Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • CARBUNE RAZVAN

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
ca intra turbina la peste 2000 de turatii imi arunca ulei p la egr puteti sa-mi spuneti care este cauza ,am egr mecanic nu-i electronic repet,va rog daca imi puteti da un raspuns plssss.VA MULTUMESC
Skip ads

  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Mai baiatule ai disperat lumea cu discutiile tale, iar pe langa faptul ca nu intelegi mare lucru despre masini mai esti si puturos pe deasupra, daca dadeai search, cu putina rabdare gaseai problema ta rezolvata in detaliu exact asa cum iti trebuie tie adica la nivel de gradinita.
  • CARBUNE RAZVAN

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
bay andy....daca este forum ar trebui sa se ia indiscutie orice problema indiferent daca a mai fost discutata sau nu si indiferent de nivel gradinita sau facultativ:)))))......si daca stai bn sa te uiti fiecare prob care a mai fost discutata nu ii exact la fel fiecare cu simptomele lui........asa ca nu treb sa ne hazardam.....
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
desurubezi cele 3 suruburi torx ale capacului de plastic de pe motor.desfaci suruburile de la supapa EGR dar si furtunelul acela subtire de la vacuum.cand ridici supapa ai grija la O-ringul de cauciuc sa nu-l rupi.in gaura de pe galerie bagi o carpa sa nu intre praf,mizerii sau sa-ti cada ceva....se ia supapa EGR se spala cu motorina sau benzina PE EXTERIOR atentie daca folosesti benzina sa nu-ti intre la membrana. se curata ciuperca(parghia de actionare) cu o panza de bomfaier ATENTIE SA NU ZGARII ACEA PARGHIE o lasi la inmuiat si dupa aceea cu o bucata de lemn de esenta moale (brad) freci pana capata culoarea inox-ului.poti sa incerci si cu hartie abraziva DAR CU FOARTE MARE ATENTIE SA NU LASI URME. inainte de montare verifici daca membrana este ok,adica daca tine la limba cand vacumezi tu. montarea se face invers demontarii cu mare atentie sa nu uiti carpa in galerie sau sa-ti cada ceva... (spre binele tau).spor la munca
Skip ads

  • CARBUNE RAZVAN

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
aha oare treb curatata ca sa nu-mi mai arunce ulei pe la ea?tre sa desfac si interioru unde-i membrana?
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu-ti recomand sa o desfaci.incearca sa vezi daca e membrana buna facand testul cu limba cand vacumezi.daca tine la limba cateva secunde e bine,daca nu tine.... e bun de schimbat egr-ul
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca ajunge ulei la egr ai turbina dusa.
  • CARBUNE RAZVAN

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am verificat turbina pe tester si baga valori normale se si simte cand intra la 2200 ma baga in scauneacum na...nush c sa zic
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca ajunge ulei la egr NU e turbina dusa,stai linistit
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR