Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
am fost azi la mecanic si a pus din nou testerul pe masina si i-a dat iar eroarea cu abs-u, a sters-o si dupa 50 m facuti iar s-a aprins, a zis sa ma duc dupa anu nou sa se uite la toate instalatia electrica,unde nu face contact calumea si vom vedea.

pe afisajul de la ceas imi da eroarea brake pad check,ceva de genu asta, ce poate fi? a apasat frana si se aprind toate stopurile si cel de pe hayon,placutele sunt noi schimbate,ce ar putea fi?
nu imi apare nici un martor,imi scrie doar langa ceas,sa fie discurile sau lichidul de frana?discurile posibil ca trebuiesc schimbate,dupa spusele a 2 mecanici... nu stiu
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
brake pad check=verifica placutele de frana,ai MID pe masina,sigur ai senzoru de la placute rupt sau a atins pe disc si la tocit
placutele se verifica demontand care o roata daca mai au 2 mm de ,,,carne,,,se vor schimba
  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
poi tot asa imi arata si inainte si dupa ce am schimbat placutele de frana,si nu am facut nici 500km de atunci,si am pus trw nu is orice totusi,si nu am un stil agresiv sa zic ca s-au mancat,ceva senzor sau cablu e posibil,mersi pt sfaturi
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Frate nu ai inteles ca placutele vechi le-ai schimbat prea tarziu si ti-au retezat zenzorul de la placate pentru ca asa este normal. Tu ai schimbat doar placutele nu si cablurile care duc la ele si de aceea te avertizeaza mereu.
  • DenisMihai

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna, am si eu o problema cuceasurile din bord nu mai functioneaza nici unu, dar becurile functioneaza normal ce ar putea sa fie problema? masina este un zafira din 2003 cu motor de 2.0 y20dth va rog ajutatima daca stie cineva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR