Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am o problema , aparuta acum cateva zile in urma: imi iese un fel de "praf" .. Ideea e ca imi face doar cateodata,. Nu stiu ce este si daca ati putea sa imi dati un sfat , poate imi spuneti si cum ajung mai in interiorul bordului , la filtrul respectiv.
Multumesc.


Ultima modificare facuta de redmann la Mar 19 Sep, 2006 5:50 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La ventilator ajungi pe la motor. Scoti chederul si plasticul de langa parbriz, calandru parca ii zice. Ai la mijoc acolo sub filtrul de polen ventilatorul. Apropo: tot acolo ai si rezistentele pt treptele 1-3, poate ti s-au stricat deja si ai nevoie sa stii unde sunt.
  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
hmmm, stai asha putin.... filtrul de polen nu e pt aer conditionat? eu asha stiam; si nu am AC la masina mea; motorul stiam ca e sub plasticul ala, nu stiam ca si rezistentele sunt acolo, asta e un sfat util.
Si apropo de filtru polen, eu nu am vazut nici un filtru acolo, chiar ma gandeam ...ventilatorul asta baga aerul asha cum il ia de afara sau il mai filtreaza pe undeva...? ...se pare ca nu. Am dreptate? Question
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai uite cum sta treaba: la un Opel Astra Caravan din 93 fara AC are filtru de polen. Dar nu crezi ca e mai util sa desfaci acolo? Ai doar 2 clipsuri, nimic mai mult. Baga un ochi si zi-ne si noua cum sta treaba, poate o fi si filtru (prafuit). Very Happy
Skip ads

  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
deci m-am uitat deja sub plasticul ala, am ajuns la motor; nu am vazut decat motorul ala de la ventilatie si inca un motorash de la sistemul de stergatoare; deci nu am vazut nici un filtru...o sa ies curand in pauza de masa sa ma uit dupa rezistentele alea de care zici, dar filtru nu este nici unul.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Atunci cred ca ar trebui sa pui unul. Cred ca intra bine. Iar cu praful, cred ca s-a acumulat prin tubulaturi iar acum scapa cand umbli la manetele alea.
  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sincer sa fiu nu stiu cum arata un filtru de ala, eu m-am uitat pe acolo cu destul de multa atentie dar nu am vazut nici un filtru...dupa rezistente nu m-am uitat Sad
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Filtrul vine imediat sub capacul care l-ai desfacut. E dreptunghiular si se sprijina pe o margine subtire a carcasei. Cand este montat nu mai vezi nici ventola, nici nimic. Fa o poza daca poti si-ti arat unde vine.
Skip ads

  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
in cazul asta e clar ca nu am filtru; o sa incerc sa fac o poza cu telefonul dar nu shtiu cum sa o descarc ca sunt la servici; ideea e ca fumul ala sigur nu e de la lipsa filtrului ca pana acum cateva zile nu facea... o sa arunc o privire la rezistentele alea..sper sa-mi dau seama care sunt ...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ai un id de mess? da-mi un pm.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu cred ca are filtru de polen..........acum 2 saptamani am schimbat aeroterma si nu am gasit nimic
  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:nu cred ca are filtru de polen..........acum 2 saptamani am schimbat aeroterma si nu am gasit nimic


aeroterma e doar motorul ala de sub plasticul ala de sub capota, nu?
Mai are in rest alte chestii care ar putea influenta comportamentul aerului undeva in bord? sau e doar ventilatorul ala si ceva rezistente tot pe acolo ?
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Al meu, io cred ca ti se va strica motorul de la vent. mai exact periile colectoare. Fumul de care zici tu este din motorul electric care e pe duca. In general asa se manifesta un motor electric cand i se termina "viata".
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
aeroterma insemnand ........aeroterma adica cu tot cu caloriferu de caldura de jos
  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
aham ...


Ultima modificare facuta de redmann la Mar 19 Sep, 2006 5:48 pm
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
A mea este din 95 si nu are filtru de polen. Sau o'poate nu stiu eu cum arata acel filtru.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur e vorba de abur si nu de fum , la fel am patit si eu .
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acum m-am uitat putin prin documentatie , Vectra nu este echipata cu filtru de polen .
Aburul poate sa apara fie de la lichidul de racire fie de la apa care a patruns in corpul aerotermei si de acolo mai departe . In cazul asta verifica canalul de scurgere a apei (un furtun de cauciuc turtit lateral) pentru grila de aer sa nu fie infundat cu praf si frunze .
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Tot ce e posibil ca Vectra A sa nu aiba filtru de polen (nu mai tin bine minte). Ceea ce vreau eu sa subliniez este daca s-ar putea monta unul ca la Astra F, care are cam aceeasi pozitie a ventilatorului ar fi foarte bine pentru voi, posesorii de Vectra A.
Iar faza cu "fumul" eu zic ca am lamurit-o. Este spart radiatorul de interior, daca cineva ar avea niste poze / instructiuni de demontare a-ti fi de un real ajutor.
  • redmann

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buc
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
....


Ultima modificare facuta de redmann la Mar 19 Sep, 2006 5:50 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR