Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua tuturor,
cam la 90.000km am avut o problema de vana EGR destul de ancrasata + cotul dintre turbo si radiatorul de aer fisurat + electrovana ce regularizeaza presiunea de actionare a regulatorului turbo ... rezolv totul prin curatare + o garnitura de diametru interior mai mic pentru intrarea gazelor arse spre EGR, cot nou si electrovana noua ... totul ok lucrurile revin la normal ... dupa 3 luni electrovana devine zgomotoasa ... deranjant de zgomotoasa ... desi masina e ok zgomotul persista ...
demontez electrovana, curat cu un diluant, varific, montez la loc ... ok iar zgomotul dispare ... dar doar pentru 3 zile ... a mai intilnit cineva asa ceva ? cum s-a rezolvat ?
multumesc pentru o idee
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua,
raspund tot eu ca poate cineva se mai loveste de problema asta ...
neavind o electrovana sa o schimb pe cea zgomotoasa, am continuat s-o folosesc pe cea pe care o aveam ...
cu timpul zgomotul s-a atenuat ... si iata dupa 5 luni a disparut total ! iar masina merge ok
iata si o alta constatare: intre cele doua electrovane, cea originala si cea cu care am schimbat-o, este o diferenta evidenta
cea originala provoca un comportament al motorului mai retinut ... cam puturos ... dupa inlocuire motorul a redevenit mult mai sprinten ... mai nervos ... mentiunez ca cele doua sunt identice ...
toate bune tuturor
  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR