Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • w1sh

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare..am si eu un opel astra g si se pare ca sunt obligat sa schimb anvelopele pentru iarna...nu stiu daca am all season...(masina a fost noua),cum imi pot da seama daca sunt all season sau sunt de vara.
Si pentru anvelope de iarna ce mi-ati recomanda ?,,dimensiunile care sunt le am sunt 195/60/r15..mersi
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa aive M+S pe ele si semnul fulgului de zapada sau varf de munte inzapezit.Sunt singurele omologate conform noii ordonante 5/2011
  • w1sh

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Sa aive M+S pe ele si semnul fulgului de zapada sau varf de munte inzapezit.Sunt singurele omologate conform noii ordonante 5/2011


nu am nici un fel de semn din ce ai spus mai sus:(...se pare ca va trebuie sa cumpar de iarna ceva...ceva recomandari de anvelope?...daca tot dau un ban sa fie de calitate
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In principiu orice ai lua trebuie sa fie "proaspete" adica acolo unde scrie pe anvelopa "DOTxxxx", ultimele 2 cifre sa fie 11 (nu te lua dupa ce spune vanzatorul, uita-te la fiecare cauciuc cand le cumperi). De asemenea, pentru ca ai deja cauciucuri de vara, cauta sa iei cauciucuri dedicate de iarna, nu all season (la marcile cat de cat respectabile prezenta fulgului de zapada cum zicea colegul mai sus inseamna in general cauciuc de iarna dedicat).
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Anvelopele ce au insemnele "M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S” sunt acceptate ca anvelope de iarna! Fulgul nu este obligatoriu!!


Cei care mai au inca dubii sa isi printeze imaginea de mai jos!


Surse:

http://bigboystalk.blogspot...ai-la-putere.html
http://www.avocatnet.ro/con...71/avocatnet.html

Rog moderatorii sa ia in considerare postarea in cadrul sectiunii Anunturi Importante a unei informari legate de obligativitatea anvelopelor de iarna.
Cred ca sunt peste 5 topicuri in care s-a tot discutat ce si cum, si se pare ca in fiecare zi mai apare unul! Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@w1sh Daca mergi doar prin oras.Tinand cont ca zapada si polei se gaseste maxim 10 zile pe an.I-ti recomand sa le iei pe cele mai ieftine.
Daca i-ti place sa te dai tare si mergi si pe afara atunci recomand ceva mai de calitate.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Iata ce am gasit pe net:
Anvelopele de iarnã sunt cauciucuri special construite pentru a oferi o aderenþã adecvatã atunci când temperatura de afarã a scãzut sub 7 grade sau carosabilul este acoperit cu zãpadã, gheaþã ori polei. Din punct de vedere juridic ne referim la anvelope de iarnã atunci când vorbim despre acele anvelope care respectã ºi sunt omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului Europei din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor ºi ale remorcilor acestora, precum ºi montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizaþiei Naþiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizaþiei Naþiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, dupã caz. Conform Directivei Europene 92/23/CE din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor ºi ale remorcilor acestora , anvelopele de iarnã se individualizeazã prin prezenþa simbolului M+S, M/S, M-S, M&S. Anvelopele all-season sau mixte nu sunt asimilate anvelopelor de iarna, termenul "all-season'' fiind doar o denumire comercialã. Folosirea acestor anvelope nu vã scapã de la amendã în cazul în care se îngreuneazã circulaþia din cauza faptului cã nu sunteþi echipaþi corespunzãtor de iarnã. Pentru ca o pereche de cauciucuri sã fie considerate anvelope iarnã trebuie sã se regãseascã pe acestea, pe lângã M+S, M/S, M-S, M&S ºi câteva semne distinctive, precum un fulg de nea ºi o creastã alpinã. Un alt lucru foarte important este faptul cã atunci când le veþi monta, chiar dacã e vorba despre anvelope iarnã second hand, trebuie sã obþineþi de la service un certificat de conformitate, prin care se atestã faptul cã anvelopele sunt de iarnã. În cazul în care aþi cumpãrat cauciucurile ºi le-aþi montat înainte de intrarea în vigoare a legii ºi nu aveþi un astfel de certificat de conformitate, va trebui sã obþineþi unul, altfel sunteþi pasibili de amendã. Cât poate sã ne coste neutilizarea pneurilor de iarnã? Prin OG nr. 5/2011 s-au adus unele modificãri la OUG nr. 195/2001 privind circulaþia pe drumurile publice, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, astfel:Articolul 102 alineatul 1, punct 28. - Constituie contravenþii ºi se sancþioneazã cu amendã prevãzutã în clasa a IV-a de sancþiuni urmãtoarele fapte sãvârºite de persoane fizice:conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zãpadã, gheaþã sau polei, fãrã ca acesta sã fie dotat cu anvelope de iarnã, iar în cazul autovehiculului de transport marfã cu o masã totalã maximã autorizatã mai mare de 3,5 tone ºi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducãtorului auto, fãrã ca acestea sã fie echipate cu anvelope de iarnã pe roþile axei/axelor de tracþiune sau fãrã a avea montate pe aceste roþi lanþuri sau alte echipamente antiderapante certificate.Ceea ce înseamnã cã amenda va fi de pânã la 4.000 de lei, în plus reþinându-se certificatul de înmatriculare, adicã a talonului, eliberându-se o dovadã înlocuitoare fãrã drept de circulatie. La Articolul 112 alineatul (1), dupã litera h) se introduce o nouã literã, litera h1), cu urmãtorul cuprins: Certificatul de înmatriculare, sau de înregistrare, ori dovada înlocuitoare a acestuia se reþine de cãtre poliþia rutierã atunci când autovehiculul nu este dotat, la circulaþia pe drumurile publice acoperite cu zãpadã, gheaþã sau polei, cu anvelope de iarnã, iar autovehiculul de transport marfã cu o masã totalã maximã autorizatã mai mare de 3,5 tone ºi autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducãtorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnã pe roþile axei/axelor de tracþiune ori nu au montate pe aceste roþi lanþuri sau alte echipamente antiderapante certificate. Pe lângã OUG nr. 195/2002, se mai modificã printre altele ºi OG nr. 43/1997, privind regimul drumurilor, La articolul 61, dupã alineatul (2) se introduce: pe lângã amenzile contravenþionale aplicate persoanelor fizice ºi juridice de cãtre personalul cu atribuþii de inspecþie ºi control împuternicit de Ministerul Transporturilor ºi Infrastructurii pentru nerespectarea prevederilor referitoare la circulaþia pe drumurile publice cu depãºirea masei totale maxime admise, maselor maxime admise pe axe ºi/sau dimensiunilor maxime admise prevãzute în anexele nr. 2 ºi 3, contravenientul are obligaþia de a achita în contul Companiei Naþionale de Autostrãzi ºi Drumuri Naþionale din România - S.A., respectiv al administratorului drumului, cu titlu de tarif de despãgubire.Acest lucru înseamnã cã, în caz de accident, la sancþionarea cu amendã se mai adaugã ºi o sumã reprezentând costul reparaþiei drumului, dacã este cazul.
Concluzia finalã este una singurã: cel mai bine este ca maºina sã fie echipatã cu anvelope iarnã, atât din punct de vedere al siguranþei persoanelor din habitaclu, cât ºi a banilor din bugetul personal. Dacã nu aveþi maºina echipatã cu anvelope de iarnã, fie ele ºi anvelope iarnã second hand, veþi realiza cu siguranþã cã suma reprezentând amenda ar fi putut fi folositã pentru achiziþionarea a cel puþin un rând de pneuri de iarnã. Asta dacã ne referim doar la situaþia cea mai puþin nefericitã, în care nu trebuie sã plãtiþi ºi eventuale despãgubiri celor de la drumuri. Din pãcate, cei care nu au aplicat principiul "iarna car ºi vara sanie" (adicã nu ºi-au cumpãrat anvelope de iarnã la preþuri rezonabile în vara acestui an) trebuie sã se aºtepte la cheltuirea unui buget substanþial: pentru un set de 4 anvelope iarnã noi, preþul de bazã estimat este de 650-700 lei, în funcþie de brand putându-se ajunge chiar ºi la 2.000-2.500 lei. De preferat este sã cumpãraþi anvelope de iarnã noi, nu second-hand, în al doilea caz economiile fiind destul de mici, de numai câteva zeci de ron.
Iarna nu-i ca vara! Very Happy
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Obligatoriu toate 4 roti sa fie echipate cu gume de iarna!? Daca eu le am de anu trecut, cine imi da mie certificat de conformitate, sa ma duc la un service sa se uite si vada ca is, si sa imi ceara pe certificat o suma buna, ca na, daca nu ai, esti pasibil de amenda!?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Certificatul ala a fost o vorba.
Eu nu am vazut in Articolul de lege nimic pomenit de vreun certificat.
  • dorel.dorel

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o nelamurire despre cauciucuri de iarna ale mele sunt m+s sunt bune pentru iarna ca am inteles ca se leaga politia si de ele astept un raspuns concret
  • cobalt

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sal, paperi si pareri, si acum nelamurirea mea: in carte am doar 165 cu mai multe inaltimi; 60, 65, 70, 75, daca am deja 2 noi dar sunt de 175 sunt acoperit in fata politiei? sau nu?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In legatura cu anvelopele de iarna.
Atata timp cat au semnul M+S ; M-S ; M.S esti in regula.
Problema apare daca se ia de dimensiuni ca nu sunt trecute in carte.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca ai talon nou, e OK, in asta nou nu mai sunt trecute dimensiunile omologate, si ar trebui sa fie control mixt, cu RAR-ul, ca sa te poata amenda... ce, credeti ca politistii stiu pe de rost ce dimensiuni de gume sunt omologate pe ce masini? Poate in 1981 stiau, ca atunci aveai 4 modele de dacie si atata, ca masinile straine nu erau oprite...
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:daca ai talon nou, e OK, in asta nou nu mai sunt trecute dimensiunile omologate, si ar trebui sa fie control mixt, cu RAR-ul, ca sa te poata amenda... ce, credeti ca politistii stiu pe de rost ce dimensiuni de gume sunt omologate pe ce masini? Poate in 1981 stiau, ca atunci aveai 4 modele de dacie si atata, ca masinile straine nu erau oprite...


Am un signum 1.9 ( z19dt) si pe talon am trecut doar 2 dimnesiuni gume : 215/50 R17(cauciucri cam scumpe) si R16
Eu am vazut ca pe vectra C se pot pune si 225/45 R17....din ce am citit pe net ar trebui sa am un certificat de conformitate sau ceva de genu..
De la fostul proprietar nu am primit un asemena certificat? ce ar trebui sa fac ca sa pot merge legal cu niste gume pe 225/45 ?
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Scuze pentru semnul intrebarii din "De la fostul proprietar nu am primit un asemena certificat?" ..era o afimartie Smile nu o intrebare
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mergi la reprezentanta (in braila la radacini ca in galati nu mai avem) si cere o foaie cu dimensiunile de anvelope care se potrivesc pe masina ta
apoi iti faci programare la la RAR
te duci cu cartea de identitate a masinii, cu certificatul de inmatriculare, buletin, si ceri modificarea CI pentru a se trece dimensiunile de anvelope ...
costa cam 90 de lei modificarea CI...
  • INTER

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
in talon la rubrica 20 ai dimensiunea anvelopelor iar la punctul 21 sunt observatiile unde ar trebui sa apara "ALTE ANV si dimensiunea lor" ca sa fie legale. Asta daca ai talon vechi, in cel nou nu sunt mai e decat rubrica de observatii. ca sa fii sigur ca poti circula cu ele fara probleme mergi la politie sau suna la ei si cere informatii. Mie mi-a redactat direct la politie talonul fara sa am nevoie de altceva suplimentar, insa asta se intampla acum multi ani...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in certificatele de inmatriculare model nou nu mai apar dimensiunile anvelopelor
apar doar in carte de identitate..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR