Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Despre reptilieni, dar pentru papagali Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine, ca sa fim corecti, are dreptate la partea cu bancile si dobanda. Dar am postat linkul tocmai ca sa arat ca oamenii dau linkuri fara sa stie despre cine e vorba ci doar pentru ca le este sustinuta ideea.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Evident, bancile au profitat din plin de "virtualizarea economiei" dar asta PENTRU CA AU FOST LASATE Wink
Dintr-un motor destinat sa finanteze economia reala (piata de actiuni) Bursele s-au transformat intr-un motor de specula ordinara pe spinarea economiei reale prin "produse" financiare care nu mai au nimic de a face cu realitatea.
Dobanzile insa nu au fost niciodata atata de mici, ma refer la cele cu scopuri "lucrative" (eu am avut 3.8 dobanda la casa, eu zic ca e rezonabil, daca scadem sa zicem 2% inflatie).
Ca rezolvare, eu zic ca ar trebui despartita activitatea de "banca cu publicul" de cea de "banca de investitii" (speculative) astfel incat micul depunator sa nu ramana "in chiloti" de pe urma riscurilor la care nu a consimtit si de pe care, oricum, nu ar fi profitat si "interzicerea" de facto al anumitor tipuri de operatii bursiere (pur speculative) printr-o fiscalitate extrem de aspra.
Iesirea in strada cu slogane "Peace and Love" nu este decat o modalitate ridicola de a protesta Wink
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Daci
Ma bucur ca ai pus acest clip! L-am gasit si eu intr-o editare ce continea si alte secvente! Urma sa fac un cutting si sa-l postez aici
Aceasta este atmosfera reala de la Bruxelles, nu cosmetizarea in care nea Sarko apare indragostit de tanti Merke!
Grecia este in faliment nedeclarat inca, chiar daca mai mult de 100 de miliarde de euro i-au fost taiate din datoria suverana! Noua infuzie de recapitalizare a bancilor arata cam asa: La fel ca si in Romania, atat Germania cat si Franta au lanturi bancare in Grecia. Sarko si Merke vor umple cu banuti fiecare lantul sau de banci. iar acesti bani se vor intoarce in scurt timp catre ei cu dobanda cu tot! Prin urmare.....coma de gradul IV in scurt timp! Vreau sa vad ce vor spune astia doi cand se va rascula Spania, Italia si Portugalia, cerand binenteles indreptatit ca si datoriile lor sa fie injumatatite cel putin! Pentru ca legea in UE este bazata pe egalitate in zona Euro! De ce grecii sa belfereasca cheltuind banutii iar acum sa fie iertati...vor vrea si astia acum.... Smile

La noi circuitul banilor este cam asa: Politicul imprumuta de la FMI si Banca Mondiala banutii, ne nationalizeaza noua aceste datorii si cu banutii intrati toti in BNR care nici pe departe nu este o banca nationala, aceasta capitalizeaza toate sucursalele straine a bancilor din Romnaica, acestea varsand toate profiturile catre tarile lor! Prin urmare "prostimea" plateste de doua ori......cand vine scadenta catre FMI, dar si dobanzile aberante pe care le suporta cand se imprumuta la una din aceste banci! Cam asta fac hienele astea cu populatia tarii...
De aceea BNR are declarat peste 33 miliarde Euro si romanul nu a simtit nici o imbunatatire a traiului de pe urma acestor imprumuturi uriase, pe care trebuie sa le platim!
Nigel Frage a declarat pentru Romania:
Aderarea la Uniunea Europeanã se va dovedi a fi o greºealã istoricã uriaºã pentru þara dumneavoastrã, pentru cã ce aþi fãcut e sã intraþi într-un sistem care este din ce în ce mai mult ca cel pe care l-aþi pãrãsit acum 20 de ani. Este o greºealã foarte mare, iar clasa voastrã politicã, politicienii voºtri, birocraþii, sînt practic cumpãraþi cu bani, foarte mulþi bani.

Sunt din ce in ce mai convins ca falimentarea Bancorex, BCR, Banca Albina si altele , a fost concertata de institutii ca SRI, SIE si alte servicii, impreuna cu politicul, pentru a face loc celor straine care jupoie pe romanasi si trimite tot la matca lor!
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat


  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
My kid told me the other day he was at Occupy Wall Street
I told him the same thing my father told me at that age (when I was a hippie), "Get a job."

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
"Get a job." = "Be a slave" ? Oare?
Why dont: "Have a business!"Idea ...sorry, this is for jews.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
lasa vraja pentru luzeri, din munca, nu din meetinguri si strigand lozinci razbesti in viata Exclamation
Asta exceptand juniorii de bani gata, unde "sclavii" sunt mama-tata Embarassed
Un job nu inseamna doar vanzator la pizzeria din colt, daca ai fost inteligent/smecher si ai invatat o meserie cautata pe piata muncii se traieste bine si dintr-un "simplu" job Exclamation
Pana la urma, si presedintii multinationalelor sunt "sclavii" detinatorilor de capital/actionarilor...
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E treaba ta cum iti traiesti viata ta. Sau, stai putin, mie mi te referi sau lui @vladf? ...@sorin.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca intelegi la fel de bine filmuletele pe care le tot pui ca si postul lui Sorin parca se mai lamuresc unele chestii pentru mine...

Ideea e: Munca, utopie nu exista, nu se poate sa stam toti acasa fara griji si cu toate cele necesare pe masa, in casa... au mai incercat si altii si de fiecare data s-au ales cu acelasi rezultat.
Munca inseamna sclavie doar daca ai fumat ceva inainte sa gandesti asta.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
O imagine in loc de raspuns Wink

http://www.theplaintruth.co...5392a1b43c970b-pi
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mersi domnilor moderatori! Taiati unde trebuie ca sa mearga discutia intr-o singura directie, cea promovata pe televizor.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ieri s-au operat numeroase arestari in UK, unde o mare piata era ocupata de militanti ai acestei miscari. Dar marea lovitura sub centura au primit-o Sarko si Merke de la premierul Greciei. Cu toate ca tara asta este practic in faliment nedeclarat, avand datorii astronomice, statul grec organizeaza referendum, intrebandu-si cetatenii daca sunt de acord cu noile imprumuturi, implicit cu masurile de austeritate ce decurg din aceasta "afacere". Binenteles ca cel putin 8 din 10 greci vor spune un NU raspicat, lasand cu buza umflata pe Sarko si Merke in incercarea lor de a cumpara efectiv Grecia, urmand ca in scurt timp aceasta sa iasa din zona Euro, dand startul dezmembrarii totale.
Vom trai si vom vedea, sau mai bine zis ....vom trai si vom simti evolutia evenimentelor!
Vorba unui amic....UE am vrut.....UE luam cu sacii! Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu imi doresc sa spuna un NU foarte raspicat. Abia astept sa-i vad vanzand cartoane, cum au facut argentinienii acu 20 de ani, si spaland wc-uri, treaba care acu o fac romanii pentru ca grecii is prea cu nasul pe sus ca sa o faca. Sa isi mai aduca si ei aminte ce e aia munca, ca de vreo 20 de ani stau numai pe banii din turism si pe banii din maslinele culese de romani. Maica-mea a slugarit in Grecia 5 ani cu 500EUR pe luna asa ca stiu despre ce vorbesc.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu o sa si spuna... si, odata reveniti la drahma, o sa recheme la munca pe cei din cele 580 de meserii "grele" plecati in "concediu" la 50 de ani, o sa puna impozite pe flota si popime, o sa taie functionarimea care, in unele sate, reprezinta 50% din populatia salariata, etc, etc...
Ca nu o sa mai fie nici "cuplul mitic" Sarko-Merkel la putere, nici dreaq' nu o sa-i mai aleaga Twisted Evil

http://www.nytimes.com/2010...al/12pension.html
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Anunþul premierului elen cã va permite cetãþenilor sã decidã asupra adoptãrii pachetului internaþional de salvare a ºocat elitele politice din Europa ºi a trimis bursele de pe continent într-o cãdere spectaculoasã.

Ministerul elen al Apãrãrii a anunþat, marþi, înlocuirea întregului Stat Major al forþelor armate.
Mãsura a fost anunþatã dupã declanºarea unei crize politice care riscã sã ducã la cãderea Guvernului ºi dupã ce premierul grec a anunþat convocarea unui referendum privind planul european de salvare a þãrii.

Ultima masura ma face sa cred ca vor urma convulsii majore in Grecia!
In fine...nu pe greci trebuie sa-i plangem. Sa ne gandim doar ca acestia au 5 lanturi bancare in Romania si atat statul nostru cat si zeci, poate sute de mii de romani sunt vasali acestor sucursale. Ori daca Grecia trece la drahma, automat face si nationalizare! Nici nu vreau sa ma mai gandesc la ce va urma....
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Laughing NEW YORK: Poliþia zdrobeºte miºcarea "Ocupaþi Wall Street"
mai multe aici Laughing Laughing
cei drept au cam stat destul in parc si pe mancare moca
Ps
gata cu vacanta trebuie sa treaca la munca in folosul comunitatii
livestream
http://www.livestream.com/?...paign=footerlinks
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR