Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Povestea pe scurt: in urma cu 4 saptamani un "destept" da in spate fara sa se uite si se opreste in mine. Printre "placerile" produse in urma acestui incident se numara si radiatorul de clima indoit (nu spart).
Cum asigurarile se misca foarte repede (o sa deschid un subiect si pe tema asta), m-am pus sa repar masina pe banii mei si am ajuns la capitolul radiator clima.
Cum piesa originala 99% n-o sa mi-o accepte cei de la Astra Asigurari, m-ar interesa pareri avizate despre firmele producatoare.
Nissens am vazut ca sunt cele mai ieftine, dar pe alt forum am gasit ca dupa un an si ceva a cedat radiatorul.
NRF sunt ca pret intre Nissens si Behr-Hella, Valeo, Delphi, dar nu stiu nimic despre calitatea lor.
Behr-Hella si Valeo am inteles ca echipeaza masinile din fabrica, deci teoretic calitatea lor ar trebui sa fie cea mai buna, dar si pretul este pe masura.
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut,
in primul rand, sper sa-ti rezolvi problemele cat mai repede si cat mai ieftin...
eu am schimbat radiatorul de ac de curand si am ales nissens.
sunt convins ca valeo sau hella sunt mai bune calitativ, insa pe asta mi l-a recomandat mecanicul meu, desigur eu dorind sa obtin un pret mai mic, dar sa nu iau o petarda. deocamdata n-am probleme, insa n-a trecut prea mult timp de cand l-am cumparat, au trecut vreo 8 luni. sa vedem Smile
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nissens si la mine. Merge de 1 an fara probleme.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Va relatez din cele spuse de cineva care repara instalatii AC auto de multi ani:
Nissens sunt printre cele mai proaste. In general nu tin mai mult de 2 ani. S-au corodat sau fisurat chiar si mai repede.
A avut surprinderea sa revina o persoana la el chiar si cu radiator Behr schimbat nou. (poate defect de fabricatie).
Parerea mea ar fi sa insisti la asigurari sa-ti puna original, ASA CUM ARE MASINA. Daca nu vor pune ce-o fi mai scump din ceea ce-ti ofera, insa sa-l pastrezi pe cel original si sa-l reconditionezi daca se poate.
Mai sunt si altele de spus dar cred ca e prea tarziu deja.
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@AdyBossu: Merci de info. Momentan nu e prea tarziu, deoarece asiguratorul vinovatului mi-a respins acceptul de plata, pe motiv de inscenare de accident. Voi relata mai multe la sectiunea "Discutii Generale" cand voi avea timpul si dispozitia necesara sa povestesc patania pe larg.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu cedezi nici in ruptul capului in fata asiguratorului. Asa fac astia de la firmele de asigurari gen Carpatica si Euroins in ultimii ani. Cunosc personal cazurile unor apropiati. Au reclamat pagubitii chiar la OPC. Unii au rezolvat pana la urma, altii au renuntat sa mai lupte impotriva lor. Succes !
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nissens ,printre cele mai proaste? E asta nu cred pt ca sunt mai multi producatori de masini care le au ca si echipare de fabrica. Am avut original pana in aprox 8-9ani al masinii,va fac poza la el sa va convingeti ca arata fb ,iar cel montat de mine arata foarte bine !
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Offtopic Eu nu inteleg cum isi iau licenta asig gen Carpatica Euroins (adica inteleg - mita e in floare ) ! Am avut si eu probleme cu Carpatica...am platit din buzunar 2500 euro. Nu mai faceti frate asigurari la petarde din asta de companii de asigurare...eu unu nu mai fac... Bine am inteles ca nu tu aveai asig la ei ci celalalt dar ziceam ca idee.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In cazul meu e vorba de Astra Asigurari. Nici ei pare-se ca nu-si respecta obligatiile.
Oricum in cazul in care voi obtine despagubirea masina va vedea radiator original.
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
in legatura cu asigurarile - eu am RCA la BCR si CASCO la fel din 2008.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu te grabi sa iti schimbi radiatorul de Ac (sau alte piese) oricum e iarna , eu unul nu folosesc AC-ul iarna (ii mai dau drumul cateodata ca asa e bine din cate am inteles), daca astia de la Astra vad ca iti iei radiator(sau alte piese) sau ca ai macar intentia sa le cumperi din banii tai o sa te despagubeasca foarte greu , parerea mea e sa refaci la ea(masina) doar ce e vital , fara de care nu poti merge ,si s-o lasi asa busita chiar daca arat rau si sa ii pistonezi si in primul rand sa le zici ca nu ai bani , sa te minunezi la sume gen 300-400 lei. (le zici ca e jumate' din salaru' tau pe o luna kkturi de astea) .
Pe tine te intereseaza sa iti rezolvi problema nu impresia unor lor despre tine ca persoana.
Iar cand te despagubesc sa fii foarte atent la tot ce scriu pe deviz ,piese care trebuiesc inlocuite, reparate , ore de manopera.
Au patit si altii sa plateasca 50%din manopera.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Atentie, daca iti schimba radiatorul sa includa in deviz si reincarcarea instalatiei cu agent frigorific, NU doar schimbarea radiatorului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR