Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Mariusiik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Ciao

In vara aceasta am avut bucuria sa trec de la o Dacia Berlina la un Opel Corsa 1.0 Ecotec 2001. Am luat-o la second hand si totul era ok, am testat-o la reprezentanta Opel din Timisoara. Insa cu timpul m-am obisnuit cu sunetele ei si acum, mai ales de cand a venit frigul, aud un sunet ciudat de la motor.

Cand accelerez se aude un carait ca si cand sorbi cu paiul dintr-un pahar cu apa aproape gol. Acest sunet persista pana cand trec de 2000 de ture sau pana cand motorul s-a incalzit bine. Dupa ce motorul se incalzeste, se aude foarte vag.

Am fost la un mecanic si mi-a spus ca nu-i nici o problema pentru ca motorul isi deschide o a doua valva prin care trage aer. Eu, din pacate, nu ma prea pricep la motoare doar ca acest sunet ii sacaitor si nu l-am auzit in vara.

Stie careva daca ii normal acest sunet sau trebuie din nou sa sar cu niste bani la mecanici? Uleiul ii schimbat acum 3 luni (1500 km) si a fost adus din Germania (semisintetic) deci nu cred ca ar fi o problema aici.

Aaaa si mi-ar trebui si mie un manual pentru Opelul meu, macat in engleza. Ce am primit eu e in spaniola Smile. De unde as putea face rost de unul?

Best regards!
  • cosminsideras

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2005

  • Mesaj Privat
salut, vezi citeste pe aici pare a fi problema cu avansul, daca iti caraie cand motorul e subturat, cand urci o panta sau ceva ..
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Vezi manual la:
http://vauxhall.co.uk/owner...loadManuals.jhtml
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu va suparati dar, din noiembrie de cand a postat omul, sunt ferm convins ca si-a rezolvat problema pana acum Smile
  • Mariusiik

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Va multumesc,

pana la urma am fost cu ea la reprezentanta, am schimbat filtrele, a trecut masina prin teste ... a reglat-o putin si nu a mai facut urat.

Acum, dupa vreo 2 ani am probleme cu distributia. Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR