebuie incaltata, deci putem sta asa cu ea pana vine zapada
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca stocurile in Germania sunt 0. Informatia am primit-o de la un amic de la care mai cumpar piese de Opel.
Eu incerc sa gasesc pentru un prieten cu Chevy Cruze [jantele sunt aceleasi ca pentru J].

@sansan - spune-ne te rog pe unde ai sunat. Macar nu mai pierdem timp sunind in aceleasi locuri!
  • sansan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gtt, erebus, revizieopel, anvelope-jante-auto.ro. Am vazut chiar si pe okazii, dar a zis ca nu mai are pentru modelele pe benzina. Majoritatea au zis ca vor aduce, cat este de adevarat, vom vedea Smile
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
incercati si la userul toni_storm de aici de pe forum.....are thread in sectiunea de vanzari
Skip ads

  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la ce scrie in cartea tehnica. Eu am jante de 18'' si am luat 4 jante tabla de la revizieopel si mai trebuie sa iau anvelope.

In carte la mine scrie: 205/60/R16 92T M+S
are ceva daca nu iau 92T? am vazut ca sunt ceva mai rare , si nu prea mai sunt in stoc... presupun ca un indice de greutate si de viteza mai mare este mai bun. Sau gresesc?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
de obicei sunt 205/60/r16 92H nu T (e un fel de standard din ce am vazut eu pt 205/60R16) dar nu e nici o problema cum i-am zis si lui timvte pe pagina trecuta
H sunt teoretic mai performante viteza mazima fiind 210 fata de 190 la T

foarte multe inexactitati totusi in cartile astea, ficare se pare ca are cate o dubiosenie din asta
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles. Mersi de raspuns.
As mai avea si eu o intrebare. Nu stiu ce anvelope sa-mi iau. Smile) As vrea ceva pana in 500 ron bucata.
Ce parere aveti de http://www.anvelonet.ro/pro...id=20560R16HW210X ? Sau de http://www.anvelonet.ro/pro...id=20560R16HGFORW ?

Matador /Hankook / Nokian / Vredestein/ Sunny - Care ar fi mai recomandate ? Si care sunt cele mai proaste din pct de vedere al calitatii.

205/60/R16.
  • pauld

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu mi-am comandat la inceputul saptamanii la revizieopel.ro jantele de otel de 16" cu 130 lei / buc. si de la anvelopejantepromotii.ro Goodyear UltraGrip 8 cu 492 lei / buc.
Au ajuns dar acum am problema ca nu am prezoane pentru ele. Se potrivesc cele de la jantele COSMO de aliaj? Merita sa le pun pe alea sau sa-mi iau altele? Daca trebuie altele de unde sa le iau? Credeti ca la dealeri au? Cam cat costa?

Pentru cei care nu au inca jante, inainte sa le comand pe ale mele primisem de la cineva de la Radacini oferta lor dar erau 130 fara TVA, adica vreo 180 lei / buc. M-am sucit si am luat pana la urma de pe site. Se poate sa mai aiba ca aveau stoc mare.
Skip ads

  • pauld

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2011

  • Mesaj Privat
burtal a scris:... plus ca le poti schimba tu in fata blocului si sa nu mai stai la cozi in perioadele de schimbare cand se aglomearza...
de problema nu cred sa fie dar eu zic sa mai recalculezi situatia....decizia e a ta


Pai si certificatul ala pe care trebuie sa-l luam?
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@pauld: din cate am auzit si citit pe net / ziare , verificarea anvelopelor de iarna se va face de Politist IMPREUNA cu cineva de la RAR. Scopul celui de la RAR este sa se asigure ca anvelopele sunt de iarna. Deci certificatul ala de care se vorbea pe la TV nu stiu cat de mult ajuta.

Referitor la prezoane , te referi la suruburile in care se prinde Janta de tabla de masina? Am fost si eu azi la sediul celor de la reviziiopel sa-mi ridic jantele si nu am primit nici eu prezoane... Eu cred ca se potrivesc cele de pe jantele actuale.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Puteti sa folositi aceleasi suruburi/prezoane. Nu aveti nevoie de altele.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
marius .... http://www.adac.de/infotest...ifen/default.aspx foloseste google translate daca nu intelegi, baga linku si isti traduce toata pagina
dintre ce ai optiuni ai pus Nokian par cele mai perfomante si apoi vredestein ....restul sunt mai low buget low level
vezi si michelin alpin a4 goodyear Ug8 sau conti 830P

paul nici eu nu a primit presoane de la revizie opel si nici nu aveau de cumparat , le poti folosi pe cele de pe masina . singura problema ar fi ca daca ai janta de aliaj acum ele sunt argintii si janta o sa fie neagra, e de estitica Smile

niste lamuriri despre legea minunata
intra in vigoare la 1 nov SI NU ARE TERMEN LIMITA , adica daca e iulie (prin absurd) si e zapada si gheata tu trebuie sa ai cauciucul pus...valabil si daca te duci la munte la altitudini mari unde e posibil sa fie zapada

uite legea http://www.dreptonline.ro/l...rturi_rutiere.php

nu zice nimic de certificatul ala de zici tu...si e oarecum logic (daca eu am caucicurile de acu 2 ani de unde iau certificat?) la fel nu zice nimic de porcariile de le debiteaza la televizor cu fulgu de nea si munti inalti , zice sa fie omulogata de catre directiva UE => daca scrie MS pe cauciuc bine papapa e de iarna conform directivei .....valabil si pt allseason care are MS pe el.
de afltfel in directiva aia nu exista temenul de cauciuc de iarna...exista numai M+S
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:...singura problema ar fi ca daca ai janta de aliaj acum ele sunt argintii si janta o sa fie neagra, e de estitica Smile


Se gasesc capacele negre de plastic de protectie/design pentru piulite. La majoritatea masinilor au venit din fabrica. Se gaseau de vanzare la 8 lei/buc(pret dealer 2010) ceea ce e foarte mult adunat la cate trebuiesc. Eu nu le-am primit o data cu masina si am insistat sa imi dea un set gratuit.


Ultima modificare facuta de bamo la Sam 15 Oct, 2011 12:43 pm
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bamo a scris:
burtal a scris:...singura problema ar fi ca daca ai janta de aliaj acum ele sunt argintii si janta o sa fie neagra, e de estitica Smile


Se gasesc capacele negre de plastic de protectie/design pentru piulite. La majoritatea masinilor au venit din fabrica. Se gaseau de vanzare la 8 lei/buc ceea ce e foarte mult adunat la cate trebuiesc. Eu nu le-am primit o data cu masina si am insistat sa imi dea un set gratuit.


la revizieopel.ro se gasesc la 3 lei/bucata
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@bamo
Am vre-o 12 bucati negre...daca le vrei da-mi un mail sa stabilim ce si cum...restul poate le gasesti la magazin.


Ultima modificare facuta de RaduRek la Sam 15 Oct, 2011 8:04 pm
  • sansan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pauld a scris:Au ajuns dar acum am problema ca nu am prezoane pentru ele. Se potrivesc cele de la jantele COSMO de aliaj?


Mie la service cand mi le-au montat mi-au zis ca NU ! Mi-au si aratat ca cele de pe cosmo (jantele de 17 de aliaj) au hexagon mai mare pe exterior si ca risc sa-mi pice daca merg cu viteza mare si nu le strang din cand in cand sau daca nu-mi iau speciale pentru janta de tabla. Fiind in Braila (home town Very Happy) m-am dus la radacini, si tipul m-a asigurat ca sunt aceleasi prezoane, sa stau calm. Confused

Ce stiu sigur e ca luni ma duc la dealerul din Bucuresti de unde le-am cumparat sa ma linisteasca.

PS: Pentru cei care au urmarit topicul, am gasit jante pana la urma.
PS2: Urate mai sunt rotile fara capace Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR